Binnenland Prestatiebeurs veroorzaakt schulden Bank wil inzage in leningen student ©Husqvarna WEGENS SUCCES NU IN PRIJS VERLAAGD 6 Donderdag 31 mei 2007 PZC Wat kun je lenen? In totaal lenen bijna 340.000 studenten bij de Informatie Beheer Groep (IBG). Een student in het hoger onderwijs op kamers krijgt een basisbeurs van 252,73 euro. De uitwonende student kan daarnaast 276,51 euro bijlenen, en nog een aanvullende beurs krijgen van maximaal 223,58 euro. De hoogte van die aanvullende beurs is afhankelijk van het inkomen van de ouders. De maximale lening is dus 500,09 euro. Een student die thuis woont, krijgt een basisbeurs van 90,77 euro en kan ook 276,51 euro bijlenen. De maximale aanvullende beurs (afhankelijk van de inkomsten van de ouders) bedraagt 204,66 euro, waardoor het maximaal te lenen bedrag op 481,17 euro komt. De IBG rekent in 2007 een rentepercentage van 3,7 procent. De student begint twee jaar na afstuderen met afbetalen. Het maandbedrag dat iemand moet betalen, wordt berekend door de to tale schuld plus rente te delen door het aantal maanden van de aflossing stermijn van vijftien jaar (180 maanden). Bij aanvraag hypotheek kan schuld nu nog worden verzwegen. den haag - Oud-studenten die achterstanden hebben bij het terugbetalen van hun studie schuld aan de Informatie Beheer Groep (IB-Groep), moeten voortaan geregistreerd worden bij het Bureau Krediet Registratie (BKR) in Tiel. Die wens hebben de Nederlandse banken op tafel gelegd, naar aanlei ding van de explosieve toename van de uitstaande studieschulden onder voormalige studenten. Oud-studenten die een hypotheek afsluiten, kunnen voor de bank hun schulden bij de IB-Groep ver zwijgen. Het is de IB-Groep wette lijk niet toegestaan gegevens over studieschulden aan het BKR door te spelen. In een brief aan de TVeede Kamer laat Bos weten dat een BKR-registratie voor wanbeta lers om technische redenen pas in 2010 in het systeem van de IB-Groep geïntegreerd kan wor den. Minder collegegeld 30-plus Onderwijsminister Ronald Plas- terk overweegt studenten bo ven de dertig evenveel college geld te laten betalen als jonge ren. Dat heeft hij gisteren gezegd tij dens een overleg met studen tenorganisaties. Op dit mo ment zijn oudere studenten per jaar honderden euro's meer collegegeld kwijt. „Ik wil daar opnieuw naar kij ken", aldus Plasterk. Hij vindt het belangrijk dat mensen zich ook op latere leeftijd blijven scholen. Het hogere college geld voor 30-plussers is daar mee in tegenspraak. Steeds meer studenten hebben moeite met aflossen studieschuld. door Rens Ulijn en Laurens Kok den haag - Accountmanager Joost (29) dacht er nooit meer mee ge confronteerd te worden: het gênan te piepje en het bericht 'geen sal do' op de pinautomaat van de su permarkt. „In je studententijd maak je zulke dingen mee, maar als je fulltime werkt en je staat met je stropdas om bij de kassa, dan is dat toch knap lullig." Vooral aan het eind van de maand komt het wel eens voor. „Als je pas werkt, wil je graag wat luxer gaan leven. Je gooit achteloos wat duurdere dingen in je winkelwa gentje als je er een drukke werk dag op hebt zitten." Met deurwaarders heeft Joost, in tegenstelling tot de 60.500 ex-stu denten van de IBG, nog niet te ma ken gehad. „Maar de 170 euro die ik elke maand aan Groningen betaal, is toch meer dan tien procent van mijn netto-inkomen. Ik kan me voorstellen dat anderen wél in de problemen komen. Mijn laatste sa larisverhoging viel precies samen met het begin van de aflossingspe riode van mijn studieschuld. In de praktijk ging ik er geen euro op vooruit." De leenlust van de student is de laatste jaren flink toegenomen. Had de gemiddelde student in 2003 nog 6200 euro studieschuld bij de Informatie Beheer Groep (IBG) in Groningen, vorig jaar was dat bedrag al opgelopen tot 8000 euro, een stijging van 29 procent. Ook het aantal studenten dat leent, neemt snel toe. In 2004 ston den 309.000 studenten in Groningen in het krijt, in 2006 al 337.000. De schulden van 60.500 wanbetalers werden vorig jaar overgedragen aan de gerechts deurwaarder, tegenover 57.800 in 2004. Volgens de IB-Groep is de invoe ring in 1996 van de prestatiebeurs de belangrijkste oorzaak van de ex plosieve toename van de studie schuld. „Prestatiebeursstudenten krijgen nog maar vier jaar een beurs. En die beurs wordt pas een gift als het diploma is behaald. Wie langer dan vier jaar over zijn studie doet, moet bijlenen. Studen ten die stoppen met de ene oplei ding en vervolgens een andere stu die gaan doen, zijn daardoor bijna onvermijdelijk gebonden aan een lening", aldus een IBG-woordvoer der. Voorzitter Irene van den Broek van de Landelijke Studenten Vak bond (LSVb) hoort steeds vaker dat afgestudeerden in geldnood ko men door het hoge bedrag dat ze maandelijks kwijt zijn aan aflos sing. Volgens haar zouden studen ten van tevoren moeten worden ingelicht hoeveel ze na hun studie moeten betalen. „Dat is nu vaak volstrekt onduidelijk. Betere voor lichting zou uitkomst kunnen bie den." Van den Broek vindt het kwalijk dat het ministerie van Onderwijs het lenen stimuleert. „Men schetst het beeld van: lenen is goed, ter wijl studenten er terecht huiverig voor zijn. Verhalen over deurwaar ders zullen die leenangst niet doen verminderen." De LSVb-voorzitter benadrukt dat lenen vooral een keuze moet blijven en dat is het volgens haar vaak niet „De beurs voor uit wonende studenten bedraagt zo'n 250 euro. Daar moet je een kamer van huren, het collegegeld van betalen, boeken kopen en ook nog wat kunnen eten. Veel studenten worden dus gedwongen bij te le nen, zelfs als ze een bijbaantje heb ben", aldus Van den Broek. Accountmanager Joost onder schrijft dat beeld. „Zonder mijn lening was ik waarschijnlijk op gehouden met mijn studie. Ik ben blij dat ik heb kunnen lenen. Alleen: een hypotheek of groter huurhuis zit er voorlopig niet in." Nederlandse man is echte theedrinker utrecht - De Nederlandse man is een echte theedrinker. Hij drinkt de warme drank het liefst thuis, maar avontuurlijk is hij niet: gewo ne thee is favoriet. Dat blijkt uit onderzoek van onderzoeksbureau Motivaction voor theefabrikant Pickwick. Als de man op stap gaat met vrienden is thee not done, maar alleen thuis wordt er wel een kopje gezet. Hij drinkt zo'n negen koppen per week. Stage migranten in samenleving nodig den haag - Immigranten moeten tijdens hun inburgering in Neder land meer actief deelnemen aan de samenleving. Daarvoor zijn 80.000 tot 100.000 stageplaatsen nodig. Dat zegt Forum, het insti tuut voor multiculturele ontwikke ling. Forum bepleit dat migranten 80 procent besteden aan praktijk stages in de samenleving, die vier tot zes maanden duren. Het gaat om grofweg 240.000 migranten. Mannen schieten op tientallen bushokjes druten - Twee mannen van 20 en 22 jaar uit het Gelderse Druten hebben bekend dat zij tientallen bushokjes hebben beschoten. Ook schoten zij met een luchtbuks op de ramen van een woning in Affer- den. Daarnaast hebben ze vernie lingen gepleegd aan een aantal scholen. De politie viel gisteren de woningen van de mannen binnen. Daar werd een grote hoeveelheid wapens en munitie aangetroffen. Marktplaats bereikt advertentie-mijlpaal emmeloord - Op de website marktplaats.nl is gisteren de hon derd miljoenste advertentie ge plaatst. Met het behalen van deze mijlpaal is de website een actie be gonnen om binnen een maand zo veel mogelijk geld op te halen voor Jantje Beton. Er staan ruim *vier miljoen advertenties op de si te. Per dag komen er meer dan 165.000 nieuwe bij. Politie arresteert 'man van 1,3 miljoen' den haag - In een postkantoor in Den Haag is een 32-jarige man aan gehouden die nog 1,3 miljoen euro moet betalen aan de Staat. Het gaat om een ontnemingsvordering van 1,2 miljoen euro en om 100.000 euro aan openstaande boe tes. Dat maakte een woordvoerder van de politie gisteren bekend. Als de man niet kan betalen, moet hij voor langere tijd de gevangenis in. Komend weekeinde grote hinder op A2 den bosch - Rijkswaterstaat ver wacht komend weekeinde grote hinder op de Ai tussen Den Bosch en Amsterdam. De brug over de Maas bij Kerkdriel gaat morgenavond in noordelijke rich ting dicht en ook bij Utrecht vin den werkzaamheden plaats aan de drukke snelweg. Verkeer vanuit het zuiden naar Utrecht wordt het hele weekeinde omgeleid. In een studentenhuis in Utrecht hangen lijstjes wie wat moet betalen. De nota van de Informatie Beheer Groep hangt daar niet bij, maar toch zijn veel studenten veel geld aan deze instantie verschuldigd, foto David van Dam/GPD Schoonmaaklijst *Tijdelijk min. 300,- inruil voor uw oude gazonmaaier, informeer bij uw Husqvarna dealer C.F.Tuintechniek - krabbendijke H.J.van der Gun - oudenbosch Fa. Rovem LMB - terneuzen Riemens Mechanisatie BV - ijzendijke/koewacht hoogerheide - M.L. Slijpservice roosendaal - Kerstens Voeten wouw - Machielse DHZ 's heer hendrikskinderen - A.D. van Gilst www.husqvarna.nl HUSQVARNA RIDER 13C Veelzijdige Rider met de unieke achterasbesturing voor optimale manoeuvreerbaarheid, Combi-maaidek met service positie, traploze hydrostatische transmissie. Zeer degelijk chassis en maaidek. Kan worden uitgerust met accessoires voor gebruik het gehele jaar door. 12,5 pk-94 cm Combi-maaidek Po^inciBTW 3999t-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6