Vliegenplaag teistert Nieuwdorp PZC 25 Eén hulploket voor stille armoede W 7"| Sloecentrale trekt spoor door Zuid-Beveland 41 36 en 27 Nog weinig woningen boven winkels Bolide Donderdag 31 mei 2007Tip? redgoes@pzc.nl Vergeefse acrobatiek op Roland Garros Aan de hand van Hans Warren door Noord-Beveland Provincie en gemeente zoeken na klachten naar oorzaak van overlast. door Harmen van der Werf nieuwdorp - Een vliegenplaag teis tert Nieuwdorp. Het komt volgens secretaris Hans van Dam van de dorpsraad vaker voor dat in Nieuw dorp sprake is van overlast door vliegen, maar zo erg als de afgelo pen week heeft hij het niet eerder meegemaakt. De provincie en de gemeente Borsele stellen na meer dere klachten een onderzoek in, maar een aanwijsbare oorzaak is nog niet gevonden. Nieuwdorp ligt tegen haven- en in dustriegebied Vlissingen-Oost aan, met op enkele honderden meters afstand van het dorp de oude vuil stortplaats Midden-Zeeland. De be schuldigende vinger gaat bij een vliegenplaag al snel in die richting. „Als het goed warm is geweest", vertelt dorpsraadbestuurder Van Dam, „wil het wel eens een paar dagen erg zijn met vliegen. Vooral in de buurt die het dichtst tegen het Sloegebied aanligt, de Herten- weg en omgeving, maar de laatste dagen is het in het hele dorp raak met vliegen." Op het sportpark van Nieuwdorp vond maandag het familie De Vos- toernooi plaats. Vliegen verpest- Nieuwdorp ligt vlak bij industrie- gebied Vlissingen-Oost. Bij over last gaan verdenkingen snel die kant op. De oorzaak van de vlie genplaag is nog onbekend. ten het evenement. Peter de Vos, één van de organisatoren van het De Vos-toernooi en wedstrijdsecre taris van voetbalvereniging Nieuw dorp, vond het 'bizar'. „Het is een plaag. )e hoort er iedereen op het dorp over klagen. We moesten tij dens het toernooi allerlei voor zorgsmaatregelen nemen, zoals de broodjes in plastic verpakken. An ders zaten ze zo vol met vliegen. Ze zijn ook nog chagrijnig. En ze zijn behoorlijk taai. ]e moet ze echt flink pletten." De Vos heeft eveneens klachten ge hoord van werknemers van bedrij ven in het Sloegebied. Uit andere Sloeranddorpen - Borssele, 's-Hee- renhoek en Lewedorp - zijn geen klachten. „Het is erg vroeg in het jaar", zegt De Vos, „en de boeren zijn nog geen mest aan het uitrij den op het land. Daar kan het niet aan liggen." Bij de gemeente Borsele zijn tot nu toe meer dan tien klachten uit Nieuwdorp binnengekomen. „Dat is veel", aldus woordvoerder Da niël Rouw, „want mensen bellen nooit zo snel." Borsele heeft con tact gezocht met de provincie. Een aanwijsbare oorzaak is nog niet ge vonden. Het belangrijkste is nu te achterhalen waar de vliegen van daan komen. Lijkjes van vliegen worden onderzocht. Natuurken ner Chiel Jacobusse, werkzaam bij stichting Het Zeeuwse Landschap, zoekt bij mest de oorzaak. „Mest is een notoire bron van vliegenover- last. Stalvliegen die daaruit komen, zijn iets kleiner dan kamervliegen en ook wel taaier." KAPELLE - De Sloecentrale kondigt op heel Zuid-Beve land haar komst aan. Van Woensdrecht tot Vlissingen- Oost wordt een nieuwe gasleiding getrokken. Het werk, uitgevoerd door de combinatie Zeegas, moet eind 2007 af zijn. De pijplijn komt grotendeels op de plek van een al bestaande leidingenstraat. foto Willem Mieras door Lilian Dominicus GOES - Het project Wonen boven Winkels verloopt in Goes niet vol gens verwachting. Van de 45.000 euro subsidie is nog 10.000 over. Tot nu toe zijn nog maar drie pro jecten uitgevoerd, waaruit zes wo ningen zijn ontstaan. Een van de projecten zijn de studio's aan de Grote Markt 10, tegenover het stad huis. Zijn de bedragen dan ook niet wat aan de lage kant, zo opperden de Goese fracties gisteravond in de commissie grondgebied. Eigenaren van panden in de binnenstad kun nen een bijdrage van 5000 euro krijgen, als ze de ruimte boven de winkel laten verbouwen tot studio of appartement. Maar een verbou- I wing kost een veelvoud van dat be- drag. Desondanks wil Goes het project voortzetten. Voor 2007 is bijna 73.000 euro beschikbaar. Platform Arme Kant Goes (PAK) mobiliseert organisaties. door Gertjan Vis GOES - Vereenzaming en stille ar moede in Goes moeten worden aangepakt, vindt Platform Arme Kant Goes (PAK). Alleen weten mensen die hulp nodig hebben, vaak niet bij welke instantie ze moeten zijn. Daarom wil PAK één centraal hulploket in het gemeen tehuis in het leven roepen. Dat loket moet te vinden zijn voor mensen die hulp nodig hebben. Maar ook maatschappelijke organi saties: kerken, vrijwilligers en wijk- en dorpsverenigingen. En door professionele organisaties, zo als maatschappelijk werkers en jeugd- en thuiszorg. Die komen bij de mensen over de vloer en zien eventuele armoede. Volgens PAK-voorzitter K. Louwer- se komt achter het loket iemand die sociaal vaardig is en die de Goe se instanties kent. „Een medewer ker die weet welke hulp nodig is en bij welke instelling dat te krij gen is." Binnenkort stuurt PAK een conve nant naar de maatschappelijke or ganisaties en de professionele in stanties die in de gemeente Goes actief zijn. Met de ondertekening van het convenant wil PAK zoveel mogelijk hulpinstanties mobilise ren. „We zijn ambitieus", zegt Lou- werse. „De organisaties komen bij de mensen over de vloer en weten waar de armoede zit. Samen kun nen ze dan naar het loket." De organisaties die vervolgens de mensen zullen helpen, moeten ook weten waar ze aan toe zijn. Louwerse: „Zij moeten zeggen: Platform Arme Kant Goes (PAK) wil in het Goese gemeentehuis één hulploket voor mensen die in armoede leven. Het loket brengt hen bij de juiste instantie. 'kom maar hier, dan helpen we'." Stille armoede komt volgens Lou werse zeker voor in Goes. „Denk aan mensen die niet rond kunnen komen: werklozen, gezinnen met een minimum inkomen, chro nisch zieken, gehandicapten en ouderen met alleen AOW. Ook groeit het aantal eenzame ouderen en alleenstaanden die sociale hulp nodig hebben." Volgens PAK zijn er in Goes diver se instanties die goed hulp bieden en aanvullende voorzieningen leve ren. Louwerse: „Het is alleen zaak dat de mensen dit weten te vin den. Ze schamen zich vaak om hulp te zoeken of zijn al vaker van het kastje naar de muur gestuurd." Het project van het platform lijkt vertraging op te lopen. De Goese raadscommissie maatschappelijke ontwikkeling wilde er dinsdag nog geen besluit over nemen. Louwer se vindt dit onacceptabel. „Ik laat het er niet bij zitten." Het loket hoopt hij 1 oktober te openen. Tip? redactie@pzc.nl De Goesenaar reed met zijn zoon tje van vijf na een bezoek aan het zwembad terug naar huis. In de achteruitkijkspiegel ontwaar de hij al snel een glimmende ro de bolide, onmiskenbaar een Fer rari, in een uitvoering die menig autobezitter mooie dromen be zorgt. Likkebaardend bekeek hij - meer achteruit dan vooruit kij kend - de wagen, die gelukkig ge ruime tijd dezelfde route volgde, voordat de bestuurder besloot de beruchte dorst van zijn bezit te lessen bij de benzinepomp. „Kijk eens wat voor mooie auto er achter ons rijdt", zei hij tegen zijn zoontje. „Die kan papa nóóit betalen." Zoonlief keek ach terom. Hij monsterde het kapi taal op vier wielen, overdacht de woorden van zijn vader en con cludeerde op grord van vijfjaar levenservaring: „Dan zal die wel gestolen zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65