Vliegenplaag teistert Nieuwdorp Bewoners van De Annewas zijn verlost van hun kleine kamer Zonnebloem op bedevaart bij Onze Lieve Vrouwe van Aardenburg PZC Donderdag 31 mei 2007 29 Provincie en gemeente zoeken naar oorzaak overlast. door Harmen van der Werf NIEUWDORP - Een vliegenplaag teis tert Nieuwdorp. Het komt volgens secretaris Hans van Dam van de dorpsraad vaker voor dat in Nieuw dorp sprake is van overlast door vliegen, maar zo erg als de afgelo pen week heeft hij het niet eerder meegemaakt. De provincie en de gemeente Borsele stellen na meer dere klachten een onderzoek in, maar een aanwijsbare oorzaak is nog niet gevonden. Nieuwdorp ligt tegen haven- en industriege bied Vlissingen-Oost aan, met op enkele honderden meters afstand van het dorp de oude vuilstort plaats Midden-Zeeland. De be schuldigende vinger gaat bij een vliegenplaag al snel in die richting. „Als het goed warm is geweest", vertelt dorpsraadbestuurder Van Dam, „wil het wel eens een paar dagen erg zijn met vliegen. Vooral in de buurt die het dichtst tegen het Sloegebied aan ligt, de Herten- weg en omgeving, maar de laatste dagen is het in het hele dorp raak met vliegen." Op het sportpark van Nieuwdorp vond maandag het familie De Vostoernooi plaats. Vliegen verpestten het evenement. Peter de Vos, één van de organisa toren van het De Vos-toernooi en wedstrijdsecretaris van voetbalver eniging Nieuwdorp, vond het 'bi zar'. „Het is een plaag. Je hoort er iedereen op het dorp over klagen. We moesten tijdens het toernooi allerlei voorzorgsmaatregelen ne men, zoals de broodjes in plastic verpakken. Anders zaten ze zo vol met vliegen. Ze zijn ook nog cha grijnig. En ze zijn behoorlijk taai Je moet ze echt flink pletten." De Vos heeft eveneens klachten ge hoord van werknemers van bedrij ven in het Sloegebied. Uit andere Sloeranddorpen - Borssele, 's-Hee- renhoek en Lewedorp - zijn geen klachten. „Het is erg vroeg in het jaar", zegt De Vos, „en de boeren zijn nog geen mest aan het uitrij den op het land. Daar kan het niet aan liggen." Bij de gemeente Borsele zijn tot nu toe meer dan tien klachten uit Nieuwdorp ligt vlakbij industrie- gebied Vlissingen-Oost. Bij over last gaan verdenkingen snel die kant op. De oorzaak van de vlie genplaag is nog onbekend. Nieuwdorp binnengekomen. „Dat is veel", aldus woordvoerder Da niël Rouw, „want mensen bellen nooit zo snel." Borsele heeft con tact gezocht met de provincie. Een aanwijsbare oorzaak is nog niet ge vonden. Het belangrijkste is nu te achterhalen waar de vliegen van daan komen. Lijkjes van vliegen worden onderzocht. Natuurken ner Chiel Jacobusse, werkzaam bij stichting Het Zeeuwse Landschap, zoekt bij mest de oorzaak. „Mest is een notoire bron van vliegenover- last. Stalvliegen die daaruit komen, zijn iets kleiner dan kamervliegen en ook wel taaier." Zeeuws Mannenkoor zingt in Manhuistuin GOES - In de serie Manhuistuincon- certen zingt zondag 3 juni het Zeeuws Mannenkoor onder lei ding van Marcel van Westen in de Manhuistuin in Goes Het concert begint om 12.30 uur. De tuin is be reikbaar via het poortje naast Zus terstraat 11. Bij slecht weer verhui zen het koor en het publiek naar de Grote of Maria Magdalenakerk aan de Singelstraat. Deltabrouwers houden open kampioenschap kamperland - Het Zeeuws ama teur bierbrouwersgilde De Delta brouwers houdt zaterdag het open Nederlands kampioenschap in brouwerij Emelisse in Kamper land. Het gilde viert het twintigja rig bestaan met een speciaal bier dat 'TWintig' heet en tijdens het kampioenschap te koop is in de fles en uit de tap. De wedstrijd be gint om 12 uur. Zwemvierdaagse in Thoolse zwembaden THOLEN - Wie een A-diploma heeft, kan van maandag 4 tot en met vrijdag 8 juni meedoen aan de zwemvierdaagse in de Spetter in Tholen of de Haestinge in AARDENBURG - West-Zeeuws-Vlaamse Zonne- bloemgasten gingen gisteren voor het dertiende achtereenvolgende jaar op bedevaart naar Onze Lieve Vrouwe van Aardenburg. Naast de Zonnebloemcliënten kwamen ook tien tallen verzorgers, begeleiders en 'gewone' kerk gangers naar Maria met de Inktpot. De organisa toren weten het al jaren: de populariteit van de bedevaart stijgt. Niet om penitentie te doen, zo als vroeger, maar vooral om troost en bijstand af te smeken voor zichzelf of naasten en om ande ren te ontmoeten. foto Camile Schelstraete Sint-Maartensdijk. Tussen 7.30 en 9 uur, 15 en 17 uur en 18.30 en 20 uur kunnen afstanden van tien, twintig of veertig baantjes worden gezwommen. Eén baantje in het diepe bad meet 25 meter. Cliënten zijn dolgelukkig met hun eigen huisje. door Rob Paardekam I SINT-annaland - Heel lang zaten de bewoners van De Annewas in Sint-Annaland verplicht bij elkaar in de centrale woonkamer. Hun ei gen kamer stelde gewoon niet veel voor. Dat is nu wel anders. „Kun je nagaan hoe snel de visie op zorg verandert", zegt unitmana- -er Wilma van Beek, die bij het ors verantwoordelijk is voor het el en wee in De Annewas, een provoorzieriing voor verstande- bijmehandicapten. „Twintig jaar geleden, toen dit gebouw is neerge zet, was heel de dag samen in zo'n huiskamer zitten de standaard. Nu weten we wel beter. Cliënten heb ben net als iedereen behoefte aan privacy. Af en toe willen ze lekker alleen zijn." In de vorige situatie was dat nauwelijks een optie. De kamers waren zo klein dat er met moeite een bed, een stoel en een kast in konden staan. Nadat het gebouw inpandig com pleet op z'n kop is gezet, zijn de kleine kamers verdwenen en heb ben de bewoners een echt apparte ment met een hal, woonkamer, slaapkamer, keukenblok en zelfs een eigen badkamer. Met het verdwijnen van de kleine kamertjes is ook de term gezinsver vangend tehuis verdwenen. De An newas is geen tehuis meer. Men sen wonen er op zichzelf. Met een beetje hulp, want die is er 24 uur per dag, lukt dat heel goed. „Dat is nog zo'n verschil met vroeger", al dus Van Beek. Gehandicapten die heel goed in staat zijn om op zich zelf te wonen, stop je niet con stant met elkaar samen in een huiskamer. Nou is zo'n gezamenlij ke kamer er nog wel in De Anne was. „Maar daar zitten is voor de cliënten nu een keuze, terwijl het vroeger een verplichting was", al dus Van Beek. Zaterdag is het van 11 tot 15 uur open huis in De Annewas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63