Zeeland Schouwen-Duivelanders drinken en roken veel Monumentale Impuls nodig voor leefbaarheid vier dorpen Schouwen-Duiveland Schouwse recepten van Paul Schnabel Hooizolder bij Westkapelle in nieuw jasje 26 Donderdag31 mei 2007 pzc GGD vroeg inwoners van Oosterschelderegio naar hun gezondheid. door Ondine van der Vleuten GOES - Op Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland wordt iets meer gerookt en gedronken dan el ders in de Oosterschelderegio. Dat blijkt uit onderzoek van de GGD naar factoren die van invloed zijn op de gezondheid. Het landelijk gemiddelde voor 'on verantwoord drinken' ligt op 33%, op Schouwen en Noord-Beveland wordt respectievelijk 32 en 35% ge meten. Landelijk staat het percen tage zware drinkers (meer dan 21 glazen per week, of 14 voor vrou wen) op 11%, tegenover 15% op Noord-Beveland en 14% op Schou wen-Duiveland. Noord-Beveland telt 32% rokers en 4% zware rokers (meer dan 21 siga retten per dag). Voor Schou wen-Duiveland is dat respectieve lijk 33 en 4%. Dat is iets hoger dan het landelijk gemiddelde van 30% rokers en 3% zware rokers. De 144.000 ondervraagden in de Oosterschelderegio zijn overigens over het algemeen gezond en heb ben weinig problemen. Toch ziet de GGD wel een aantal verontrus tende tendensen. Zo heeft van de volwassenen bijna de helft (46%) overgewicht en één op de negen (11%) zelfs ernstig overgewicht. Zo'n 15 tot 20% van de volwasse nen ontbijt minder dan vijf keer per week, bijna drie op de vier vol wassenen eet niet voldoende groenten en/of fruit. Vier op de tien volwassenen bewegen niet ge noeg, volgens de Nederlandse Norm Gezond Bewegen. Drie procent van de ondervraag den is de afgelopen vijfjaar slacht offer geweest van huiselijk geweld 1^ De 144.000 inwoners van de Oos- terschelderegio zijn over het alge meen gesproken gezond. De GGD signaleert desondanks wat minpuntjes, zoals overgewicht. en 7% van openbaar geweld, waar bij vrouwen vier keer zo vaak slachtoffer zijn van huiselijk ge weld als mannen. Een ander pro bleem is eenzaamheid. Bijna vier op de tien volwassenen geven aan eenzaam te zijn, 7% van de onder vraagde 19- tot 64-jarigen ervaart het gevoel van eenzaamheid zelfs ernstig of zeer ernstig. Bijzondere aandacht is volgens de onderzoekers verder nodig voor mensen die het niet breed hebben. Over het algemeen blijken zij een slechtere gezondheid te hebben en een slechtere leefstijl. Volwasse nen uit deze groep zijn ook duide lijk minder vaak lid van een vereni ging- Op de site van de GGD zijn per ge meente de onderzoeksgegevens op te vragen. De komende maanden worden de resultaten geanaly seerd, zodat duidelijk wordt welke factoren de ernstigste bedreiging voor de gezondheid vormen. E www.ggdgezondheidsatlas.nl Plannenmakers presenteren visie voor Innovation Island. door Piet Kleemans noordgouwe - Versterken van de leefbaarheid en een nieuwe im puls voor economie en cultuur. Dat is het doel van ProWonEc Zee land bij het ontwikkelen van de plannen voor Innovation Island. Binnenkort worden twee ideeën gepresenteerd. De afgelopen maanden hebben in woners van Scharendijke, Brou wershaven, Noordgouwe en Schud- debeurs gezocht naar manieren om hun woonomgeving een sti mulans te geven. Samen met des kundigen en maatschappelijke or ganisaties bogen ze zich over de mogelijkheden voor innovatieve ontwikkelingen. Zo werd in Scharendijke gekeken naar mogelijke versterking van de verbinding van het dorp met het water en werd bekeken of het wen selijk en haalbaar is om de nu wat doods aandoende Dorpsstraat nieuw leven in te blazen. In Noordgouwe en het nabije Schud- debeurs is gesproken over het ver sterken van de leefbaarheid en het meer dan nu gebeurt benutten van de fraaie bosrijke omgeving. In Brouwershaven is vooral geke ken naar de mogelijkheden om de historische structuur van de smal- stad te versterken. Ook is gestu deerd op kansen voor herbestem ming van het Brouwse bedrijven terrein. De inspanningen van de speciaal voor Innovation Island in het leven geroepen 'werkateliers' hebben twee concept-gebiedsvi- sies opgeleverd. ProWonEc Zee land presenteert de plannen tij dens drie bijeenkomsten. De eer ste staat gepland voor maandag 4 juni in het dorpshuis in Noordgou we, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 12 juni is de beurt aan Scharendijke. De bijeenkomst in de Putmeet be gint om 19.30 uur. De derde pre sentatieavond wordt donderdag 14 juni gehouden in het Brouwse Tonnenmagazijn, aanvang 20.00 uur. Najaar 2007 neemt de gemeen teraad de plannen onder de loep. Schoolgebouw na ingrijpende verbouwing weer open. door Piet Kleemans SIRJANSLAND - Een aantal maan den kregen ze les in het dorpshuis. Sinds gisteren kunnen de leerlin gen van OBS Duiveland, locatie Sir- jansland weer terecht in hun ver trouwde stek aan de Lageweg. Een stek die dateert uit 1872, toen de toenmalige lagere school bij de kerk te klein werd. De nieuwe school onderging in 1883 een klei ne verbouwing. Ruim een eeuw la ter werd de school fors uitgebreid middels een aanbouw aan de ach terzijde. De karakteristieke boogra men aan de straatzijde verdwenen na de watersnoodramp. Tweeën twintig jaar na de laatste grote ver bouwing heeft de school nu een forse metamorfose ondergaan. Het oudste deel van de school is stevig onder handen genomen. Twee lo kalen aan de straatkant van de school zijn voorzien van een vide. Dat kon makkelijk in de ruim 4.5 meter hoge lokalen. De extra ruim te - te bereiken via een vaste trap - is benut voor het creëren van een computerruimte voor de leerlin gen van de basisschool. Totaal tien computers hebben er een plekje gekregen. Vanaf de vides kan de zolder bereikt worden. Waar vroe ger een lange wiebelige enge vouwtrap voor nodig was kan nu middels een korte stevige vli- zo-trap. De zolder wordt gebruikt als opslagruimte. Verder werd de plattegrond van de schoolruimte compleet heringe deeld. De krappe pantry heeft plaats gemaakt voor een ruime keuken en ook is voorzien in een aparte personeelsruimte. Een mul- Dorpsschool in cijfers en feiten De openbare school Sirjansland vormt samen met de school in Nieuwer- kerk OBS Duiveland. De basisschool in Sirjansland is de oudste van Schouwen-Duiveland. De school kreeg vorig jaar het keurmerk 'schone school' dat in totaal aan zeven scholen in Nederland werd toebedeeid. Tijdens de verbouwing kregen de leerlingen ies op een alternatieve loca tie: het dorpshuis. tifuctionele ruimte volgens ge meentelijk projectleider Björn van der Vliet. Er staat een bureau met computer, maar er is ook plaats in geruimd voor een 'vergaderhoek'. „Als er eens een gesprek nodig is met een leerling of ouders van een leerling, dan kunnen ze onge stoord hier gaan zitten", aldus een enthousiaste Van der Vliet. Bij de verbouwing is veel aandacht be steed aan warmte- en geluidsisola tie. In de twee verbouwde lokalen is een speciaal geluidsisolerend pla fond aangebracht. Het in stalen ko zijn vervat enkelglas maakte plaats voor houten kozijnen met dubbel glas. Het schoolplein is eveneens vernieuwd en hetzelfde geldt voor de afrastering waarmee het school plein afgescheiden is van de open bare weg. Directeur Gerard Oele is een gelukkig man. Het is, zegt hij, 'De vides in de lokalen zijn voor mij de parel aan de kroon' een juweel van een school gewor den. Niets meer en niets minder. Met de computerruimtes in de vi des als 'de parel aan de kroon'. De verbouwing was, weet Oele, hard nodig^De school kampte niet alleen met ruimtegebrek maar was ook toe aan modernisering. Beide manco's zijn nu adequaat verhol pen in de visie van Oele. Met als re sultaat een vernieuwde school waarin het goed lesgeven en les krijgen is. En vernieuwing is in de visie van directeur E. de Keijzer van onderwijskoepel Obase belang rijk voor de toekomst van het on derwijs op Schouwen-Duiveland. „Hier is een goede basis voor de toekomst gelegd.". Directeur van Sociaal Cultureel Planbureau geeft visie tijdens lunch. door Ton van den Nouweland renesse - Om nieuwe inwoners te trekken, moet er op Schou wen-Duiveland gewoon meer werk komen. Openbaar vervoer en dorpswinkels hebben hun tijd gehad. Nieuwe toeristische mark ten zoeken is zinloos en cultuur is iets raars: het moet er zijn, maar niemand wil erheen. Dat zijn de conclusies van Paul Schnabel, directeur van het Sociaal Cultureel Planbureau, na een lunch, gistermiddag in Slot Moer- mond met genodigden van wo ningbouwvereniging Zeeuwland. Schnabel is op tournee in Zeeland. Tijdens bijeenkomsten her en der vertaalt hij onderzoek van zijn in stituut naar de Zeeuwse werkelijk heid. Uitgedaagd door inleiders en disgenoten, kwam Schnabel tot zijn conclusies. Het vestigingsbeleid stimuleren door een aantrekkelijke omgeving te maken, werkt niet. „Dat gaat al leen als er in die omgeving al veel werk is," aldus Schnabel. Schou wen-Duiveland zou dus op de eer ste plaats voor meer werkgelegen heid moeten zorgen en zich daar na pas druk maken over de leefom geving. Verbetering van openbaar vervoer en behoud van leefbaarheid op de dorpen door kleine winkels, is zin loos, meent Schnabel. „Openbaar vervoer moet u gewoon vergeten. Het gebruik daarvan loopt met tientallen procenten per jaar terug. Alleen hoogbejaarde vrouwen en jongeren die nog geen rijbewijs hebben, nemen de bus. De rest is met de auto." Dat is volgens Schna bel ook de reden dat de dorpswin- A. de Ceuster, Ria Geluk, Paul Schnabel en Frans Meulenberg (vlnr) aan de lunch in Renesse. foto Marijke Folkertsma kei ten dode is opgeschreven. „Die winkelier kan niet leven van de boodschappen die de automobilist is vergeten." Cultuur is iets vreemds, vindt Schnabel. Bedrijven en nieuwe in woners vinden dat het er moet zijn, maar ze gaan niet naar voor stellingen. „Het is sfeerbeleving. Mensen willen in een voorziening- rijke omgeving wonen en bedrij ven willen daarmee geassocieerd worden." Op gebied van toerisme moet Schouwen blij zijn met wat het heeft. „Een andere regio wil Amerikanen aantrekken. Die blij ven één dag! U kunt beter investe ren in Belgen en inwoners van Noordrijn-Westfalen. Die hebben hier iets dat ze thuis niet kunnen vinden. Het zijn trouwe klanten; u moet ze vasthouden." door Maurits Sep WESTKAPELLE - Nieuwe barren, nieuwe elektriciteit, nieuwe vloe ren. Weggebroken muren, open ballustrades. En nieuwe muziek. De nieuwste, van jumpstyle tot top-40 tot urban. En toch, bena drukt eigenaar Martin van Oeve- ren, is discotheek De Hooizolder in Westkapelle nog steeds disco theek De Hooizolder in Westkapel le. „Een begrip in Zeeland en daar buiten, en dat blijft zo. De sfeer en de inrichting veranderen we niet wezenlijk. We trekken alleen een nieuw jasje aan." De disco laat zien dat ze met de tijd meegaat, stelt Van Oeveren, en dat was volgens hem hard nodig. „Alles was oud en vies." Van Oeveren nam De Hooizolder vorig jaar over. Nog voor de win ter knapte hij de buitenboel o Na de winter is de binnenkant der handen genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60