schrijft pil over jarige school Fijnstofgehalte in lucht Gentse Kanaalzone moet snel omlaag van Vlaamse milieuminister EB? -RBH Popci kijkt al het hele jaar uit naar zjjn Meciuior's kado z PZC Donderdag 31 mei 2007 27 Vlaams minister Peeters eist voor 2010 pakket afdoende maatregelen. door Wout Bareman sas van cent - De uitstoot van fijn stof in de Gentse Kanaalzone moet de komende jaren aanzien lijk omlaag. Vlaams minister K. Peeters (Leefmilieu) vindt dat over ig schrijdingen van de norm met om tientallen procenten niet langer /onCstoelaatbaar zijn. In 2010 mag de acht rond een aantal locaties in qjojj- Kanaalzone op jaarbasis niet prkan'er c'an 31 microgram per kubie- [Jjjj 'eter fijn stof bevatten. - rinister heeft behalve de Ka naalzone nog voor drie andere zo genoemde hotspots (Ruisbroek, Oostrozebeke en Roeselare) een pakket maatregelen voorgesteld om de lucht schoner te maken. In België sterven jaarlijks 13.000 mensen vroegtijdig door fijn stof, een verzamelnaam voor allerlei kleine zwevende deeltjes in de lucht, die longaandoeningen en hart- en vaatziekten veroorzaken. De EU heeft in een norm vastge steld dat het maximum daggemid delde van fijn stof 50 microgram per kubieke meter mag zijn. In de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzo ne werden de normen de laatste twee jaar niet overschreden. Des ondanks drong de dorpsraad van Sluiskil vorig jaar bij de gemeente Terneuzen aan op een grensover schrijdend onderzoek naar de her komst van fijn stof Milieuwethouder J. van Schaik bleek toen voorstander van het ge bruik van een verfijnd meetnet- werk dat de herkomst zou kunnen aantonen. Vorig najaar echter be sloot de gemeenteraad met de ver dere uitwerking van een Lucht kwaliteitbeleidsplan te wachten totdat de nieuwe Wet Luchtkwali- De concentratie fijn stof in de Vlaamse kanaalzone moet snel omlaag. In het Zeeuw-Vlaamse deel wordt de norm niet overschreden. teit in werking is getreden. Dat ge beurt in de loop van dit jaar. In de tussentijd verzamelt de milieu dienst in samenwerking met de provincie aanvullende informatie ovet de luchtkwaliteit en een mo gelijke aanpak. Die informatie moet voor een belangrijk deel wor den geput uit het landelijk meet- netwerk van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu. Met het instituut is wel de af spraak gemaakt dat bij Sluiskil een extra meetpunt wordt geplaatst. Op ambtelijk niveau is er ook over leg met de provincie Oost-Vlaande- ren met het oog op de uitwisseling van informatie over de herkomst van met name fijn stof Nog geen Meccano garage in Terneuzen terneuzen - De gemeente Terneu zen onderzoekt nu niet of plaat sing van een zogenaamde Mecca no-parkeergarage bij één van de koffieshops mogelijk is, maar sluit de plaatsing van een dergelijke voorziening in de toekomst niet uit B en W zei dat op vragen van ]o Baart (TOP Gemeentebelan gen). Volgens hem is zo'n garage de oplossing van de parkeerover last door bezoekers van de koffies hops. De Meccano-garage is een constructie van 30 bij 45 meter met een capaciteit van 150 voertui gen. De garage kan binnen vier we ken worden gebouwd. De optie wordt meegenomen bij de behan deling van het parkeerbeleid. RI6DAM H€INK€NSZAND B.V. Geen kcido-inspiratie? Tel: 0113-56 77 50 www.riedam.nl Zeeuwse Klapbank staat in bieb Oostburg OOSTBURC - De Zeeuwse Klapbank staat, na bezoekjes aan Yerseke en Zierikzee, tot woensdag 4 juli in de bibliotheek van Oostburg. Be langstellenden kunnen vanuit bio scoopstoelen via een koptelefoon daar dialectopnamen uit de jaren zestig en zeventig lusiteren. Toen malige inwoners uit Breskens en Hoofdplaat bespreken de ramp van '53 en een vrouw uit Groede laat weten hoe ze brood bakte op de boerderij. Uit de fragmenten blijkt dat het West-Zeeuws- Vlaams veel raakvlakken heeft mét het op Schouwen-Duiveland ge sproken dialect. Het contrast met het dialect van het Land van Hulst wordt daardoor nog groter. Archief Hulst gaat tijdelijk dicht hulst - De archiefdienst van de ge meente Hulst en de leeskamer in het 's Landshuis is in verband met vakantie gesloten van maandag 4 juni tot en met donderdag 21 juni. Het archief is vanaf maandag 25 juni weer voor publiek geopend. Vanaf die dag worden ook nieuwe openingstijden van kracht. Het archief is op maandag en woensdag geopend van 9.00 uur tot 17.00 uur en op dinsdag en don derdag van 13.00 uur tot 17.00 uur. Evenals voorheen al het geval was, is het archief op vrijdagen geslo ten. Het 's Landshuis, waar het archief is gevestigd, bevindt zich aan de Steenstraat 37 in Hulst. Tonny van Kemseke met het boek 'St. Willibrordusschool 1907-2007'. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55