Boeken Cadeautje van Saskia Noort Ruim baan voor vrouwen 'in crime' ra ra ra 40 Donderdag 31 mei 2007 PZC BOEKEN KORT VNETMet De biograaf, het le vensverhaal van Adam Woods maakt de Engelse journalist Andrew Wilson een verbijste rend debuut in het wereldje van de misdaadliteratuur. Woods vertrekt na een studie kunstge schiedenis naar Venetië. Hij denkt daar het Engels van een Italiaans rijkeluiszoontje te gaan bijspijkeren, maar die klus gaat onverwacht niet door. Adam Woods vindt een ander baantje als secretaris annex gezelschaps dame van een excentrieke Engel se auteur, die na publicatie van zijn enige succesrijke roman als kluizenaar is gaan leven. Wat Woods dan allemaal meemaakt, is ongelooflijk. Stof genoeg voor een meeslepende (misdaad)ro- Andrew Wilson - De biograaf, Signa ture, 18,95 euro VERLANGENS Oscar van den Boogaard (1964) is een schrijver die zich in zijn werk goed kan verplaatsen in vrouwen. In zijn nieuwe roman Magic man gooit hij het over een andere boeg. Hij beschrijft hier de diepste ver langens van een man, een derti ger. Bruno Oblanski keert na de zelfmoord van zijn vriend terug naar zijn ouders, die hoog in de bergen een familiehotel drijven. De homoseksuele Bruno wordt net als zijn vader en zijn broer hevig gegrepen door een van de hotelgasten, de beeldschone De- Oscar van den Boogaard - Magie man, De Bezige Bij, 18,90 euro VRIENDSCHAP Meer dan vijf honderdduizend exemplaren van De vliegeraar van Khaled Hosseini zijn er alleen al in Ne derland verkocht. De roman over een jongen die opgroeit in de Afghaanse hoofdstad Kabul en naar Amerika vlucht, is nu herdrukt in een luxe-editie met foto's (19,90 euro) en een goed kope editie (10 euro). Ondertus sen ligt de nieuwe van Khaled Hosseini al in de boekhandel. Duizend schitterende zonnen gaat over de bijzondere vriendschap tussen de twee vrouwen van een oudere schoenverkoper in Kabul. Hosseini (1965) groeide op in Afghanistan en woont sinds 1980 in de Verenigde Sta ten. Khaled Hosseini - Duizend schitte rende zonnen. De Bezige Bij, 19,90 euro (paperback, 24,90 euro (ge bonden) BEGIJNHOF Het Begijnhof in Lier had in de zestiende eeuw een veilig toevluchtsoord voor alleenstaande vrouwen moeten zijn. Als een van de begijnen dan ook 's morgens vroeg het lijk van een man vindt dat over de rand van de waterput hangt, hebben de vrouwen een pro bleem. De man blijkt niet alleen vermoord, maar ook nog eens poedelnaakt. In een tijd dat kerk en inquisitie scherp toezien op deze vrouwengemeenschap is dat een regelrechte ramp. Boven dien is dit nog maar de eerste moord. Lydia Verbeeck schreef een goedgedocumenteerde span nende roman over het leven in de zestiende eeuw in Lier. Lydia Verbeeck - Toevluchtsoord. Manteau, 18,95 euro. liefde Juni - Maand De vraag wat literatuur is en wat slechts een thril ler, is volgens thriller schrijfster Saskia Noort een on zinnige. De grens is volgens haar moeilijk aan te geven. De mensen die die scheidslijn wél schijnen te kunnen trekken, zit ten bij het Fonds voor de Lette ren. Deze subsidiegever ver strekt uitsluitend beurzen aan hen die literatuur bedrijven. Vol gens het Genootschap van Ne derlandstalige Misdaadauteurs (GNM) weigert het fonds stelsel matig aanvragen van thriller schrijvers te honoreren. De vermeende starre houding van het fonds is het GNM al ja ren een doorn in het oog. Voor zitter Roel (anssen en gewoon lid Charles den Tex hielden met Saskia Noort schreef het geschenkboek ter gelegenheid van de Maand van het Spannende Boek. „Het bewijst mijn rol in de thrillerwereld." door Sonja de Jong Wu-... m CRIME PASSIONEEL De Maand van net Spannende Boek (vrijdag 1 t/m zaterdag 30 juni) heeft dit jaar het thema 'Crime passionnel - Misdaad uit liefde'. Ter gelegenheid hiervan schreef misdaadauteur Saskia Noort de thriller Afgunst. Wie deze maand voor ten minste 12,50 euro aan Nederlandstalige boeken koopt, krijgt het boekje cadeau. Spannende soek 2007 Schrijven op de vierkante mil limeter noemt thrillerauteur Saskia Noort haar boekje Af gunst. In juni, de Maand van het Spannende Boek, wordt het gratis uitgedeeld aan iedereen die voor r2,50 euro aan Nederlandsta lige boeken koopt. Ze vond het een eer het te mogen schrijven. „Dit bevestigt mijn rol in de Ne derlandse thrillerwereld." Hoofdpersoon in het boekje is een succesvolle vrouwelijke thril lerauteur. Projectie? „Nee, niet echt, al zijn er natuurlijk wel overeenkomsten. Maar mijn hoofdpersoon is een stuk ex- travaganter dan ik zelfben." Het boekje bevat nog een ele ment dat Noort min of meer uit haar eigen leven greep: de kritiek die thrillerauteurs vaak te verduren krijgen om dat zij geen literatuur zou den schrijven. „Wat ik overi gens een onzinnige discussie vind. Het is dan ook niet de reden dat ik dit thema in mijn boek gestopt heb. Het was gewoon de aanleiding voor de plot: een succesvol le schrijfster en haar ex die het niet kan verkroppen dat hij door haar is voorbij gestreefd. En die haar om die reden ontvoert." De discussie over wat litera tuur is en wat niet, kan i Noort niet echt boeien. „Ik vind het zo onzinnig om te beweren dat literatuur met een hoofdletter hoger staat dan thrillers. Je kunt je dan afvragen waar de grens ligt: wat is litera tuur, wat niet. Je kunt de laatste boeken van Con nie Palmen en A.F.Th, ook als thrillers beschou wen. Maar tegelijkertijd is het ook literatuur. Bo vendien ben ik ervan overtuigd dat veel men sen beginnen met mijn boeken of andere thril lers, en daarna andere, meer literaire boeken gaan lezen." Zeifis de Bergense i geen echte fan van het thrillergenre. „Nee, ik lees liever Grunberg of Palmen of A.F.Th. Ook wel een beetje omdat ik niet onbe wust een plot van een ander in mijn boeken wil verwerken. Dat ik zelf thrillers ben gaan schrijven, was min of meer toeval. Ik wist altijd al dat ik schrijfster wilde worden, maar be landde in de journalistiek. Het idee voor mijn eersteling Terug naar de kust zat al een hele tijd in mijn hoofd en op een gegeven moment heb ik toen een jaar vrij genomen om te kunnen schrijven. Het was toen ik be gon niet echt als thriller bedoeld, maar al schrijvende werd het dat wel. Althans, het werd iets met moord en dan noemen critici het een thriller." Na haar eersteling, die een hit werd, verscheen De eetclub en daarna Nieu we buren. Dat laatste boek werd door nogal wat recensenten de grond in ge schreven onder meer vanwege de ve le seks die erin voorkomt. „De recen senten aan wiens mening ik waarde hecht, waren niet negatief En ik ver denk enkele van degenen die het af kraakten, van persoonlijke rancune. En die seks heb ik er niet ingestopt, zoals wel gesuggereerd werd, omdat dat zo lekker verkoopt, maar gewoon omdat het in dit verhaal thuishoort." Die persoonlijke rancune van sommi ge recensenten is volgens haar ook de reden dat zij zich terugtrok uit de ra ce om de Gouden Strop, de prijs voor de beste Nederlandstalige misdaadro man. „Ik weet dat ik met de huidige jury geen eerlijke kans zou hebben. Ik heb me in feite ook niet terugge trokken, maar wilde het boek ge woon niet inzenden. Door een mis verstand had mijn uitgever dat toch gedaan, dus moest ik dat terug draaien. Ik heb ook geen prijs meer nodig, mijn publiek is mijn prijs. Laat Esther Verhoef hem nu maar eens winnen, dat vind ik wel een goede schrijfster. Ik vind het een positieve ontwikkeling dat het genre, dat jaren lang is gedomineerd door kalende mannen van bepaalde leeftijd, nu eens opengebroken wordt. Vers bloed werkt inspirerend, het zet schrijvers weer op scherp." In de Maand van het Spannende Boek worden tal van activiteiten georgani seerd. Meer informatie op www.cpnb.nl een charmeoffensief eind 2006 hun hand nog op bij fondsdirec teur Sylvia Dornseifer, maar die weigerde ze een euro toe te stop pen. Het was reden voor het ge nootschap om Dornseifer twee weken voor de aftrap van de Maand van het Spannende Boek nog eens ter verantwoor ding te roepen. Maar de direc teur zegde niets toe: „Schrijvers van thrillers worden niet bij voorbaat uitgesloten. Maar wij zijn opgericht om in het literai re domein subsidies te verstrek ken. Elk boek, dus ook een thril ler, wordt getoetst aan dezelfde criteria." Maar subsidie of niet, vaststaat dat het legioen thrillerschrijvers enorm in beweging is. Gedre ven door het commerciële suc- cc» van Noort zijn de vrouwen 'in crime' in opmars. Van de 67 boeken die nu op de groslijst van de Strop staan, zijn er 23 (mede) geschreven door vrou wen. Flet zijn veelal jonge schrijfsters, van wie de wieg in de jaren zestig of zelfs later werd opgetuigd. Net als bij hun mannelijke collega's verschillen de kwaliteiten behoorlijk, maar de aanwas is onstuitbaar. Ook de Stichting CPNB heeft de verschuiving in de thrillerscene ontdekt en kende daarom de op dracht voor het schrijven van het geschenkboekje voor de Maand van het Spannende Boek toe aan Saskia Noort. De CPNB ging met haar keuze voor bij aan gearriveerde auteurs als Peter de Zwaan, Charles den Tex en Felix Thijssen, die op een ruimer oeuvre kunnen te rugkijken dan Noort. De laatste stelde tot haar genoegen vast dat de scheuren in het schrijvers- bolwerk van 'kalende mannen van bepaalde leeftijd' nu onher stelbaar zijn. Die conclusie moet thrillerau teur Tomas Ross toch ook een genoegen doen. Pleitte hij im mers niet voor opheffing van de Gouden Strop omdat die toch steeds maar werd verdeeld in een ons-kent-ons kringetje? Noort krijgt de thrillerprijs dit jaar niet (ze trok haar jongste thriller Nieuwe buren terug uit de race), maar mede door toe doen van Noort zijn de vrouwe lijke misdaadauteurs nu volop in de race. Daar mogen we haar wél dankbaar voor zijn. GPD-redacteur Peter Kuijt is lid van de jury van de Gouden Strop 2007. Hij schreef dit artikel op persoonlijke titel. door Peter Kuijt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42