Geobsedeerd door een Cultuur Een diep besef van verg Zeeuwse thriller in Duits vertaald Nieuwe cd Slik Hans Warren in zijn huis aan het Pijkeswegje in Kloetinge, 2001. ste in de omgeving van Borssele, de tweede in Goes en omgeving. De derde wandeling is bedoeld als 'toegift' en gaat door Middelburg. De wandelingen vergen, behalve stevige schoenen, een rijke verbeel ding. De tocht in Borssele voert on der meer naar de plek van het ge boortehuis op de zeedijk, de Noordnol, de Kaloot. Het is het pa radijs van Warrens jonge jaren, maar nu gesloopt of onherkenbaar veranderd. Wat rest zijn bijvoor beeld huizen waar hij kort heeft gewoond, de vroegere school en het graf. Ook in Goes is veel verdwenen. Het weerhoudt Boogaart en De Rooij er niet van om mooie anek dotes te vertellen en gedichten, fragmenten uit de dagboeken en getuigenissen van vrienden aan te halen. Een pand in de binnenstad, nu reisbureau, is bijvoorbeeld aan- David Finchers nieuwe thriller Zo diac is niet de eerste film over een seriemoordenaar. Het is zelfs wel mooi dat er al zoveel voorgangers in het genre zijn, want daardoor komt het afwijkende karakter van Zodiac des te duidelijker naar vo ren. Om iets te noemen: de dader van de rond 1969 in Noord-Californië gepleegde moorden - slechts een paar keer heel kort en nauwelijks herkenbaar in beeld - wordt door verschillende acteurs gespeeld. En voor de rol van de belangrijkste verdachte is ook weer iemand an ders gekozen. Tot op heden staat de met veel raadsels omgeven zaak nog open, en Fincher en scenario schrijver James Vanderbilt preten deren niet dat ze het beter weten. ZODIAC Film. Regie: David Fincher. Met: Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Anthony Edwards, Robert Downey Jr. Te zien in Vlissingen. door Leo Bankersen Hoewel Zodiac in grote lijn is geba seerd op de boeken van Robert Graysmith (die wel meent dat hij de dader kent) hebben de makers ook uitgebreid aanvullend onder zoek gedaan. In geval van twijfel, zeggen de makers, volgt het script de politierapporten. Sensatiezucht is vermeden, al zijn de moordscènes niet fijn om te 36 I Donderdag 31 mei 2007 PZC VRAGEN AAN MARINA ECKHARDT Mandoliniste Marina Eckhardt presenteert morgen met Ad van Sleuwen (pianoforte) haar eerste klassieke cd, met werken die ori gineel voor mandoline zijn gecomponeerd. In Goes wordt vandaag niet Naam: Marina Eckhardt Woonplaats: Oost-Souburg Leeftijd: 46 Beroep: Mandolinedocente alleen het nieuwe deel van Geheim Dagboek van Hans Warren gepresenteerd, maar ook een boek óver hem, door Rolf Bosboom met literaire wandelingen door 'het Zeeland van lullie worden omschreven als 'een klassiek duo in unieke samenstelling'. Wat is er zo bijzonder aan? „Het is bijzonder in die zin dat de combinatie van mandoline en piano forte oorspronkelijk eigenlijk helemaal niet bijzonder is, maar tweehon derd jaar geleden zeer gebruikelijk. Toen was pianoforte een heel belang rijk instrument. Mensen zoals Mozart en Hummel gebruikten niet an ders, want toen had je nog geen glimmende concertvleugels. Ik kon lan ge tijd geen pianist vinden die het repertoire uit die tijd op een goede, authentieke manier kon uitvoeren, totdat ik een tip kreeg van iemand die me wees op Ad van Sleuwen. Toen ik met hem ging samenwerken, kreeg ik veel antwoorden op vragen die ik had. Alles viel op zijn plaats." Wat ontbreekt er als de hedendaagse vleugel wordt gebruikt in plaats van pianforte? „De klank uit die tijd. Ik heb met Ad een keer een concert gegeven in Kats. Hij is niet voor niets geschiedenisdocent, dus hij vertelde bij de nummers hele verhalen over de achtergrond. Het publiek zei achteraf: het is alsof je terug in de tijd bent geweest. Ie krijgt het idee dat je in Wenen bent, rond 1800. Het is heel belangrijk dat je je verdiept in een werk, een componist, de tijd en de maatschappelijke achtergrond. ]e merkt het ook direct als een moderne vleugel is gebruikt, hoe goed er ook wordt gespeeld. Het heeft de lange, walmende klank die tweehon derd jaar geleden nog niet was uitgevonden." Is er veel repertoire voor mandoline en pianoforte uit die tijd? „Er wordt steeds meer gevonden. Er is in elk geval meer dan de catalo gus doet vermoeden. Vaak zijn alle partijen later voor gitaar bewerkt. Ik ben voortdurend op zoek naar de originele partijen. Daar is heel moei lijk aan te komen. Gelukkig heeft Ad zich er zo in verdiept, dat hij van uit de gitaarpartijen kan teruggaan naar wat het is geweest." De cd is opgenomen in de Achelse Kluis, een Vlaamse abdij, net over de grens. Waarom daar? „Ad woont Bergeijk. We zouden de cd eerst in een kerk daar in de buurt opnemen, maar de platenmaatschappij bleek vergeten te zijn de kerk te bespreken. Dus moesten we op het laatste moment uitwijken naar een andere locatie. Dat werd de Achelse Kluis, die daar vlakbij ligt. De cd pre senteren we ook in België, in Zoersel. Het ligt voor ons allebei redelijk in het midden; het is maar drie kwartier rijden bij mij vandaan." De cd wordt uitgebracht op het label Le chant de Linos, dat distributiekana len tot in Japan heeft. Komt die daar ook echt in de winkel te liggen? ,Ja. Het label is van een Fransman die overal contactpersonen heeft in de landen zelf Die hebben daar een voet tussen de deur. De cd gaat dus naar allerlei landen over de hele wereld, inderdaad tot in Japan." Cd-presentatie Marina Eckhardt en Ad van Sleuwen, morgen in de Sint-Elisabethkerk te Zoersel (België). Aanvang: 20.00 uur. Zie ook: www.mandolinepianoforte.tk. DOMBURG - De thriller De dode van Domburg van Vicky Hartman is verschenen in een Duitse verta ling. Dat is gebeurd bij de gere nommeerde uitgeverij Lübbe, on der de titel Der Tote von Domburg. Het boek is het eerste deel van een serie met rechercheur Laurien Min naar in de hoofdrol. Het verscheen in 2005 en speelt zich voorname lijk in Zeeland af. Dat geldt ook voor deel twee (Zeeuws meisje), dat een jaar geleden werd uitgebracht. Vicky Hartman is een pseudonien van loke Meijer, die ook publiceert onder de naam Eva Bentis. Warren'. Voor zover dat tenminste nog bestaat. door Rolf Bosboom Vijftig jaar geleden keer de schrijver, dichter en literatuurcriticus Hans Warren defini tief terug naar Zee land, nadat hij een paar jaar in Pa rijs had gewoond. Hij schreef toen het bekende gedicht Thuiskeer in Zeeland, met als eerste regel Hart van mijn land ik ben terug. Het is nu ook de titel geworden ge worden van het boek van Ronny Boogaart en Eric de Rooij, dat van daag wordt gepresenteerd. Zij lei den daarin de lezer rond door Zuid-Beveland, langs de plaatsen die voor Warren van grote beteke nis zijn geweest. Boogaart en De Rooij zijn bekend van hun website over Warren. Anderhalf jaar gele den publiceerden zij Duiven op Bouvet, over de band tussen War ren en Boudewijn Büch. In Hart van mijn land ik ben terug gaan zij op zoek naar het Zeeland van Warren, beseffend dat dat in middels grotendeels is verdwenen. Daar getuigde de schrijver zelf al regelmatig van in zijn Geheim dag boek. Schoonheid en inspiratie zocht hij geleidelijk steeds verder weg, onder meer door zich in zijn huis aan het Pijkeswegje in Kloe tinge te omringen met vooral oos terse en Afrikaanse kunst. De 'literaire wandelingen' van Boogaart en De Rooij zorgen er uiteindelijk voor dat de lezer door drongen raakt, zo schrijven zij, 'van het diepe besef van verganke lijkheid dat óók zo kenmerkend is voor Warrens poëzie'. De hoofdmoot van het boek, met een aantal nog niet eerder gepubli ceerde tekeningen die Warren maakte van de Zeeuwse natuur, be staat uit twee wandelingen: de eer- VLISSINGEN - Na een stille periode is de band Slik terug. In De Piek in Vlissingen presenteert zij morgen avond een nieuwe cd, die De leu gen als titel heeft meegekregen. Daarop staan acht stevige Neder landstalige rocknummers. Het al bum is opgenomen in de Ava lanche Studio van Willy Berre- voets in Oost-Souburg. Slik speelt sinds 2003 samen, maar de leden deden eerder al ervaring op in an dere groepen. In het voorprogramma staat de be vriende band Man Made Madness, die Den Haag als thuisbasis heeft. Zij deelt met Slik de neiging tot maatschappijkritiek, maar gezien haar internationale achtergrond (Nederland, Portugal en Polen) verpakt de groep haar boodschap in rauWe Engelstalige rock. Het concert begint om 21.30 uur. De Vlijt Bedden De Slaapvoorlichter® voor Zeeland Beestenmarkt 12 Goes Tel. (0113) 23 22 13 SWISSlFtLi^' Perfectionisme in slaapcomfort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38