Zeeland 'Dat doet de politiek ook, evalueren' Op zoek naar iooi soorten Mislopen handkokkelvergunning dupeert vissers voor tweede keer Voor hetzelfde geld 28 extra tv-zenders? i De PvdA maakt schoon schip Scholieren kruipen voor één dag in de huid van het gemeentebestuur. door Ronald Huissen MIDDELBURG - „Ik denk dat het er in een echte gemeente wel wat dui delijker en minder chaotisch aan toe gaat dan hier", schat Stefan loosse (17) in. Eigenlijk is hij niet de officiële persvoorlichter van zijn groepje, maar hij kon toch een gaatje in zijn agenda vinden om de pers te woord te staan. Zijn collega's zijn druk aan het bel len en overleggen. Ze zitten in tijd nood, voor 15.00 uur moeten de plannen ingeleverd worden. „We zijn nogal lang bezig geweest met brainstormen en het uitkiezen van een idee. Dat is namelijk het moei lijkste, telkens dwaal je af omdat ie mand weer met een nieuw idee komt" vertelt groepsgenote José van Hanegem (17). Zestig vwo'ers van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren namen gisteren deel aan de dui zendste Wegwijsdag, een landelijk initiatief om jongeren te betrekken bij politieke besluitvorming. Zes groepjes zitten van negen tot zes in het Middelburgse stadskantoor om elk een plan te bedenken dat de veiligheid in het Middelburgse uitgaansleven moet verbeteren. „Tien stickers, vijftig posters en duizend flyers", luidt de bestelling van het groepje van José en Stefan. Die artikelen moeten ervoor zor gen dat uitgaande jongeren straks weten dat ze voor noodgevallen ook een portier van een disco kun nen alarmeren. „Die staan name lijk in directe verbinding met de politie. Veel jongeren weten dat niet en ons plan is dan ook een promotiecampagne om ze hiervan op de hoogte te brengen. Dat leidt tot meer veiligheid tijdens het uit- 'Een idee uitkiezen is het moeilijkst, want er komen steeds nieuwe ideeën bij' gaan." Het plan wordt 'tip de por tier' gedoopt. Voor de duizendste editie is staats secretaris Bijleveld-Schouten uitge nodigd, die een rondje maakt langs de groepjes. Ze deelt hier en daar tips uit, zo ook aan 'tip de portier'. José: „Ze vertelde dat het niet wettelijk verplicht is voor por tiers om in direct contact met de politie te staan." Een kink in de ka bel dus. Met de begeleiders van het groepje wordt al gauw een op lossing gevonden. Besloten wordt dat het eerste jaar in de promotie campagne een 'evaluatieronde' wordt, om te kijken of het goed uitpakt. „Dat doen ze in de poli tiek ook veel, evalueren." Uiteindelijk wint het voorstel om horecaondernemers en taxibedrij ven ertoe te bewegen mee te beta len aan de prijs van een taxirit. Als meer mensen de taxi nemen, ge beuren er minder ongelukken met fietsers. PZC Donderdag 31 mei 2007 33 Vlinderwerkgroep en KNNV organiseren plant- en dierexcursies. door Rinus Antonisse GOES - Komend weekeinde wordt op verschillende plaatsen de tooi-soortendag gehouden. In Zee land gebeurt dat in en rond Goes. Bedoeling is tijdens de activiteiten zoveel mogelijk soorten planten en dieren op te sporen. De organisatie is in handen van de afdeling Bevelanden van de KN NV (vereniging voor veldbiologie) en de Vlinder- en Libellenwerk- groep Zeeland. Het is de tweede keer dat deze dag wordt gehouden. Onderdeel is de vijfde uitreiking van de Ruige Anjer. Die krijgt ie mand (persoon of organisatie), die zich afgelopen jaar extra heeft inge zet voor natuurstudie, natuurbele ving en natuurbescherming. Startpunt voor alle activiteiten is de Bocht van Guinea in hartje Goes. Daar staat ook een informa tiestand van de KNNV. Tevens wordt gebruik gemaakt van het aan het plein gelegen vrijetijdscen trum De Bocht (van MEE-Zee- land). De ïooi-soortendag begint al op vrijdag 1 juni. Dan is er vanaf 21.30 uur een excursie over licht en donker. In de tuin van zorgcen trum Gasthuis aan de Oostwal worden vanaf 22.30 uur nachtvlin ders gevonden. Zaterdag 2 juni is het eerste onder deel een vroege vogelexcursie (06.00 uur). Andere excursies zijn om 11.00 uur (op zoek naar water beestjes en naar planten), 12.00 uur (wandeling langs bijzondere bomen), om 14.00 uur (waarne men van vlinders, speciaal voor kinderen) en 14.30 uur (speur tocht naar slakken en paddenstoe len). De waarnemingen tijdens de ïooi-soortendag worden landelijk verzameld. De uitreiking van de Ruige Anjer, genomineerd als populairste Zeeuwse plant, staat om 13.30 uur op het programma. Kijk naar televisie die bij u past: FFu www.vergelijkdtv.nl nultlutility company Criteria ministerie werken oneerlijke verdeling in de hand. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Tweede Kamer de batteert volgende week over de schelpdiervisserij. Met het oog daarop mochten de schelpdiervis sers Albert Schagen uit Texel en lan Kruijsse uit Yerseke gisteren in Den Haag komen uitleggen waar om het onrechtvaardig is dat een vergunning om in de Waddenzee met de hand op kokkels te vissen aan hun neus voorbij is gegaan. Onlangs is het aantal handkokkel- vergunningen met tien uitgebreid tot eenendertig. Er moest worden geloot, want er waren eenentwin tig gegadigden. In aanmerking kwamen alleen mensen die bij be drijven werkten die zijn getroffen door het verbod op de mechani sche kokkelvisserij in de Wadden zee. Met meer dan twintig jaar er varing passen Schagen en Kruijsse precies in dat profiel. Kruijsse vist nu nog op de Oosterschelde naar kokkels, maar de vangst is daar be perkt en elk jaar is het de vraag of de rechter er geen stokje voor steekt. De handkokkelvisserij is een lucratieve bezigheid, zeker sinds de mechanische kokkelvisse rij op de Wadden is verboden. Of het klopt dat een handkokkelaar op een jaar wel 400.000 euro bij el kaar kan vissen, wilde CDA-Ka- merlid Koppejan weten. „Er wordt heel veel geld verdiend", erkende Schagen. „Dat klopt absoluut." Zuur dus dat Schagen en Kruijsse, Kokkelvissers die zich gepas- seerd voelen bij de verdeling van lucratieve handkokkelvergunnin- gen, hebben gisteren hun beklag gedaan bij de Tweede Kamer. die 'echt getroffen zijn door het ka binetsbesluit over de mechanische kokkelvisserij', bij de loting buiten de boot zijn gevallen, terwijl een aantal vergunningen is gegaan naar mensen 'die precies één week op een kokkelschip hebben geva ren', die fysiek niet (meer) in staat zijn het zware beroep uit te oefe nen, die al zo'n vergunning had den of die al op een andere ma nier voor het kokkelbesluit zijn ge compenseerd. Oftewel: aan die ver gunningverlening zou wel eens een luchtje kunnen zitten. Dat is onverteerbaar, vond Kruijsse. „Ie der jaar zie ik met angst en beven de uitspraak van de rechter over de kokkelvisserij in de Oosterschel de tegemoet. Als ze een keer zeg gen: 'Het is gedaan', ben ik werk loos. Als ik dan zie dat vijf hand- kokkelvergunningen gegaan zijn naar mensen waar ik mijn twijfels bij heb, dan doet dat zeer." GOES - De Zeeuwse Partij van de Arbeid maakt schoon schip. Het gewestelijk bestuur wordt groten deels vernieuwd, een commissie gaat onderzoeken wat er afgelopen tijd allemaal mis ging binnen de partij, die mede daardoor buiten het dagelijks provinciebestuur is gevallen. Een commissie sprak met 28 kandi daten voor het bestuur. F. Prins (Burgh-Haamstede) wordt voorge steld als voorzitter, S. Cysouw (Veere) als secretaris en K. Ruiten (Schore) als penningmeester. Als enige van het oude bestuur stapt B. Bruinooge-Koopman, zelf ook commissielid, over in het nieuwe. Voorgesteld wordt drie oudgedien den als coaches van het nieuwe be stuur aan te stellen. De afdeling Reimerswaal zet daar vraagtekens bij en wil ook de namen van de 28 kandidaat-bestuurders weten. In een ledenvergadering op 2 juni (vanaf 10.00 uur in Terminus te Goes) moet het nieuwe bestuur worden gekozen. Staatssecretaris Bijleveld-Schouten deelde tips uit aan scholieren die gisteren meededen aan de Wegwijsdag in Middelburg. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35