Media De grensoverschrijdend missie van Rob I PZC Donderdag 31 mei 2007 I 19 Filmmaker Rob Hof: „Treinen zijn heel toegankelijk en bovendien wordt er ook nog eens wat zinnigs gezegd." Filmmaker Rob Hof neemt vandaag de Nipkowschijf in ontvangst voor Sporen uit het Oosten. Maar weinig kijkers hebben de bekroonde reportageserie over de treinreis van Hanoi naar Istanbul kunnen volgen. De betere uitzendtijdstippen worden bij de publieke omroep nou eenmaal toebedeeld aan lichter verteerbare kost. door Berrit de Lange foto Jeroen Jumelet De Vara pakt vanavond ter gelegenheid van de uitreiking van de Nipkowprijzen op Nederland 1 flink uit met Barend, Blazer en de Ere-Nip- kow. Een uur lang worden frag menten getoond uit de tv-carrière van Sonja Barend en Ellen Blazer. Rob Hof (52), door tv-recensenten en omroepjoumalisten aangewe zen als winnaar van de Zilveren ('gewone') Nipkowschijf voor Spo ren uit het Oosten, heeft gepro beerd de netmanager zover te krij gen vanavond ook een van zijn films uit te zenden. „Het is jam mer dat de prijs voor het echte handwerk een beetje onderge sneeuwd is geraakt bij alle aan dacht voor de oeuvre-award." Of er binnenkort een herhaling inzit van Hofs bekroonde Sporen-reeks op een beter tijdstip, is ook nog niet zeker. In de trein van Hanoi in Vietnam naar Istanbul in Turkije legde film maker Rob Hof drie jaar lang ont moetingen met willekeurige reizi gers vast. Hij sprak met mensen in onder meer India, Pakistan en Iran over de gevolgen van globali sering, hun cultuur en religie, hun toekomstverwachtingen, de in vloed van politieke en economi sche veranderingen. De reeks is door de hindoe-, de moslim-, de boeddhistische en de joodse om roep en de NCRV uitgezonden aan de randen van de nacht en ook nog eens op zeer wisselende tijdstippen. Het gevolg was dat de serie nauwelijks kijkers trok. Frustrerend, vindt Hof „Als je een restaurant hebt, wil je ook dat het elke avond vol zit." Omroepbazen denken dat het publiek niet zit te wachten op 'buitenland' op televi sie, zegt hij. „Dat komt doordat het buitenland alleen maar aan dacht krijgt als brandhaard en con flictgebied. Maar voor een optimis tische serie als Sporen is wél pu bliek. Treinen zijn heel toeganke lijk en bovendien wordt er ook nog eens wat zinnigs gezegd." Het kan ook anders, toont uitzen ding op de Duitse televisie aan. „In Duitsland trok Sporen om half acht twee miljoen kijkers. Ik ben ervan overtuigd dat iedereen in Nederland graag wil dat de publie ke omroep overeind blijft. Maar de discussie gaat de laatste tijd alleen over advertentie-inkomsten en marktaandelen. Naar mijn mening krik je die niet alleen op met ver maak dat de commerciëlen ook net zo goed zouden kunnen uit zenden. De programmering is nu nog te veel toegesneden op een rondreizend tv-publiek, niet op vaste klanten." De documentairemaker houdt niet van geklaag, een grenzeloos optimisme drijft hem. Hij is al weer volop bezig met de Toekomst Expres, een grootscheeps vervolg op Sporen uit het Oosten. „Weke lijks een programma van een half uur met ontmoetingen in de trein waar ook ter wereld. Ik hoop vol gend jaar augustus te beginnen met vier uitzendingen over China, rond de Olympische Spelen." Die moeten gevolgd worden door uit zendingen over het Midden-Oos ten, Azië, de Balkan, Zuid-Ameri- ka, en Zuid-Europa. Wat Hof betreft, kan de reeks oneindig zijn. Hij is met de Vara in gesprek over een debatprogramma rond de Toekomst Expres, verder zal de tv-serie worden aangevuld met ra dioprogramma's, magazines en een website. De kleine levensbe schouwelijke omroepen doen weer mee, net als de ARD, Hofs vaste partner in Duitsland, en het Duits-Franse kunstkanaal Arte. „Juist in deze tijd waarin veel als een bedreiging overkomt, is het be langrijk de verhalen van gewone mensen uit andere culturen te to nen. Migratie, terrorismedreiging, de aansluiting van Oost-Europa en Turkije bij Europa. Wat doen wij? We gooien de Verdonk-deuren en de Wilders-ramen dicht. We moe ten juist luchten, ventileren. Dat is de boodschap die ik als een soort Postbus 51-reclame 24 uur per dag zou willen herhalen. Ik wil laten zien hoe dat nou is in Azië, waar de veranderingen enorm zijn. Of India, China, Turkije. Vaak kijkt men daar naar het Westen als een beetje ingeslapen zootje. De ambi tie daar is zó groot, ze zijn enorm gulzig. Ik zeg: zie die grotere we reld als een kans, niet als een be dreiging." Voor de Toekomst Expres wordt Hof bijgestaan door Hayde Zarke- shan, programmamaakster van Iraanse komaf, de Indiase zangeres en actrice Sahiensha Ramdas, Hen- nah Draaibaar, correspondente in Suriname, en zijn 20-jarige zoon Erik. „Ik hoop dat de Toekomst Ex pres in veel landen zal worden uit gezonden. Dat mensen in de Bal kan,Turkije, Oost-Europa, Thai land en India het ook kunnen zien. De Toekomst Expres is niet al leen een tv-project, maar een mis sie met een visie." ALLEMENSEN Esmée Denters zingt met justin Timberlake Esmée Denters, de Oosterbeekse zangeres die wereldberoemd werd door video's van zichzelf op filmpjeswebsite YouTu- be.com te zetten, heeft gezongen met Justin Timberlake. De Ame rikaanse zanger was onder de in druk van de 18-jarige Nederland se: „Ze zingt mijn liedje beter dan ik." De zangeres mocht twee maanden geleden in een studio in Londen komen zingen voor de artiest, die wilde weten hoe de Nederlandse in het echt klonk. Ze heeft beelden hiervan nu op YouTube gezet. In het filmpje is te zien hoe Denters What goes around... comes around, een recente hit van Tim berlake, zingt. De Amerikaan be geleidt haar op piano en doet de achtergrondzang. Britney Spears: 'Ik zat echt diep in de put' Britney Spears heeft op haar website een openhartige brief ge zet, waarin ze haar fans uitleg geeft over de dingen waar ze de afgelopen tijd mee te maken heeft gehad. Spears scheidde eind vorig jaar van haar man, kort na de geboorte van hun tweede kind. Ze schoor haar hoofd kaal en belandde in een af- kickkliniek. „Ik zat echt diep in de put. Ik denk nog steeds niet dat het aan alcohol of een depres sie lag. Ik was net een stout kind met een aandachtsstoornis. Ik beken, ik was verloren." Vader baby Anna Nicole aangeklaagd Fotograaf Larry Birkhead wordt aangeklaagd. Een advocate die hem bijstond in zijn strijd om de voogdij over de baby die hij bij playmate Anna Nicole Smith had verwekt, zegt dat Larry zijn rekeningen niet heeft betaald. Ze diende dinsdag een aanklacht in bij een rechtbank in Los Ange les. Birkhead was langdurig ver wikkeld in een rechtszaak over het vaderschap en de voogdij van baby Dannielynn. Advocate Debra Opri beweert niet betaald te zijn voor de 'honderden uren' die ze in de zaak heeft gesto ken. Spullen 'King of Pop'onder de hamer Ongeveer 1.100 arti- kelen die ooit zijn gedragen of ge bruikt door de popster Michael Jackson en zijn fami lie zijn gisteren ge veild in een hotelcasi no in Las Vegas. Volgens een woordvoerder van veilinghuis Guernsey's omvat de collectie onder andere tweehonderd showkostuums, de eerste gou den plaat van de zelfbenoemde 'King of Pop' voor het album Thriller en een identiteits kaart die hij gebruikte als 5-jarig Michael Jackson. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19