s zware mishandeling 'Deze mensen zijn simpelweg gek.' Henk Krol, hoofdredacteur Gay Krant PZC Donderdag 31 mei 2007 13 seks Chb bekend als partydrug Ghb staat voor GammaHydroxyBoterzuur. Het middel werd vroeger ge bruikt als inslaapmiddel bij operaties. Vanwege de trage werking en de ongewenste nawerkingen, wordt ghb niet meer op die manier gebruikt. Ghb is geurloos en verkrijgbaar als vloeistof, pillen en in poedervorm. Bij intensief gebruik kan lichamelijke afhankelijkheid (verslaving) optreden. Op korte termijn werkt het middel ontspannend en seksueel stimule rend. In het uitgaanscircuit wordt ghb ook wel rape (verkrachtings-) of partydrug genoemd. De bijnaam rapedrug stamt van enkele gevallen waarbij bij vrouwen stie kem ghb in hun drankje was gedaan. Zij raakten daardoor zo versuft, dat ze een willoos slachtoffer waren van aanranders en verkrachters. Bij hoge doseringen treden misselijkheid en duizeligheid op. Het ge bruik van ghb, in combinatie met alcohol of andere drugs, is gevaarlijk. Ghb wordt meestal verhandeld als vloeistof. Slechts een paar milliliter van de zout smakende vloeistof is voldoende voor een trip van een paar uur. Een gemiddelde dosis kost een paar euro. De drug wordt niet veel gebruikt, zei woordvoerder Harald Wychgel van het Trimbos Instituut in Utrecht. Ghb wordt sporadisch als medicijn toege diend bij mensen die aan slaapziekte lijden. Als mensen op feesten te veel ghb innemen, is buiten bewustzijn raken dan ook een veel voorkomend gevolg. Ghb valt onder de Opiumwet in de categorie softdrugs, omdat inname geen onaanvaardbare risico's voor de gezondheid met zich meebrengt. Meer hiv-besmettingen, minder doden Het aantal hiv-besmettingen in Nederland neemt toe. In 2005 werden 905 nieuwe patiënten met een hiv-infectie geregistreerd, dat waren er zo'n driehonderd meer dan in 1996. Dat blijkt uit recent onderzoek van de Stichting Hiv Monitoring. Het totale aantal bij de stichting geregis treerde hiv-infecties ligt rond de 12.000. Homoseksueel contact was bij ruim de helft van de nieuw geïnfecteer- den de besmettingsbron. Daarnaast is er een kleinere maar groeiende groep van zo'n 40 procent die besmet raakt via heteroseksuele contacten. In die groep is meer dan de helft van de geïnfecteerden vrouw. Injectie naalden (drugs) zijn de bron voor 1,3 procent van de besmettingen. Het aantal infecties neemt toe, maar minder mensen krijgen aids of over lijden er aan. Dat is het gevolg van de komst van HAART (highly active an- tiretroviral therapy) tien jaar geleden. Door deze combinatietherapie (cocktail) leven geïnfecteerden langer en in betere gezondheid. Door de cocktail is de angst voor dodelijke aids niet meer zo groot, vandaar wellicht dat het aantal infecties toeneemt. De kans dat mensen hiv krijgen als ze via een injectienaald zijn ingespoten met hiv is in principe groot, zegt beleidsmedewerkster Femke Jongen van Soa Aids Nederland. Volgens haar gaat het om bloed-op-bloed contact, en is dat 'm principe extra gevaarlijk, maar alleen als de injectie echt in de bloedbaan terecht is gekomen. In Nederland raken elke week twee a drie jongeren besmet met hiv. Per week sterven gemiddeld twee mensen aan de ziekte. Hierbij kan het gaan om mensen die pas in een laat stadium goede medische behande ling hebben gekregen. moeten elkaar via chatboxen, maar ook in de kroeg of op een an dere ontmoetingsplaats." De onbeschermde seks wordt ver volgens vooral in privéwoningen bedreven, denkt Krol. In sauna's of kroegen bestaat er te veel socia le controle. De kans dat iemand zijn mond opentrekt is er een stuk groter. Krol: „Uitbaters zullen er boven dien alles aan doen excessen bui ten de deur te houden." Wat deze mensen beweegt, Krol weet het ook niet. „Ze zijn kenne lijk zo teleurgesteld dat ze seroposi tief zijn, dat ze overmand worden door een soort missiegevoel: ik heb het gekregen, dan moet een ander het ook maar krijgen. Het is niet anders dan crimineel. Uit Amerikaanse onderzoeken is geble ken dat het hiv ook de hersenen van mensen kan aantasten en daar mee hun persoonlijkheid. Je zou de verklaring bijna in die hoek gaan zoeken." Dat er ook mensen zijn die zélf be smet willen worden, noemt Krol 'ronduit absurd'. „Ik weet niet wat ik er over moet zeggen. Kunt u het mij uitleggen? Deze mensen zijn simpelweg gek." PSV. De zaak speelde in 2004-2005. Het gerechtshof oordeelde dat Spooren niet de bedoeling had de mannelijke pros tituees die in het plantsoen werkzaam waren te besmetten. De Hoge Raad beves tigde deze uitspraak begin dit jaar. Er was dit voorjaar nog een tweede zaak, waarbij een seropositieve man voor het overbrengen van het virus op zijn part ner werd vrijgesproken van zware mis handeling. De raad oordeelde dat de kans op besmetting dusdanig klein is, dat de verdachte niet veroordeeld kan worden voor de opzet tot een besmetting met het aidsvirus. Advocaat Geert-Jan Knoops, die destijds de PSV-directeur verdedigde, zegt dat de huidige zaak geen relatie heeft met wat in Groningen is gebeurd. „In de Eindhovense zaak bleek dat de kans op besmetting van anderen zo ge ring was dat je niet meer kon spreken van zware mishandeling. Hier is bewust besmet bloed geïnjecteerd. Volgens mij gaat het dan op zijn minst om zware mis handeling." Deze drugs en injectienaalden zijn in beslag genomen bij de verdachten van seksfeesten in Groningen. foto Corné Sparidaens/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13