Hiv-zaak Groningen Opzet bij besmetting bestraft als Homo's in Groningen schromen met doen aangifte v 12 I Donderdag 31 mei 2007 PZC 'Feestjes' met be Bezoekers van seksfeestjes in de homoscene weten dat alles mogelijk is. Er zijn meestal wel regels zegt een organisator, maar sinds de opheffing van het bordeelverbod zijn er steeds meer party's en het is de vraag of die wel zo strak georganiseerd zijn. Henk Krol: 'Dit zijn geen feestjes, dit is crimineel'. Slachtoffers vrezen voor reactie werkgever en partner. Groningen - De seksfeesten in hui selijke kring in Groningen waarbij slachtoffers bedwelmd en geïnjec teerd werden, vonden gedurende een jaar plaats. Pas halverwege mei werden de drie hoofdverdach ten aangehouden. De politie greep niet eerder in. Waarom niet? „Er deden in juni al verhalen de ronde, maar duidelijkheid was er niet. Pas later werden de verhalen concreter en kwamen er namen van verdachten naar boven. De eer ste aangifte was pas in februari", al dus Remy van Leest, woordvoer der van het Openbaar Ministerie. In juni 2006 meldden zich voor het eerst personen bij de GGD met het verhaal seks tegen hun wil te hebben gehad. Ze verklaar den daarbij ook ongewild gedro geerd te zijn geweest. Luuk Mees, woordvoerder van de Hulpverleningsdienst Groningen: „Mensen kunnen zich anoniem la ten testen op soa of hiv. Dat was bij deze mensen het geval. Uit tes ten bleek dat ze besmet waren met het hiv-virus." De GGD was bezorgd en begon posters uit te delen om te waar schuwen voor seksfeesten op pri- vé-adressen, waarbij mensen ge drogeerd en verkracht werden. Meldingen kwamen slechts met mondjesmaat binnen. Mees: „De bezoekers van de seksfeesten wa ren erg terughoudend met het ver tellen van hun verhaal. Vaak om dat ze een goede baan hebben of een partner die niet op de hoogte is van hun activiteiten." De GGD adviseerde de slachtoffers die zich melden om aangifte te doen. Namen kon de GGD niet doorgeven aan de politie, omwille van de door de slachtoffers ge wenste anonimiteit. Uiteindelijk stapte in februari het eerste slacht offer naar de politie. In mei volgde een tweede aangifte waarna de po litie de verdachten aanhield. Twee van hen bekenden de bezoekers geïnjecteerd te hebben met het hiv-besmette bloed. Misdadig. Dat is het oordeel dat een or ganisator van seks feesten voor ho mo's velt over de vier verdachten die in Groningen zijn aangehouden omdat ze gedro geerde deelnemers hebben geïnjec teerd met hiv-bloed. De man, die anoniem wil blijven, heeft overi gens niet de feesten georganiseerd waar de besmettingen plaatsvon den. „Op seksfeesten kan alles", legt hij uit. „Maar dat betekent niet dat er geen regels zijn. De veiligheid en privacy van de bezoekers staat voorop. Op de feesten die ik orga niseer, bepaal ik zelf welke men sen wel of niet voldoen aan de ei sen die ik stel." Mannen die een feest bezoeken, moeten actief deelnemen aan de seksuele handelingen, ze mogen niet dronken worden en overma tig drank- en druggebruik is in principe verboden. „Het is zeker niet zo dat je zomaar bovenop ie dereen kunt duiken als je daar de behoefte toe voelt", beklemtoont de initiatiefnemer. „Er komen ook wel enige sociale vaardigheden bij kijken." De organisator neemt al twintig jaar deel aan seksfeesten. Gemid deld komt er een man of twintig, bezoekers zijn tussen de 22 en 62 jaar oud. „We krijgen ook verzoeken van Marokkanen, Surinamers en Antil- lianen. Voor hen is het nog lasti ger om hun homoseksuele fanta sieën uit te voeren dan voor Neder landers. Veel bezoekers hebben thuis vrouw en kinderen die geen idee hebben waar hun man uit hangt. Ze kunnen beter op een net seksfeest aan hun gerief ko men dan op een andere, meer ob scure plek." Volgens de organisator kent elke grote stad meerdere plekken waar seksfeesten worden gegeven. „Wie zich een beetje in het homocircuit begeeft, komt er vroeger of later wel over te weten", knikt hij. De man waarschuwt echter dat er ook minder georganiseerde fees ten bestaan. „Op bijvoorbeeld bare- back-party's behandelen mannen elkaar met minder respect. Het woord bareback (zonder con doom) zegt het al: daar is veilige seks ook geen voorwaarde." Het aantal seksfeesten in het illega le circuit is flink gestegen sinds de overheid op 1 oktober 2000 het bordeelverbod ophief en elke ge meente zijn eigen verordening op de seksinrichting liet maken. „Er zijn echt razzia's gehouden in dark-rooms", weet de initiator. „Natuurlijk schrikt dat veel man nen af: die gaan ergens anders hun pleziertjes zoeken. Maar daar denkt de gemiddelde gereformeer de ambtenaar niet aan." Het verschilt nu per stad wanneer een seksuele handeling onder pros titutie valt of niet. „In Rotterdam 'Het is zeker niet zo dat je zomaar bovenop iedereen kunt duiken.' is de verordening bijvoorbeeld veel strenger dan in Amsterdam. Wie daar iemand met wie hij seks heeft een biertje aanbiedt, is in principe al in overtreding. Wat dat betreft heeft de nieuwe wetgeving alleen maar averechts gewerkt." Een jaar geleden al bereikten Henk Krol verhalen dat 'dit soort feestjes' werden gehouden in Gro ningen. Feestjes waarbij homosek suele mannen, besmet met hiv, on beschermde seks hadden met an dere mannen. Maar waar die par ty's plaatsvonden en wie ze organi seerde, dat wist de Gay Krant-hoofdredacteur toen ook nog niet. Henk Krol: „Het enige wat we kon den doen, was een waarschuwing plaatsen in ons blad. Hadden we meer geweten, dan waren we na tuurlijk meteen naar justitie ge stapt." Nu aan het licht komt wat zich in Groningen heeft afgespeeld, noemt Krol het 'te walgelijk voor woorden'. Dat de politie over 'par ty's' spreekt vindt hij onbegrijpe lijk. „Dit zijn allesbehalve feestjes. De slachtoffers zijn gedrogeerd en vervolgens misbruikt. Dan heb je het over georganiseerde verkrach tingen." Dat met hiv besmette homoseksue le mannen bewust seks hebben zonder condoom om anderen te infecteren, kwam vijftien jaar gele den voor het eerst voor in de VS, herinnert Krol zich. „We hebben er toen ook over geschreven in on ze krant. Toen hield ik mijn hart al vast 'als dit maar niet naar Neder land overslaat'." Inmiddels weet Krol beter, al is hij ervan overtuigd dat het 'op zeer kleine schaal' plaatsvindt. „Dan moet je denken aan kleine groepjes mannen, die een paar an dere mannen uitnodigen. Ze ont- DEN HAAG - De verdachten in de gerucht makende Groningse hiv-zaak zullen wor den beschuldigd van 'zware mishande ling met voorbedachten rade in meerdere gevallen'. Daar staat maximaal zestien jaar cel voor. Het gaat om mannen die met hiv besmet bloed hebben geïnjecteerd bij bezoekers van seksbijeenkomsten in Groningen. Ze worden ook verdacht van seksueel mis bruik onder verdoving en het bezit van verdovende middelen. Het onderzoek naar de zaak is in volle gang, en het Groningse Openbaar Minis terie (OM) kan de eis nog niet precies for muleren, zegt een woordvoerder. „De ver dachten zeggen vijf mensen met besmet bloed te hebben geïnjecteerd. Van de vier aangiften is er een die zegt hiervan slacht offer te zijn geweest. Mogelijk komen er dus meer aangiften binnen." De woordvoerder denkt niet dat de ver dachten poging tot doodslag of moord ten laste wordt gelegd. „Dat kan alleen als een van de slachtoffers zou overlijden aan de gevolgen van de injectie." Tot enkele jaren geleden vervolgde het OM personen voor poging tot moord of doodslag, als ze met hiv besmet waren en bewust onbeschermd seksueel contact hadden. Een verbeterde medische behan deling stelt hiv-patiënten tegenwoordig in staat veel langer te leven. Daardoor is de tenlastelegging veranderd in poging tot zware mishandeling. De eerste seropositieve persoon die voor het hebben van onbeschermde seks werd vrijgesproken van zware mishandeling, was Fons Spooren, oud-directeur van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12