Bulgarije kerkhof van westerse autowrakken Mondkapje 'beschermt' tegen homo's Kemphanen sluiten compromis: vervroegde verkiezingen Oekraïne ANTIEK GEVRAAGD Migranten in tonijnnetten Rellen in Hamburg PZC Dinsdag 29 mei 2007 9 Tweede gay parade in Moskou harde botsing met homohaters. 'Satanische' gay parade Nog geen honderd rechts-ex- tremisten en orthodoxe gelovi gen kwamen zondag in aanva ring met enkele tientallen ho mo's en sympathisanten. Ongeveer duizend agenten wa ren op de been in Moskou en arresteerden naar eigen zeggen 31 mensen, waaronder de eu roparlementariërs Volker Beck en Marco Cappato. In een brief uitten veertig Euro pese politici hun ongenoegen over het verbod op de mars. Maar burgemeester Loezjkov zegt de 'satanische' gay parade nooit te zullen gedogen. door onze correspondent Remco Reiding MOSKOU - Hij noemt zich Ivan en draagt een mondkapje tegen de stank van homo's. „Wij zijn hier om die zieke mensen te genezen. Dat kan alleen met shockthera pie." De shocktherapie bestaat deze zon dag uit een harde confrontatie met de homo's die deelnemen aan een bijeenkomst die moet doorgaan voor de vervloekte en verboden gay parade. Ivan is er met een groepje kaalgeschoren vrienden op af gekomen. In het park waar later op de dag een demonstratie moet plaatsvin den, nemen sommigen de shock therapie letterlijk. Een groepje agenten staat rond een opgescho ten knaap met kaalgeschoren hoofd. Zij kijken geïnteresseerd naar de jongen die hun stoer de werking van zijn stroomstootwa pen uitlegt. Maar het apparaat blijft onge bruikt. De tientallen homoseksue len die zich op straat hebben ge waagd, zijn dan al gearresteerd of gevlucht. Boris Dittrich, die namens Human Rights Watch opkomt voor homo rechten, zoekt tevergeefs naar acti visten. Mannelijke journalisten worden vuil aangekeken en voor homo aangezien. 'Wij zijn hier om die zieke mensen te genezen. Dat kan alleen met shocktherapie' De meeste homo's in de Russische hoofdstad voelen er niets voor de straat op te gaan om een betere be handeling en gelijke rechten te ei sen. Het Russische volk is er niet klaar voor. Meer aandacht voor ho mo's leidt tot meer homofobie, vinden de tegenstanders. „Het is jammer dat ze elkaar gaan bevech ten", zegt Dittrich. Binnen een uur herinnert dan ook slechts een grote politiemacht aan de tweede gay parade in Moskou. De Duitse europarlementariër Vol ker Beck is volgens een woordvoer der opgepakt 'om te voorkomen dat hij in elkaar zou worden gesla gen'. Maar na zijn vrijlating zegt Beek dat de politie hem heeft gesla gen en zijn paspoort tijdelijk heeft afgenomen. De Italiaan Marco Cap pato eindigt op het politiebureau, nadat hij agenten heeft gevraagd waarom ze hem niet beschermen. Sophie in 't Veld is dan al ont snapt aan het geweld. De Neder landse europarlementariër is door lijfwachten van het omstreden Russische parlementslid Andrej Mitrofanov in een auto gezet. Bei den werden bedreigd door een man met een stiletto. Dat had In 't Veld nog niet meegemaakt tijdens de optochten vorig jaar in War schau, Moskou en Riga. „Zo heb ben we wel weer genoeg de held uitgehangen", zegt ze. bloedkoraal, granaat, schilderijen, zilverwerk etc. Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl rome - Een groep van 27 Afrikaan se migranten heeft drie dagen aan een tonijnnet gehangen op de Mid dellandse Zee, in de buurt van Mal ta en Libië. Zij klampten zich vast aan het net van een Maltese boot, die weigerde hen aan boord te ne men. Een Italiaans schip haalde hen uit het water. Een groep van 26 men sen hing in hetzelfde gebied aan een ander tonijnnet. Een Spaanse trawler pikte hen op. HAMBURG - Oproerpolitie raakte gisteren in het Duitse Hamburg slaags met enkele duizenden linkse demonstranten uit heel Europa. Die protes teerden tegen de Europees-Aziatische conferentie ASEM in een nabijgele gen hotel. De demonstratie van gisteren is de opmaat voor grote demon straties volgende week, als eveneens in Duitsland de acht belangrijkste in dustrielanden (G8) elkaar ontmoeten. foto Kay Nietfeld/EPA President Joesjtsjenko en premier Janoekovitsj schoorvoetend akkoord. door onze correspondent Remco Reiding moskou - De rivaliserende leiders in Oekraïne hebben hun conflict voorlopig beëindigd. Een strijd om controle over de veiligheidstroe pen en urenlang crisisberaad lever de zondag een compromis op: ver vroegde verkiezingen. President Viktor Joesjtsjenko en premier Viktor Janoekovitsj zagen hun verbeten tweestrijd de afgelo pen dagen escaleren. Politietroe- pen van de een botsten met veilig heidstroepen van de ander. Beide kampen beschuldigden elkaar van een staatsgreep. Joesjtsjenko ontbond op 2 april het parlement en schreef vervroeg de verkiezingen uit, nadat partijge noten waren overgelopen naar Ja noekovitsj. Die noemde de beslis sing onwettig en kaartte de zaak aan bij het Hooggerechtshof De af gelopen dagen liep de spanning op, nadat joesjtsjenko de hoogste openbaar aanklager had ontslagen. Uit protest tegen die beslissing zet te het ministerie van Binnenland se Zaken politietroepen in rond diens kantoor, joesjtsjenko stuur de loyale elitetroepen uit de pro vincie naar de hoofdstad Kiev. Ter wijl de angst voor geweld toena me, sloten de twee kemphanen schoorvoetend een compromis: verkiezingen op 30 september. Afdankertjes uit West-Europa vormen groot milieuprobleem. door onze correspondent Marloes de Koning SOFIA - Bulgaren hebben sinds ja nuari een nieuwe collectieve hob by: zij gaan massaal op autokoop- vakantie in Nederland of Duits land. Nu Bulgarije lid is van de Eu ropese Unie (EU) kunnen de Bul garen onbelemmerd naar West-Eu ropa reizen. Met de grenzen zijn ook de importbelastingen verdwe nen. Dat scheelt honderden euro's per wagen. West-Europese afdankers vinden gretig aftrek bij arme Bulgaren. In de eerste maanden van dit jaar steeg het aantal registraties van au to's met bijna 50 procent. Alleen al in Sofia en omgeving worden dage lijks ongeveer negenhonderd au to's aangemeld, slechts een fractie daarvan is nieuw. Veel Bulgaren stelden de aanschaf van een auto uit tot na de EU-toe- treding. „Ik verkoop sinds januari drie keer zoveel wagens", zegt au toverkoper Stilian Kirilov met een tevreden grijns. De jonge man in trainingspak doet zaken op de grootste tweedehands automarkt in Bulgarije. In de open lucht aan de rand van hoofdstad Sofia staan acht- tot negenduizend auto's te glimmen. De verkopers schuilen onder een viaduct tegen de motregen. Een handvol potentiële klanten stapt uit een stadsbus. Het oude rode ge- 'Mensen nemen geen enkele verantwoordelijkheid voor de natuur' vaarte kucht een dikke wolk zwar te rook uit als de chauffeur op trekt. „Het zijn goede tijden", vindt Kirilov. Daar denkt de Bulgaarse milieube weging anders over. De particulie ren en handelaren die nu massaal kopen, kiezen de auto in de eerste plaats op basis van hun kleine bud get. Uitstoot van kooldioxide speelt geen enkele rol in de afweging. Ka talysatoren worden zodra ze aan vervanging toe zijn van de auto ge sloopt. Een groot deel van de au to's die de afgelopen maanden in Bulgarije zijn geregistreerd, komen rechtstreeks van een West-Europe- se schroothoop. De verplichte tech nische keuring stelt in Bulgarije weinig voor. „Deze auto's zorgen voor enorme luchtvervuiling, maar mensen ne men geen enkele verantwoordelijk heid voor de natuur", zegt Ognian Kovachev, een Bulgaarse milieuac tivist. Hij vindt het 'meer dan hoog tijd' voor een eco-belasting die vervuilende auto's duurder maakt ten opzichte van schone. Maar het ministerie van Milieu heeft daar nog geen besluit over ge nomen. Volgens prognoses van de regering worden tussen 2007 en 2011 ruim 340.000 auto's in Bulgarije geregis treerd. Ruim een derde daarvan zal ouder zijn dan twintig jaar. Eind vorig jaar reden in Bulgarije (7,5 miljoen inwoners) 1,75 mil joen personenauto's, met een ge middelde leeftijd die al fors hoger ligt dan die in Nederland. Het was de bedoeling het wagenpark rap te verjongen, maar van dat streven lijkt niets terecht te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9