Buitenland VS praten weer met Iran Politici in Spanje betwisten uitslag Spaanse politie houdt 15 jihad-ronselaars aan Mosiimrebellen houden stand in Nahr el-Bared PZC Dinsdag 29 mei 2007 7 Gesprek tussen twee ambassadeurs eerste overleg in 27 jaar. BAGDAD - De Verenigde Staten wil len een tweede ronde van overleg met Iran over de situatie in Irak. Dat heeft de Amerikaanse ambasa- deur in Irak, Ryan Crocker, gezegd na afloop van de gesprekken die hij gisteren met zijn Iraanse ambt genoot Hassan Kazemi voerde. Crocker repte van een zakelijk on derhoud. Hij zei dat hij de Iraniërs heeft gevraagd niet langer milities in Irak te bewapenen. Het gesprek MADRID - De Spaanse politie heeft gisterochtend vijftien mensen op gepakt die worden verdacht van het ronselen van vrijwilligers voor terroristische trainingen in Afgha nistan en Irak. Dat meldt het Spaanse persbureau Europapress op gezag van bron nen rond de politieacties. Twaalf verdachten werden aange houden in Barcelona en twee an dere plaatsen in Catalonië, twee in het centraal gelegen Aranjuez en één in de zuidelijke stad Malaga, deelde het ministerie van Binnen landse Zaken in een verklaring mee. De politie zou al maanden bezig zijn geweest met onderzoek naar de verdachten. Er werden tijdens de zoekacties van gisteren geen wa pens aangetroffen. Dertien arrestanten zijn Marokka nen, twee Algerijnen. De arresta ties werden gelast door onder was het eerst overleg op hoog di plomatiek niveau tussen de aarts vijanden sinds 27 jaar. Zeker negentien mensen zijn giste ren gedood door een aanslag met een autobom in het centrum van Bagdad. Tientallen mensen raak ten gewond. De politie van Bagdad heeft zon dag 42 lijken gevonden op diverse plekken in de Iraakse hoofdstad. Het gaat waarschijnlijk om slacht offers van moordpartijen tussen soennieten en sjiieten. Een inval in een schuilplaats van Al Qaida in Irak door Amerikaan se militairen heeft de bevrijding zoeksrechter Baltasar Garzon. Bij de huiszoekingen werden compu termateriaal, jihad-propaganda en mobiele telefoons in beslag geno men. Volgens de politie werden de gear resteerde verdachten al enige maanden in de gaten gehouden. Het ministerie van Binnenlandse Zaken zei verder dat de operatie verband hield met een al veel lan ger lopende actie tegen zogenoem de jihad-ronselaars waarbij in ja nuari vorig jaar al 22 mensen wer den gearresteerd. In januari van dit jaar arresteerde de Spaanse politie al vijf mannen op verdenking van betrokkenheid bij de terroristische aanslagen op treinen in de hoofdstad Madrid in maart 2004. Daar kwamen toen 191 mensen bij om het leven. Of de arrestaties van gisteren hier iets mee te maken hebben, is onduidelijk. van 42 ontvoerde Irakezen opgele verd, onder wie enkelen die waren gemarteld. De Irakezen werden vastgehouden in Diyala, ten noord oosten van Bagdad. Nog niet eer der zijn zoveel gijzelaars van Al Qaida in Irak tegelijk bevrijd. Ame rikaanse en Iraakse troepen zijn zondag voor de tweede dag op rij in Bagdad de sjiitische wijk Sadr City binnengegaan om een einde De Amerikaanse ambassadeur heeft zijn Iraanse collega giste ren gevraagd niet langer milities in Irak te bewapenen. Hij wil bo vendien verder praten met Iran. Doden en gewonden bij bomaanslag Sri Lanka COLOMBO - Bij een bomaanslag vlakbij de hoofdstad van Sri Lan ka, Colombo, zijn gisteren zes mensen gedood en meer dan twin tig gewond geraakt. Een bom ont plofte langs de weg toen een poli tievoertuig passeerde. Onder de doden is zeker een burger en ook de meeste gewonden zijn burgers, aldus militaire woordvoerders. Het bloedbad is vermoedelijk aange richt door de Tamil Tijgers. Afghaanse politie schiet op betogers MAZAR-I-SHARIF - Dertien mensen zijn om het leven gekomen en ze ker 35 raakten gewond tijdens een protestactie gisteren tegen de gou verneur van de Afghaanse provin cie Jowzjan. Volgens getuigen opende de politie het vuur op hon derden betogers die stenen naar overheidsgebouwen gooiden. De betogers waren aanhangers van de Oezbeekse krijgsheer Dostum. te maken aan de activiteiten van de daar opererende opstandelin gen. In Basra, in het zuiden van Irak, vielen Britse troepen in een nachtelijke operatie sjiitische op standelingen aan en wisten er drie te doden. Het Amerikaanse leger draagt mor gen in de Koerdische regio van Irak de verantwoordelijkheid voor veiligheidszaken over aan de drie Koerdisch-Iraakse provincies. Daar mee hebben de Irakezen in zeven van de achttien provincies weer de controle over veiligheid en openba re orde. De Iraakse centrale rege ring kreeg die al in vier provincies. Japanse minister pleegt zelfmoord TOKIO - De lapanse minister Toshi- katsu Matsuoka van Landbouw heeft gisteren zelfmoord gepleegd. Hij lag onder vuur wegens een aan tal financiële schandalen. De 62-ja- rige Matsuoka werd buiten bewust zijn gevonden in een wooncom plex voor parlementariërs in To kio. Kort daarvoor had de bewinds man geprobeerd zichzelf op te han gen. Matsuoka overleed in een zie kenhuis aan zijn verwondingen. Protesten over sluiting Venezolaanse zender CARACAS - De Venezolaanse poli tie heeft zondagavond waterkanon nen, traangas en rubberen kogels ingezet om duizenden demon stranten uit elkaar te jagen. De be togers protesteerden tegen de slui ting van het enige landelijke oppo sitiekanaal, RCTV, dat op bevel van president Hugo Chavez die nacht om middernacht uit de lucht moest. Vaker meerderheid voor socialisten, meer stemmen oppositie. door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - De politieke partijen in Spanje kunnen het niet eens worden over wie zondag de ge meenteraadsverkiezingen heeft ge wonnen. De regerende socialis tische partij van Rodriguez Zapa- tero claimt de overwinning omdat zijn partij in meer gemeenten een meerderheid heeft weten te beha len. De conservatieve volkspartij van Mariano Rajoy vindt dat zijn groepering heeft gewonnen omdat die landelijk 155.000 stemmen meer heeft gekregen dan de socia listen. Zondag zijn in ruim achtduizend Spaanse gemeenten en in dertien van de zeventien deelregio's verkie zingen gehouden. De matige op komst in de traditioneel links stemmende gebieden, Catalonië en Andalucië heeft de linkse par tijen op achterstand gezet. Voor de regering-Zapatero is de uitslag van belang omdat het een aanwijzing kan zijn voor de algemene verkie zingen van volgend jaar maart. De Nederlandse Ana Vasbinder ziet de burgemeesterspost van het stadje Javea aan haar neus voorbij gegaan. Haar partij Nueva Javea is niet de grootste geworden. Vasbinder is in Peru geboren en verhuisde op haar twintigste naar Nederland, waar zij met een Ne derlander trouwde. Begin jaren ne gentig verhuisde het echtpaar naar Spanje, maar Ana Vasbinder heeft nog altijd de Nederlandse nationa liteit. De uitslag van de Spaanse ge- meenteraadsverkiezingen is van belang voor de regering-Zapa tero. Volgend jaar maart zijn er immers algemene verkiezingen. Bijna zes ton voor oudste fototoestel WENEN - Het oudste fototoestel ter wereld heeft op een veiling in het Oostenrijkse Wenen 588.613 euro opgebracht. Een anonieme online koper verwierf de zogenoemde daguerreotype-camera uit 1839 van de Parijse fabrikant Susse Frè- res. Het is volgens Oostenrijkse media de hoogste prijs tot nu toe voor een fotocamera betaald. Een Duit se hoogleraar had het apparaat in München op een zolder aangetrof fen. Het bijzondere toestel lag daar sinds 1940. TRIPOLI - Rook stijgt op van een brandend veld na een vuurgevecht tussen het Libanese leger en moslimrebellen van Fatah al-lslam in Tripoli. De op standelingen hebben zich verschanst in het Palestijnse vluchtelingenkamp Nahr el-Bared in de noordelijk stad en zij worden belegerd door regerings militairen. In Libanon is de sfeer al enige tijd gespannen. De afgelopen acht dagen zijn vier bomaanslagen gepleegd. foto Mohamed Messara/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7