Geld en werk Aandelenbeurzen: instappen of wegwezen? Feest op de beurs, maar hoelang nog? Ongekende opgang Dow-Jones 52 Dinsdag 29 mei 2007 PZC De aandelenkoersen stijgen nog steeds. Maar hoe lang nog? Dus moeten we instappen of wegwezen? Die vragen blijven actueel. door Rik Elfrink Wat brengen de koer sen van aandelen dit jaar nog? De grootste Nederland se banken ABN en Rabobank den ken dat de koersen van aandelen dit jaar nog verder stijgen. Hoewel al vier jaar sprake is van een op gaande lijn, gaan ze ervan uit dat de AEX aan het eind van dit jaar hoger staat dan nu. Met name ABN Amro is erg opti mistisch over de ontwikkeling van de koersen. De bank hield het er in het begin van dit jaar op dat de belangrijkste Nederlandse beursba- rometer AEX eind december op 540 punten zou staan. Nu is dat verhoogd naar 570 punten. „Met name door de verkoop van ABN Amro is de AEX dit jaar flink geste gen. Wij zien voorlopig geen neer gang." De zomerperiode gooit volgens de Rabobank geen roet in het eten. Een bekend beursgezegde luidt dat beleggers zich verre moeten hou den van de beurzen in mei en pas moeten terugkeren in september. De Rabobank gaat ervan uit dat de AEX aan het eind van dit jaar rond 545 punten staat. „Veel beleggers hebben op dit mo ment een lage riscico-perceptie", zegt Philip Marei van de Rabo bank. „Er is sinds de daling in april sprake van een positief senti ment." Beleggers die bang zijn voor een koersdaling, maar desondanks geen afstand van hun aandelen wil len doen, kunnen ervoor kiezen hun aandelenkapitaal door middel van put-opties te verzekeren. Een put-optie geeft het recht om een aandeel tegen een van tevoren afge sproken koers te verkopen. Ie mand die bepaalde aandelen heeft en deze wil houden, kan zich dus door een put-optie verzekeren van de waarde van zijn aandelen. Dat de aandelenindex AEX het vol gens de banken goed gaat doen, wil niet zeggen dat ieder indivi dueel aandeel goed gaat presteren. Wie geen tijd heeft om individue le aandelen te selecteren, maar wel sterk overtuigd is van een bepaal de bedrijfssector, kan bijvoorbeeld kiezen voor een beleggingsfonds dat in die sector belegt. Ook zoge noemde index-trackers kunnen uit komst bieden voor beleggers die wel positief zijn, maar geen indivi duele fondsen willen aankopen. Dit is een beleggingsproduct dat de ontwikkeling van een bepaalde beursindex precies volgt. Voor beleggers in aandelen is het eerste deel van dit jaar opnieuw prima verlopen. Toch kan niemand garanderen dat het zo blijft. Het blijft oppassen. door Rik Elfrink illustratie Ronald Visser Ondanks een kort stondige crash op de Chinese beurs stegen de aandelen koersen van de meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse effectenbeurs in vijf maanden tijd gemiddeld met onge veer acht procent. Vorige week ging de Amsterdamse beursindex AEX zelfs omhoog naar een ni veau rond 540 punten, terwijl het jaar begon op een stand van 497. Niet alleen in Amsterdam gaat het dit jaar goed, ook in de rest van de wereld bereikten de aandelenindi ces de afgelopen maanden de hoogste standen in jaren en soms zelfs records. Consumenten zijn wereldwijd vol vertrouwen en fu sie- en overnamekoorts geeft de koersen een steun in de rug. Denk alleen al aan de notering van ABN Amro, die dit jaar met zo'n vijftig procent is gestegen. Om bij die 540 punten een gevoel te krijgen, is het goed om vergelij kingen te maken met de situatie waarin de aandelenbeurzen zeven en vier jaar geleden verkeerden. In 2000 stond de AEX nog op 703 punten. Uit die stand zou afgeleid kunnen worden dat het nu hele maal niet goed gaat. Het tegendeel is echter waar. Banken signaleren dat de particuliere belegger langza merhand terugkeert op de beurs. Het is weer in om op verjaardags feestjes over beleggen te praten en financiële instellingen spelen daar op in door allerlei nieuwe produc ten te ontwikkelen. Daarbij gaat het niet alleen om al bekende pro ducten, zoals beleggen in obliga ties of vastgoed, maar ook relatief nieuwe mogelijkheden krijgen vol- 'j op aandacht. De door verzekeraars bekritiseerde handel in levenpolis sen is daarvan een voorbeeld. Dat iedereen het weer over beleg gen heeft, komt vooral door de koersontwikkeling van de afgelo pen vier jaar. Aandelen kregen tus sen de zomer van 2000 en het voorjaar van 2003 een geweldige klap. De AEX bereikte zelfs een dieptepunt van 217 punten. Het grootste deel van die dreun is in middels goedgemaakt. En omdat de koersen dit jaar opnieuw be hoorlijk zijn gestegen, hebben de meeste beleggers al meer rende ment behaald dan op een gemid delde spaarrekening kan worden gerealiseerd. Desondanks kan niemand garande ren dat het zo blijft. Oppassen blijft geboden, want als de koersen eenmaal dalen, kan het hard gaan. Sommige analisten zijn zelfs rond uit negatief zoals Eindhovenaar Chris Locke. Hij analyseert weke lijks voor de internationale busi- ness-tv-zender CNBC de koersen van (inter)nationale aandelen en andere beleggingsmogelijkheden. Locke verwierf naam en faam door in 2000 de crash van de aan delenmarkten als een van de wei nige analisten te voorspellen. Ook nu vindt hij dat de koersen veel te hoog staan. „Sinds 2003 zijn aande len bijna onafgebroken meer waard geworden. Als je alleen al kijkt naar de aandelen op de Am sterdamse effectenbeurs, is sprake van een ongelooflijke opgang. Te rugkijkend naar vier jaar geleden is het te hard gegaan. Ik voorzie op termijn een grote correctie. Die zal ook internationaal voor een flinke daling zorgen. Ik verwacht het al voor oktober." Locke hield hetzelfde be toog toen de index vorig jaar nog op 450 punten stond, maar houdt deson danks vast aan zijn visie. „Die da ling komt er echt wel weer een keer. Het is alleen moeilijk om pre cies te voorspellen wanneer het ge beurt. Ik^ie momenteel sterke raakvlakken met 1987, toen de beurzen in oktober kelderden. Vaak is een daling daar als de mees te beleggers het helemaal niet ver wachten." Niet alleen Locke is negatief Wie het beleggingspraatje van analist Kees de Kort op Business News Ra dio beluistert, wordt ook niet en thousiast gemaakt om te gaan be leggen in aandelen. Toch zijn er ook tal van neutrale deskundigen en optimisten. De meeste analis ten verwachten nog altijd dat de AEX aan het eind van dit jaar tus sen de 500 en 580 punten staat. Zijn er geen andere beleggingsmo gelijkheden, waarop meer rende ment valt te halen? Locke: „De ren dementen op vastgoed zijn de laat ste jaren al enorm geweest Ik ben wel positief als het gaat om de Ja panse yen en de prijs van goud." Voor de meeste beleggers is dat wel erg ver van hun bed. Een spaarrekening dan maar? Locke: „Aandelen kunnen best een goede belegging zijn, als je het goede in- stapmoment maar kiest." Terwijl iedereen zich al jaren zorgen maakt om de Amerikaanse dollar en de VS-boekhou ding, lopen de koersen van aandelen daar almaar op. In de VS brak de Dow Jo- nes-index, de belangrijkste aandelenindex ter wereld, dit jaar voor het eerst door de grens van 13.000 punten. Ter vergelijking: in 1972 ging de 'Dow' voor het eerst door de 1000 punten. In deze index zit ten de grootse bedrijven ter we reld, zoals Microsoft en General Motors. De Amerikaanse beurs is altijd richtinggevend geweest voor de andere internationale beurzen. Maar terwijl in de Verenigde Staten record na record wordt geboekt, staan de meeste Euro pese beurzen nog onder de topstanden van het jaar 2000. Dat heeft te maken met de ont wikkeling van de Amerikaanse dollar. De munteenheid is sinds 2000 tientallen procenten in waarde gedaald ten opzichte van de eu ro. Daarnaast is de Dow-Jones een 'traditionele' aandelenin dex, waarin technologie-aande len minder gewicht hebben. De Nederlandse AEX werd in 2000, toen die een hoogtepunt bereikte, sterk gedomineerd door - wat toen nog heette - de 'nieuwe economie'. Meer informatie www.debeurs.nl www.beurs.nl www.iex.nl http://finance.ya- hoo.com/q?s=%5Eaex www.behr.nl www.morningstar.nl 550,00 500,00 450,00 400,00 350,00 300,00 250,00 200,00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54