Binnenland Risico op borstkanker beter in kaart Vijfhonderd extra wijkagenten Ben Bokitokijker zou apen een veilig gevoel geven 4 Dinsdag 29 mei 2007 PZC Wetenschappers ontdekken vijf genafwijkingen. door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Lange tijd konden art sen maar een kwart van de geval len van erfelijke borstkanker ver klaren. Met de ontdekking van vijf nieuwe genafwijkingen door inter nationale wetenschappers, onder wie de Rotterdamse hoogleraar on cologie Jan Klijn, kan straks bij meer vrouwen het risico op borst kanker worden voorspeld. Hoe kwamen jullie de borstkankerge- nen op het spoor? „Wij hebben over de hele wereld het DNA van 25.000 vrouwen met borstkanker vergeleken met die van evenveel gezonde vrouwen. Eén op de tien vrouwen krijgt nu borstkanker. Vijf tot tien procent van de zieke vrouwen heeft het verhoogde risico op borstkanker geërfd, de ziekte kwam vaker in de familie voor. Bij een kwart van hen konden we de erfelijkheid goed verklaren door fouten in twee bekende borstkankergenen, de BRCAi en BRCA2. Van de overi ge drie kwart erfelijk belaste pa tiënten, wisten wij niet hoe de ziekte werd overgedragen. Door in- NW Onderzoekers hebben vijf genen ontdekt die een rol spelen bij het veroorzaken van borstkan ker. Zij deden onderzoek bij vijf tigduizend vrouwen. ternationaal zoveel zieke en gezon de vrouwen met elkaar te vergelij ken, hebben we vijf nieuwe genaf wijkingen ontdekt. Als iemand slechts één van deze vijf afwijkin gen heeft, dan neemt het risico op borstkanker van 10 naar 15 procent toe. Maar bij vrouwen die over bij voorbeeld drie of vier van de afwij kingen beschikken, loopt de kans op tot 20 of 30 procent." Brengt dit onderzoek genezing van borstkanker dichterbij? „Nee, niet direct. Wel kunnen we straks het risico op borstkanker bij vrouwen beter in kaart brengen. Zij die meer dan 20 procent kans hebben, kunnen we dan vaker langs laten komen voor een check-up. Van hen wordt dan een mammografie of MRI-scan ge maakt. Hoe eerder we een tumor ontdekken, hoe groter de kans op genezing. Verder zullen we naar mate we meer weten over de gen afwijkingen en de tumoren die daardoor ontstaan, behandelingen ontwikkelen die deze specifieke ty pen borstkanker beter bestrijden." Is dit baanbrekend onderzoek? „Ik hou niet van dat woord, maar in Engeland wordt het wel zo ge noemd. Het is in ieder geval een grote sprong voorwaarts. Omdat het ons beter inzicht geeft in het ontstaan van borstkanker, kunnen we de risico's bij vrouwen beter in schatten en de behandeling uitein delijk beter op bepaalde typen borstkanker afstemmen." LEEUWARDEN - Een glazen wand of een houten wand met doorkijkgaten moet in de toekomst in dierentuinen intimidatie en een ontsnapping zoals die met gorilla Bo- kito voorkomen. Toch is er nu al een oplossing beschikbaar waarmee het recht in de ogen kijken van apen niet langer een pro bleem hoeft te zijn. Een internetverzekeraar lanceert hiervoor namelijk de 'Bokitokijker'. Bezoekers van de dierentuin kunnen hier door veilig en zonder problemen aapjes blijven kijken. De 'Bokitokijker' is een gratis bril met specifieke kijk gaatjes die voor een aap niet zijn te herkennen. Voor de aap lijken de mensen naar opzij te kijken. Door het dra gen van de kijker worden apen niet langer geïntimi deerd. Op eerste pinksterdag zijn in diergaarde Blijdorp in Rot terdam ruim tweeduizend van deze 'Bokitokijkers' uitge deeld aan bezoekers. foto Jeroen Horsthuis/ANP PETER SZ2BHZ door Michel Reijns DEN HAAG - Minister Ter Horst van Binnenlandse Zaken stelt vijfhon derd extra wijkagenten aan. De agenten worden ingezet om over last in buurten te bestrijden en te helpen bij de opsporing van crimi naliteit. De uitbreiding bij de poli tie kost 25 tot 30 miljoen euro op jaarbasis. „Om overlast tegen te gaan, hebben we gezegd: het is goed als er vijfhonderd wijkagen ten bijkomen", zei de minster dit weekend. Zij wil zo snel mogelijk beginnen met de werving. De uitbreiding van het aantal wijk agenten staat in het beleidspro gramma van het kabinet. Het be leidsprogramma is met zeventig doelstellingen een uitwerking van het eerder dit jaar gesloten coalitie akkoord tussen CDA, PvdA en Christenunie. De extra agenten worden ver spreid over de 25 regionale korp sen in Nederland. Die kunnen zelf beslissen hoe zij mankracht inzet ten. Politiekorpsen die probleem wijken in hun gebied hebben, zul len daar met voorrang nieuwe wijkagenten naar toe sturen. Maar Ter Horst benadrukte dat de agen ten zeker niet uitsluitend bedoeld zijn voor de veertig probleemwij ken die haar collega Vogelaar (Wo nen, Wijken en Integratie) heeft aangewezen. De investering in nieuwe agenten moet bijdragen aan het voorne men van dit kabinet om de crimi naliteit met een kwart terug te dringen. In het beleidsprogramma kondigt het kabinet ook een offensief aan tegen de recidive van criminelen. Die zou naar verluidt terugge bracht moeten worden van 75 naar 65 procent. IeaaaD' ik ka/v cIoep 2unde« seks. Grote partij xtc-afval gedumpt in Budel BUDEL - Op een militair oefenter rein in Budel is 2000 liter xtc-afval gedumpt. Het gaat om oplosmid delen en zuren. Het afval was in brand gestoken, vermoedelijk om sporen te wissen, aldus gisteren de marechaussee. De vlammen van de brand waren volgens de marechaussee negen meter hoog. Doordat het afval in brand was gestoken, is er ook veel schade aan het milieu toegebracht. Hoe groot de totale schade is, is nog onduidelijk. Agent in opleiding betrapt bij inbraak TILBURG - Een 19-jarige agent in op leiding van het korps Midden- en West-Brabant is in de nacht van vrijdag op zaterdag betrapt bij een inbraak. De man wilde in een schuurtje in Waalwijk een fiets ste len, omdat zijn rijwiel na een avondje uit was gepikt. De bewo ner verraste hem. Dat meldde het politiekorps zondag. Bij de woning stond ook nog een andere fiets, die eveneens door de aspirant-diender bleek te zijn ge stolen. Buschauffeurs voeren acties in Brabant den BOSCH - De buschauffeurs van Veolia (voorheen BBA) in Mid den- en West-Brabant houden vanaf vandaag stiptheidsacties. De chauffeurs gaan de wettelijke re gels precies naleven. De dienstrege ling zal daardoor in het honderd zal lopen. De chauffeurs zijn woedend om dat de ondernemingsraad een over eenkomst zou hebben gesloten met de directie over een verdere versobering van de arbeidsvoor waarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4