wel verder zonder ons? universiteit, nu en straks schokt Zeeuwse sportwereld Genereus Buitenpodium Axel verboden PZC Dinsdag 29 mei 2007 3 Op het Bagijnhof in Middelburg, vlnr: Anton van de Woestijne, Cerda Joosse, Alzbeta Tothova en Sarah-Jane Koulen. de Nederlands Vlaamse Accredita tie Organisatie (NVAO) onder handbereik. Die organisatie is te vergelijken met de onderwijsin spectie, maar dan voor het hoger 'Het is niet zo dat we talent eruit pikken. Nee, we produceren talent.' onderwijs. Enkele in het oog sprin gende opmerkingen: de RA biedt een uitdagend programma voor studenten, uitdagender dan de meeste bacheloropleidingen; van de studenten wordt betrokken heid en motivatie geëist; studen ten krijgen goede faciliteiten, goe de begeleiding en goede ondersteu ning. Over het streven om het on derwijs een internationaal karak ter te geven schrijft de NVAO: de Roosevelt Academy biedt een uit stekende leer- en sociale omgeving voor jonge mensen die zich voor bereiden op een leven in een glo- baliserende maatschappij. Adriaansens ziet 85 tot 90 procent van zijn afgestudeerden doorstro men naar masteropleidingen. „Het is niet zo dat we talent eruit pik ken. Nee, we produceren talent." Wat het geworteld raken in de Zeeuwse samenleving betreft ziet hij hoopgevende signalen. Er wor den al onderzoeken opgezet, die specifiek op provincie, regio of stad zijn gericht. Toen het studen tenkoor onlangs een optreden af sloot met het Zeeuwse volkslied, zag hij dat er hier en daar in de zaal een traantje werd weggepinkt. Hij denkt dat de academy het point of no return al lang is gepas seerd. Zeeland heeft universitair onderwijs, en zal het behouden. foto Mechteld Jansen Roosevelt Academy Geopend in 2004 Vestiging in voormalige stad huis Middelburg - Studentenhuisvesting: Bagijn hof en Roggeveenhuis Aanmeldingen van 120 in 2004 oplopend tot (naar ver wachting) bijna 200 dit jaar Voertaal Engels, maximaal 25 studenten per college Breed Liberal Arts en Scien- ces-programma, waarin vak ken van verschillende discipli nes worden gecombineerd Vrijdag 1 juni krijgen de eerste 'graduates' hun diploma in de Nieuwe Kerk in Middelburg Zaamslag, zijn opgeknoopt en neergelegd bij de imposante bloe menhulde. Op één van de ballen staat een korte groet, onmisken baar van een jeugdspelertje. „Rust zacht, Jimmy." Twee ballen zijn volgeschreven met de handtekeningen van spe lers van het eerste elftal van Ter- neuzense Boys. Maar net zichtbaar vanachter de boom kijkt een speel goedaapje naar al die voorbijgan gers die een stille groet komen brengen. Watskebeurt, man...? 1\vee lachende jongens blikken vanaf de foto onbezorgd de wereld in. Arjen Oostdijk, de spits van Ter- neuzense Boys, die voetbalde als een ballerina, die het scoren tot kunst had verheven. En Jeffrey Donze, misschien iets minder geta lenteerd, maar minstens zo gedre ven. Terneuzense Boys, Hoek, Zaamslag, Philippine en SSV'65: dat zijn de clubs waar ze in een nog zo prille carrière hebben ge speeld. Arjen Oostdijk was ook be kend als soccerspeler, op het toer nooi dat het nieuwe jaar inluidt. Hij is twee keer gekroond tot beste speler. En hoe wrang is de gedach te aan de trofee die daar aan ver bonden is, genoemd naar Esad Os- manovski, de voetballer van Bres- kens die aan een hartstilstand over leed, ook op zo'n jonge leeftijd. De Zeeuwse voetbalwereld heeft in de dagen na de tragedie massale steun betuigd op het condoleance register dat Terneuzense Boys op zijn website heeft opengesteld. Ver doofd, verdwaasd, verbijsterd, zo is de toon van de honderden inge komen reacties. De leegte was za terdag al voelbaar. Arjen Oostdijk had met een gelegenheidsteam mee moeten spelen op een toer nooi in IJzendijke. „Ik doe mee Barry, hoe laat moet ik er zijn?", was één van zijn laatste sms'jes die hij heeft verstuurd. Het heeft niet meer zo mogen zijn. Wat achter- bijft is het grote verdriet. En de wanhoop van Marco Vaal, een hartsvriend: „lef, Oosie, watskebeurt man...?" COMMENTAAR Ruim 25.000 vluchtelingen die voor 1 april 2001 asiel aanvroegen, mogen zich permanent in Nederland vestigen. Met deze regeling loopt Den Haag bepaald niet voorop, want veel landen gingen Nederland op dit terrein voor. Desalniettemin kan de door staatssecretaris Albayrak gepresenteerde regeling als genereus worden betiteld. Zeker als deze beleidsdaad wordt afgezet tegen het straffe beleid van haar voorganger, Rita Verdonk. Tegenstanders van een pardon reppen al van een dramatische regeling, die mishandelaars en geweldplegers in staat stelt een verblijfsvergunning te verkrijgen. Dat is zwaar aangezet, want zelfs de veelpleger van kleine vergrijpen zoals winkeldiefstallen, valt straks buiten de boot en zal worden uitgezet naar het land van herkomst. De regering geeft met deze pal voor het pinkster weekeinde gepresenteerde regeling gehoor aan een diepgewortelde wens van veel Nederlanders. Menig dreigende uitzetting - zeker als er in Nederland geboren en getogen kinderen in het spel waren - leidde tot emotioneel verzet. Met de nieuwe verblijfsregeling is de kou overigens nog niet uit de lucht. De vluchtelingen dienen aan nauw omschreven voorwaarden te voldoen en uiteraard zal er discussie ontstaan over de uitzonderingen. De belangrijkste opdracht voor de regering op dit beleidsterrein is het uitvoeren van een strikt beleid aan de poort. Mensen die zich als vluchteling melden in Nederland, moeten binnen een redelijke termijn weten waar ze aan toe zijn. Slaagt Den Haag niet in die opdracht, dan is deze pardon-regeling niet meer dan een stoplap. AXEL - Het verjaardagsfeestje van DJ Farre dat zaterdagavond werd gevierd in café 't Amstelhoekje in de Noordstraat in Axel, zag er heel anders uit dan gepland. Het feest dat de titel Axel Open Air mee kreeg, moest op last van burge meester J. Lonink en de politie bin nen worden gehouden; een buiten podium was taboe. De maatregel had alles te maken met de schermutselingen die zich op Hemelvaartdag in Axel voorde den. Francis 'Farre' Mechielsen: „Daar moeten de goeden dus voor boeten. Gelukkig regent het; dat verzacht de teleurstelling een beet je. We kregen trouwens ook geen vergunning vanwege de kermis op de Markt. Van de ene kant begrij pelijk, maar ook doodzonde." De ze week vindt overleg plaats tus sen horeca, politie en gemeente over de problemen in het uitgaans leven in Axel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3