Arbitrage zet RKC mist de diepe wil om te winnen VVV Venlo keert na dertien seizoenen terug in de eredivisie Utrecht gaat toch Europa in 30 Dinsdag 29 mei 2007 PZC Karakteristieken Play-offs eredivisie/champions league. Ajax-AZ 3-0 (0-0). 55. Heitin- ga 1-0, 58. Donk 2-0 (eigen doelpunt), 90. Gabri 3-0. Scheidsrechter: Vink. Gele kaart: Stekelenburg (Ajax), Ja- liens, Molhoek, Boukhari (AZ). Aantal toeschouwers: 50.201. Finale play-offs om promotie en degradatie, derde wed strijd. VW Venlo-RKC Waal wijk 3-0 (2-0). 4. Van Kouwen 1-0, 28. Kantelberg 2-0, 88. Derksen 3-0. Scheidsrechter: Wegereef. Gele kaart: Verdel len (WV), De Ceulaer, Van der Bergh, Koenders, Vertonghen (RKC). Bijzonderheid: VW-Ven- lo promoveert naar eredivisie, RKC degradeert naar eerste di visie. Aantal toeschouwers: 6000. Play-off voor Intertoto. FC Utrecht - Vitesse 0-0. Scheids rechter: Haverkort. Gele kaart: Keiler, Broerse (FC Utrecht), Ka- ya (Vitesse). Aantal toeschou wers: 10.000. Ploeg mag na o-o-gelijkspel aan Intertoto meedoen. UTRECHT - FC Utrecht gaat toch nog Europa in. Na een teleurstel lend seizoen bevocht de club van coach Foeke Booy in de play-offs de Nederlandse plaats in de Inter- totocompetitie. De laatste twee duels, tegen Vitesse, eindigden bei de gelijk: donderdag 2-2 en zondag 0-0. De uit gescoorde doelpunten be slisten in het voordeel van FC Utrecht, dat in juli mag gaan pro beren het Uefa Cuptoernooi te be reiken. De wijze waarop Europees voetbal op de laatste dag werd bereikt, was verre van groots. Vanaf de aftrap in de Galgenwaard speelden beide ploegen voorzichtig. FC Utrecht had op 2-2 gewonnen spel, Vitesse kon aan één doelpunt genoeg heb ben. De Arnhemmers verschenen wel in een danig verzwakte opstel ling door schorsingen van vijf spe lers, onder wie topscorer Danko Lazovic en Theo Janssen. De irritaties uit de wedstrijd in Arnhem bleken nog niet geluwd. In de 3e minuut ontstond er al een opstootje na een gemene over treding van Onur Kaya. Scheids rechter Ben Haverkort trok geel. De beide doelmannen Vladimir Stojkovic en Franck Grandel wa ren er verantwoordelijk voor dat de rust met 0-0 werd bereikt. Zij blonken uit bij harde inzetten. Vitesse had in de 32e minuut op winst moeten staan. Bij een snelle counter bediende Etienne Esajas de vrijgelaten Yu Hai. De Chinees tikte voor open doel naast. Na rust probeerde FC Utrecht on middellijk de beslissing te force ren, maar dat lukte niet. Zo gaf Ali Boussaboun in de 49e minuut de bal te weinig vaart mee. Zodoende bleef het 0-0. Saillant detail: FC Utrecht won de Intertotoplaats in de play-offs zon der ook maar één wedstrijd te win nen van de gespeelde zes. Venlose club toont zich een vriendenploeg in duel met RKC. door Peter Heesen VENLO - Na dertien jaar keert VW terug in de eredivisie. De Venlose club promoveert dankzij de 3-0 ze ge op RKC in de finale van de play-offs. In een kolkende Koel hadden de mannen van André Wetzel geen kind aan de Waalwij- kers. Het was een mooi moment. In de 69e minuut werd Sjors Verdellen gewisseld. De verdediger van VW had te veel last van een slepende liesblessure. Hij was op. Kon nau welijks nog lopen. Trappen met zijn rechterbeen deed zichtbaar pijn. Het publiek schonk de 25-jari- ge karaktervoetballer uit Horst een ovationeel applaus. De stoere stopper staat symbool voor de ploeg die dankzij een on gekende vechtlust boven zichzelf uitgroeide in de play-offs. Hoe be langrijk sommige spelers ook wa ren, zoals aanvoerder Frank van Kouwen, keeper Rein Baart, top schutter Dirk-Jan Derksen en bal tovenaar Karim Soltani: het was balafpakker Verdellen die tot held verheven werd. Een speler uit de regio die zijn club altijd trouw is Waalwijkse ploeg degradeert naar eerste divisie. door John Nefkens VENLO - „Een smet op ons allen, een hard gelag, ontzettend pijnlijk, een grafstemming." Aanvoerder Pa trick van Diemen haalde alle cli chés naar boven om het gevoel te omschrijven dat heerste in het kamp van RKC Waalwijk na de rampzalige wedstrijd bij VW Ven lo. Na negentien onafgebroken sei zoenen op het hoogste niveau met een negentiende plaats op de rang lijst aller tijden als respectabel re sultaat, verdoofde de degradatie al les en iedereen bij RKC. „We hebben al tig finales gespeeld dit jaar en uiteindelijk kwam het gebleven en zijn team voorging in de strijd. Zondag kreeg hij de belo ning voor zijn onverzettelijkheid: promotie naar de eredivisie. Groot was de twijfel voor aanvang van het avontuur dat nacompetitie heet. Op beslissende momenten zou VW het weer laten afweten, zo somberden de fans. Aardige voetballers, dat wel, maar de mou wen werden niet opgestroopt. De 'ideale schoonzonen' bewezen het tegendeel. Er werd geschoffeld en gebikkeld, gestreden om elke me ter. Tegen FC Den Bosch toonde de 'vriendenploeg' aan tot grootse da den in staat te zijn, tegen RKC werd het kunststukje herhaald. De manschappen van André Wetzel waren de baas over de eredivisio- nist. In Waalwijk had VW het erg moeilijk, maar in De Koel waren de Venlonaren beide keren beter dan RKC. Daar kwam bij dat VW zich gesteund voelde door het le gioen. In de derde minuut knalde Frank van Kouwen een vrije trap van der tig meter in het doel Na een half uur zorgde Leon Kantelberg voor 2-0. Clubtopscorer Dirk-Jan Derk sen tekende voor de 3-0. Hij rond de een actie van Soltani met het hoofd af Het pleit was beslecht. VW ging naar de eredivisie. steeds goed. Behalve vandaag" zei Hans van de Haar. Met Robert Fuchs sloeg Van de Haar zittend op de trap voor de kleedkamers de tweede helft gade. Beide routiniers werden door coach Wotte om tac tische redenen naar de kant ge haald. „Nee, ik had nergens last van. Maar dat is verder niet zo be langrijk. Ook niet wat ik volgend seizoen ga doen. RKC, daar ging het om." Mooie woorden, maar binnen de lijnen was daar toch niet zo heel veel van terug te zien. RKC wilde wel, maar niet ten koste van alles, zoals VW. „Collectief hebben we gefaald", voegde Van de Haar er nog aan toe. Ricky van den Bergh, die het duel in Venlo vanwege een blessure ook niet volmaakte, was wat stelli- Ajax na zege op AZ in voorronde van Champions League. door Dick Sintenie AMSTERDAM - Het bewogen voet balseizoen 2006/2007 kreeg zon dag een herkenbaar slot. Ajax won de play-offs, AZ stond met lege handen en trainer Louis van Gaal verliet fulminerend de Arena. Van Gaal noemde na de 3-0 neder laag tegen Ajax de arbitrage als be langrijkste oorzaak voor het feit dat AZ geen kroon kon zetten op een mooi seizoen. „Je moet als kleine club echt véél beter zijn om van een topploeg te winnen. In alle finalewedstrijden hebben we het nadeel van de arbi trage ondervonden." De voorbeelden die de AZ-trainer opsomde: de uitwedstrijd tegen Werder Bremen, de bekerfinale te gen Ajax, de kampioenswedstrijd tegen Excelsior en de wedstrijd van zondag. Daarin maakte John Heitinga de 1-0 in buitenspelposi tie omdat Klaas-Jan Huntelaar de bal onderweg nog met zijn teen zou hebben verlengd, hetgeen ove rigens op tv-beelden niet te zien was. Van Gaal: „Tot die tijd was er voor ons geen vuiltje aan de lucht. Dit was het kantelmoment in de wed strijd." Van Gaal vindt dat traditionele topclubs op cruciale momenten het voordeel van de twijfel krijgen. Of dat nou in de vorm van het goed- of afkeuren van een doel punt is, of het wel of niet geven van een rode kaart. Het zijn frustrerende momenten voor de trainer die succes nastreeft door toeval zoveel mogelijk uit te sluiten. Maar hij helpt zijn club niet verder met die klaagzang. Vooral niet als er vanuit de spelers groep heel andere, zelfkritische ge luiden te horen zijn. Zo zei Tim de Cler over het tegen doelpunt bijvoorbeeld: „We kwa men onze afspraken bij die vrije trap niet na. Als iedereen zijn ei gen mannetje had gedekt, was er niets aan de hand geweest." Van Gaal liet zich zondag vooral op de kast jagen na een vraag over de ma nier waarop AZ zich in Amster dam had gepresenteerd: verdedi gend en het spel vertragend. Van ger. „Hoeveel kansen wil je dan krijgen om je veilig te stellen? Niet iedereen heeft alles, maar dan ook alles gegeven. En dat is toch een beetje het verhaal van dit seizoen. Soms voetbalden we wel aardig, maar te vaak niet. Onder Wotte is de instelling van de spelers iets be ter geworden, maar een constant niveau hebben we niet kunnen ha len. Zoals wij vandaag na een paar minuten weer achter komen. On gelofelijk. En daar gingen we weer achter de feiten aan." Uithuilen en snel promoveren? „Zo makkelijk zal dat niet gaan. Het is de vraag hoe de selectie er straks gaat uit zien en kampioen word je heus niet zomaar even in de eerste divisie. Daar wordt ook een ander soort voetbal gespeeld", verzuchtte Van den Bergh, die van Gaal, fel: „Waarom is die vraag vo rige week niet gesteld aan de trai ner van Ajax?" Als die vraag een week eerder wél aan Henk ten Ca- te was gesteld, had diens ant woord waarschijnlijk veel overeen komsten vertoond met het ant woord dat Van Gaal zondag ver pakte in zijn analyse van de wed strijd. Hij miste zijn beste aanvaller (Moussa Dembélé) en topscorer Danny Koevermans was alleen in zetbaar in noodgevallen. „De manier waarop AZ vandaag voetbalde had niets te maken met angst maar met strategie. En die strategie werkte, totdat Ajax een buitenspeldoelpunt mocht ma ken." Ten Cate miste vorige week in Alk maar zelfs vier belangrijke scha kels: Zdenek Grygera, Jaap Stam, Gabri en Edgar Davids. Hun afwe zigheid bracht ook de trainer van Ajax tot een defensieve knieval. Het afsluitende tweeluik tussen de avontuurlijkste ploegen van de ere divisie verdiende dan ook niet het predikaat hoogstaand. In Alkmaar leverde de organisatorische wanor de nog wel veel doelgevaar op, maar zondag zat het duel bijna een uur op slot. Ajax trad aan met Nicolae Mitea als linkerspits en Ryan Babel op rechts, maar beiden voelden zich niet in hun element. De Roemeen, die negen maanden revalideerde van een zware knieblessure, blok keerde volledig. Ajax kwam beter uit de verf met Tom de Mul op rechts en Babel op links, een repa ratie die Ten Cate al na een half uur uitvoerde. Het duel ontbrandde echter pas in de 55ste minuut, na het omstre den doelpunt van Heitinga. Kort daarna gevolgd door een eigen doelpunt van Donk, die een voor zet van De Mul achter doelman Waterman gleed. De ongelukkige verdediger miste drie weken gele den ook al de beslissende straf schop in de bekerfinale tegen Ajax. AZ legde zich niet neer bij die tegenslagen en kreeg een se rieuze kans om een verlenging uit het vuur te slepen, maar invaller Hedwiges Maduro voorkwam met een tackle dat Demy de Zeeuw van dichtbij kon scoren. In de toe gevoegde tijd counterde Ajax naar 3-0 (Gabri). Sparta naar Waalwijk kwam om dat hij RKC iets hoger inschaalde. „Een plaats bij de eerste negen was de doelstelling en dan dit. Schandalig." Van Diemen (35) beklom de trap waarop Van de Haar en Fuchs za ten met tranen in de ogen. Kapot, totaal gebroken. Toch wenste hij niet in de verwijtende sfeer te tre den. „Dat houden we intern." Om even later toch een tipje op te lich ten. „Misschien was deze wed strijd wel typerend voor ons huidi ge seizoen. Allemaal net niet, de manier waarop we de eerste twee •goals tegen krijgen. Je voelde het als het ware wegglijden naarmate het duel vorderde. De pure motiva tie, de mentale weerbaarheid, daar heeft het uiteindelijk toch wel een beetje aan ontbroken." ff Egc Voorzitter Hay Berden (rechts) en topscorer Dirk-Jan Derksen vieren de pro motie van VW. foto Peter Schols/CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32