Kan de Roosevelt Zeeland heeft een Dood twee jonge spelers Een pluisje -4V ty" 1 De krant 4 weken voor €9,9S! PZC 1 2 Dinsdag 29 mei 2007 PZC MARLEEN BLOMMAERT - -"jek. De populierenpluizen drijven dansend door de lucht. Het is een vloot van zaden op zoek naar vruchtbare bodem. Vandaag zweven ze naar het oosten. De wind bepaalt hun vlucht. In keurige tuintjes zullen ze landen, langs dijken en in parken en als ze geluk hebben in een bos. Daar zullen ze kie men, uitgroeien en vervolgens weer voor hun eigen nakome lingschap zorgen. Een eeuwige dans van reizen, groeien en weer reizen. Soms stel ik me voor dat ik de reizen van mijn voorouders zie. Dan lees ik mijn DNA in al zijn hoofdstukken. Ik zoek de ver haallijnen, de reizen, de ontmoetingen, de oorlogen, de liefde. De levens zijn draden die gesponnen worden en versmelten op een kruispunt in tijd en ruim en te en van daaruit weer verder ge dans zweven. Ze drijven mee op win- van reizen, groeien den van armoe, welvaart en oor logen. Het zijn verhalen van lief- en weer reizen. de, haat, onderdrukking, verraad en vriendschap. Aan de Spaanse kust in Javea gaat ook zo'n prachtig verhaal. Ana Vasbinder was bijna burgemeester van het Spaanse plaats je geworden. Ana is Nederlandse. Haar uiterlijk verraadt echter andere wor tels, Peru om precies te zijn. Haar verhaal is dat van de Inca's, de Conquistadores, de Lage landen, reizen naar de West, rei zen naar het oude land, reizen van Noord naar Zuid en omge keerd. Ana is geen burgemeester geworden maar dwingt de gevestig de orde wel tot overleg. Het is een prachtige wereld waarin een Inca-dochter met een Nederlands paspoort de Spanjaar den tot verandering verleidt. We zijn slechts pluisjes op de mantel van de eeuwigheid. Maar de verhalen zijn groots en meeslepend. COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454651 Hulst, Steenstraat 37,4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Vrijdag wordt de eerste lichting afgestudeerden van de Roosevelt Academy in Middelburg officieel uitgezwaaid. Met het nodige ceremonieel. Vier 'graduates' nemen afscheid van hun Roosevelt. door Jan van Damme Nu kunnen ze er wel om lachen. De eerste weken dat ze in Mid delburg waren neer gestreken, konden ze hun hoofd niet buiten de deur van hun studentenhuis steken, of er werden microfoons onder hun neus geduwd. Er werd zelfs door het raam van de gemeenschappelij ke woonruimte gefilmd. Absurd. Alsof ze aapjes waren. Na drie jaar is iedereen wel aan de studenten gewend. En andersom. Op een doordeweekse middag is het Bagijnhof een oase van rust. Enkele studenten hebben een lees- plek gevonden op een fietsenhok. Een ander groepje heeft zich op en rond een oude vierzitsbank ge positioneerd. Die bank is één van de tekenen dat de Roosevelt-bevol- king en Middelburgers elkaar heb ben gevonden. Oud meubilair, merkten de studenten, wordt in ruime mate aangeboden. Even voorstellen. Sarah-Jane Kou- len, in New York geboren, in Ne derland opgegroeid; Anton van de Woestijne uit Aagtekerke; Gerda Joosse uit Middelburg; Alzbeta Tothova uit Komarom Hongarije. Vier bachelors die met goed ge volg de eerste drie jaar hebben kl Decaan Hans Adriaansens doorlopen en nu verder gaan stu deren om hun mastersdiploma te halen. Anton in Utrecht voor arts, Alzbeta in Boedapest antropologie en later in München psychologie, Sarah-Jane conflictstudies aan het King's College in Londen. Gerda blijft in Middelburg om daar mee te helpen met het opzetten van de masteropleiding muziekweten schap die met ingang van volgend jaar gegeven zal worden. Met een instrument, voegt ze eraan toe, om aan te geven dat theorie en praktijk op hoog niveau worden gecombineerd. Sarah-Jane woonde in Amers foort, toen ze voor Middelburg koos. Ze kende de stad en de Wal- cherse kust van vakanties. Utrecht vond ze te dichtbij. Haar vader komt uit Terneuzen, haar opa was de oprichter van het in jazzkrin gen gerenommeerde Porgy and Bess. Dat alles heeft haar zeker een duwtje in de rug gegeven. „In het Decaan Adriaansens kan klinkende resultaten laten zien door Jan van Damme De cijfers zijn jaloersmak- end. Dat weet decaan (dean) Hans Adriaansens van de Roosevelt Academy (RA) in Middelburg zeker. Van de 120 eerstejaars in 2004 studeren er dit jaar 108 af: 92 aanstaande vrijdag, zestien in december. Slechts 10 procent afvallers. Adriaansens, initiatiefnemer van eensgezind de Roosevelt de hemel inprijst. Kleine groepen, veel pa pers, veel presentaties, internatio naal gericht, individuele begelei ding. „We werkten 's avonds vaak gewoon door", vertelt Anton. „Als je dat met z'n allen doet, is dat geen probleem." Alzbeta spreekt inmiddels een zeer behoorlijke mondvol Neder lands. Ze was verplicht één semes ter Nederlands te volgen. Het wer den er drie, omdat ze zo van de taal genoot. Ze vindt Middelburg een overzichtelijk stadje. Tijd om eenzaam te zijn of zich te vervelen heeft ze niet gehad. „Je werd vanaf het begin van het semester aan het werk gezet. Soms moest je al in de tweede week voor een cijfer aan de slag. Je kreeg ook een cijfer voor je activiteit tijdens de groeps bijeenkomsten, de meetings. Daar door deed iedereen mee." Gerda: „In Leiden had ik twee pre sentaties in een heel jaar. In Mid- het University College Utrecht (1998) en van de RA in Middel burg (2004), had niet anders ver wacht. Al dat gepraat in onderwijs land over selectie, daar heeft hij niks mee. Context, dat is zijn tover woord. Dat betekent voor hem: kleine groepen, persoonlijke aan dacht van docenten, hard en conse quent werken. „Als je in een groep van twintig studenten nalaat je pa per te schrijven, zodat de hele groep er last van heeft, dan zal je toch je volgende keer je best doen op tijd te zijn." De decaan heeft een verslag van 'Tijd om eenzaam te zijn of ons te vervelen hebben we niet gehad, er moest gewerkt worden' begin leek het hier wel een vakan tie", zegt ze. Nee, ze had niet het gevoel dat ze in een dorp in plaats van in een stad terechtkwam. Er waren niet veel studentenvoorzie ningen, maar op het Bagijnhof hadden ze elkaar. Bovendien moest er hard worden gewerkt. Gerda studeerde voorafgaand aan de Roosevelt Academy één jaar biomedische wetenschappen in Leiden. Daar zat ze ook op ka mers. De stad vond ze uitermate gezellig. Haar studie daarentegen beviel minder, te massaal, ze voel de zich een nummer. Middelburg beloofde een andere aanpak. Die belofte werd ingelost. Het is bijna griezelig zoals het viertal delburg had.ik er elke twee weken twee. Het idee dat we hier niet diep ingaan op de stof omdat het aanbod versnipperd is, is een voor oordeel. Dat doen we namelijk wél, omdat we constant met de stof bezig zijn. Op de grote univer siteiten zie je studenten eens in de zoveel tijd hard werken voor een tentamen. In de tussenliggende tijd doen ze weinig." Ze nemen alle vier - hoewel, Ger da minder natuurlijk - voorzichtig al een beetje afscheid. Van hün Roosevelt, want zo voelen ze dat als pioniers. Sarah-Jane: „Nu gaan we weg. Dan schiet toch wel door je hoofti: hoe moeten ze nu ver der, zonder ons?" Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar. PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om riet persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere informatie Massale reacties in Zeeuws-Vlaanderen na fataal ongeval. door Frits Bakker terneuzen - Het meisje op de plaats van het onheil veegt stille tjes een traan weg. De voetballer staart wezenloos naar de foto van twee jongens in het gras. Het is zondagavond, tegen de schemer aan. De stilte van de avond wordt maar heel af en toe verstoord door het geruis van bomen. En door au to's die zachtjes voorbij rijden, nieuwsgierig naar de plaats van het fatale ongeluk. Jef Oosie, watskebeurt man...? De noodkreet van Marco Vaal is ont roerend. Arjen Oostdijk en Jeffrey Donze, twee jonge mannen, voet ballers (23) van Terneuzense Boys, zijn in de nacht van vrijdag op za terdag met de auto van de weg ge raakt. Arjen is op slag dood, Jeffrey overlijdt diezelfde nacht. Watskebeurt man...? Hoe veel jon ge mensen, vrienden van de voet ballers, stapmaatjes en andere be kenden hebben zich het niet afge vraagd na het ongeval op een recht stuk dijk net buiten Terneu zen. Het ongeloof, de verbijstering is groot. Zo jong nog, zo ineens weggerukt uit het leven. Een jongetje heeft in het gras, te gen de boom die zo stil en geha vend getuigt van de botsing, een briefje neergelegd. „Voor mijn bes te trainer Oosie." De sjaals, één van Terneuzense Boys en één van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2