Zeeland Met zes-G in je zetel geperst ZOMERKRIEBELS! Gimbfére Duiven laten het afweten bij ceremonie Een mooier digitaal tv-aanbod dan ooit? Voor hetzelfde geld 28 extra tv-zenders? Fietser gewond bij botsing PZC Dinsdag 29 mei 2007 21 'JGèk^s' /X •- Op de vliegshow bij vliegveld Midden-Zeeland werden onder andere loops, turns, spins en kurkentrekkers gemaakt. foto Ruben Oreel Vijftienduizend bezoekers op eerste vliegshow. door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Precies op tijd trek ken de wolken zich wat terug om de zon een kansje te geven. Aan het weer ligt het dus niet meer. En aan de piloten vervolgens ook niet. De eerste vliegshow op vlieg veld Midden-Zeeland op eerste pinksterdag is een succes. „Wow, duikvlucht!" Gevolgd door een kurkentrekker. Dan draait de PC7 een kwartslag en vliegt met de vleugel naar voren. „Zo hé", roept een blond jochie vanaf va ders schouders. Met zijn handje als klein zonnescherm tuurt hij naar de PC7. De reactie van zijn ouders kan hem niet bekoren. „Jul lie moeten niet lachen!" Nee, inderdaad niet, want dit is écht buitengewoon, wat de piloot hier laat zien, benadrukt speaker Max Ungricht. „Als je zo naar be neden komt, word je met zes G in je zetel geperst." Vele honderden bezoekers staan op dat moment nog in de files op de wegen naar het vliegveld. Om dat veel bezoekers op het laatste moment besluiten toch te gaan kij ken, stroopt het verkeer op en duurt het lang om een parkeer plek te vinden. „Een leermoment", stelt vliegveld- directeur Peter Geysen vast. „Deze knelpunten in de aanvoer moeten we er volgend jaar uithalen. Bij voorbeeld door niet meer vooraf te laten betalen voor het parke ren." Een parkeerplek kostte drie euro. Gratis zal dat niet worden. Het kost veel geld om die vliegtui gen naar Arnemuiden te halen en parkeergeld is naast sponsoring de belangrijkste inkomstenbron. Het is wat hem betreft de enige wanklank. „De politie houdt het op vijftienduizend bezoekers. Dat is de helft meer dan we hadden verwacht." Zondagochtend vroeg 'Even goed luisteren naar de Spitfire. Zulke geluiden horen we niet meer' was hij zelfs nog pessimistischer gestemd. De vraag rees of de vlieg show überhaupt wel kon door gaan. „De vliegtuigen die van Soes- terberg moesten komen, konden vanwege de laaghangende bewol king niet eens opstijgen! Toen dacht ik: 'Nou, daar gaan we.'" Maar het enige dat ging, waren de vliegtuigen. De Saab Saphir - Ungricht: „Die kan alles: loops, turns, spins" - en de Falcon. Twee Harvards die een schijngevecht houden. „Nee geschoten wordt er vandaag niet. Het is feest." Rien Moerland uit Spijkenisse volgt de show door de lens van zijn fotocamera. Hij is een vlieg tuigspotter van het fanatiekste soort. „Vorig jaar heb ik wereld wijd zeventien luchthavens be zocht. Ik heb duizenden foto's, honderden schaalmodellen en een complete bibliotheek." En onder zijn KLM-jas een tatoeage op zijn bovemarm: de zwaan van KLM. Dan gaat de Spitfire voor de laat ste keer de lucht in. Hij keert terug naar huis. Het zware ronken van de motor trilt door grond en lucht. „Even goed luisteren nu", ad viseert Ungricht ten overvloede. „Want zulke geluiden horen we niet meer." Peijs onthult bord bij nieuwe windmolens op Neeltje Jans. door Jan van Damme neeltje jans - De truc met de dui ven wilde zaterdag bij Neeltje lans op het moment suprème niet luk ken. Ze zaten in een korf, opge steld boven het door commissaris van de Koningin Karla Peijs ont hulde informatiebord over de nieu we windmolens. Met de korf, vooral het functioneren van het klepje, was geoefend. De duiven hadden vooraf ook geen tekenen gegeven van opstandig gedrag. Dus trok mevrouw Peijs het klepje open. Echter: geen vlucht duiven die bevrijd op de wieken ging. Slechts één exemplaar waagde zich naar buiten en gluurde met een oog vol angst en wantrouwen naar de verwachtingsvolle geno digden. Pas toen een medewerker de korf langs-de achterkant bena derde, voelden de duiven zich ge noodzaakt het luchtruim te kie zen. Voorafgaand aan die plechtige han deling waren er in een tent op het strand al blije woorden gewijd aan de nieuwe generatie windturbines in de monding van de Oosterschel- •de. Dat ze 24.000 huishoudens van stroom kunnen voorzien kwam als meest tot de verbeel ding sprekend feit in meerdere toe spraken terug. Er zijn op de Oosterscheldekering in totaal drie parken: Neeltje lans, waar acht oude molens zijn ver vangen door drie nieuwe; jacoba- haven met ook drie nieuwe turbi nes, in plaats van vijf oudere mo dellen; en tenslotte Roompotsluis, waar geen molens stonden en nu twee gloednieuwe turbines staan te wenken. De skyline van Neeltje lans is door de nieuwe molens nogal ver anderd. De oude waren 35 meter hoog, de nieuwe zijn tachtig me ter; de diameter van de wieken was 25 meter en is nu 90 meter. De gemiddelde jaarproductie van 30 miljoen kilowattuur per nieu we turbine is bijna tien keer gro ter dan die van een vervangen exemplaar. De geproduceerde stroom wordt aan het elektriciteits net geleverd. Kijk naar televisie die bij u past: www.vergelijkdtv.nl DELTA\ I III the multi-utility company llükVlTK»ibibbëIIpk - Hf» [*3i [ffil 1 Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. t het alfabet van Zeeland MIDDELBURG - Een 38-jarige fietser uit Vlissingen is gisteravond rond half zeven lichtgewond geraakt bij een aanrijding met een personen auto op de kruising President Rooseveltlaan-Noordweg in Mid delburg. De automobilist kwam vanuit de Noordweg en wilde de President Rooseveltlaan oversteken. Op het moment dat hij de oversteek maak te, raakte hij de Vlissinger, die van af zijn linkerkant kwam aanfiet sen. Op de kruising staat een stop bord en de automobilist verklaart dat hij daar ook daadwerkelijk is gestopt. De fietser beweert dat de automobilist zonder te stoppen is overgestoken. De fietser is naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht, waar bleek dat hij een aantal kneuzingen heeft opgelopen. LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Kijk naar televisie die bij u past: www.vergeli j kdtv. n l DELTA\ I I II the multi-utility company

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21