Zeeland PZCI15 Middelburgse lucht niet schoner V- WALCHEREN 24 25 Veere haalt jeugd terug via starterslening MÊfflfëfflEmimm Vliegstunt Schatgravers openen strandseizoen 2007 Jazz vult Middelburgs Abdijplein Dinsdag 29 mei 2007 VanVelzen verovert Nederland Tip? redwalch@pzc.nl Probleem wordt pas echt opgelost in 2010 met rondweg N57. door Maurits Sep MIDDELBURG - Ondanks inspannin gen van de gemeente om de lucht in Middelburg schoner te maken, zit er nog steeds te veel fijnstof en stikstofdioxide in. De luchtkwali teit is vorig niet verbeterd ten op zichte van 2005. De belangrijkste oorzaak van die status quo is het weer. Omdat het vorig jaar minder hard heeft ge waaid, konden de uitlaatgassen van het verkeer niet zo gemakke lijk worden verspreid. En doordat ze bleven hangen, zijn de normen voor fijnstof en stikstofdioxide overschreden. Dit blijkt uit een eigen onderzoek door de gemeente. Het probleem kan pas echt worden verholpen als de nieuwe N57 klaar is, omdat dan het doorgaande verkeer niet meer door het centrum gaat, maar om de stad heen wordt geleid. Net als in 2005 zat er vorig jaar te veel fijnstof en stikstofdioxide in de lucht. In beide gevallen is de vervuiling groter dan de grens waarden die wettelijk zijn toege staan. „Dat is een punt van zorg, maar het is niet verontrustend", zegt wethouder van milieu H. van Klinken. „In 2005 was de lucht kwaliteit namelijk wel verbeterd ten opzichte van 2004." De lucht is het viest langs of bij de Kaaienroute (Stationsstraat, Hout- kaai, Londensekaai, Bierkaai en Rouaansekaai) richting Veere en de route Walensingel (richting Op de doorgaande routes door het centrum wordt te veel fijn stof en stikstofdioxide in de lucht gemeten. De vervuiling was in 2006 net zo groot als in 2005. Serooskerke). Deze routes verwer ken dagelijks veel auto's en vracht wagens. In het geval van fijnstof mag 35 da gen per jaar te veel vervuiling wor den gemeten. Op beide routes wordt echter nog vaker een over schrijding geconstateerd. Dat is niet het geval bij stikstofdioxide. In beide gevallen is overigens geen sprake van overschrijding van de zogenoemde planwaarde. Als dat wel het geval was, had de gemeen te plannen moeten maken om de luchtkwaliteit te verbeteren. Nu kan worden gewacht op de aanleg van de N57. Dan verdwijnt een deel van het verkeer van die druk ke routes en zal de lucht vanzelf opklaren. Dat neemt niet weg dat de ge meente toch bezig is met een actie plan fijnstof Dat plan moet in de loop van dit jaar nog klaar zijn. Daarin worden maatregelen opge nomen om de vervuiling door fijn stof tegen te gaan. Ook de aanleg van een voetgan gersbrug naast de Schroebrug moet al voor 2010 zorgen voor een schonere lucht. Als deze brug er eind dit jaar ligt, kan het autover keer vlotter doorrijden. Dat ver mindert de luchtvervuiling. Schoorsteenbrandje laat zich lastig blussen MIDDELBURG - De brandweer van Middelburg heeft zondagavond de schacht van een schouw deels moeten slopen om een schoor steenbrand te kunnen blussen. De brand ontstond even na half acht in een huis aan de Prinses Margrietstraat. Omdat in het rook kanaal een knik zat, kon de brand weer niet bij een vogelnest en wat rommel komen. De bewoners van het pand, een ge zin met twee kinderen, kunnen wel in het huis blijven wonen. Zij hadden de brand zelf ontdekt. Man dreigde op A58 van viaduct te springen goes - Een man die zichzelf van het leven dreigde te beroven, heeft zaterdagochtend voor consternatie op de A58 gezorgd. De man wilde omstreeks elf uur van het viaduct bij *s-Heer Arends- kerke springen. De politie wist hem te overmeesteren en droeg hem over aan hulpverleningsin stanties. In verband met het incident werd de A58 tussen Goes en Middel burg een uur afgesloten. Als gevolg daarvan ontstond een kilometers lange file. -«P Statenvergadering Provinciale Staten :Ük Provincie Zeeland Volg vandaag de Statenvergadering via www.zeeland.nl of Omroep Zeeland televisie door Maurits Sep DOMBURG - Jongeren die de afgelo pen jaren uit de gemeente Veere zijn weggegaan maar die nu wil len terugkeren, kunnen een star terslening krijgen om een huis in hun oude dorp te kopen. Het dagelijks gemeentebestuur wil dat mogelijk maken, omdat het blij is dat jongeren willen terugke ren naar hun geboortegrond. Veere vergrijst al jaren doordat de jeugd uit de gemeente wegtrekt. Tegelijkertijd hebben sommigen de wens om in hun oude dorp een huis te kopen, maar dat is vaak te duur. Een starterslening kan men sen helpen bij de koop van een huis. Veere wil 150.000 euro opzij zetten voor dit jaar. Daarvan kun nen tien startersleningen van 30.000 euro worden betaald. Het ministerie van Volkshuisvesting verdubbelt namelijk het budget van de gemeente. De starterslening bestaat al sinds 2005. Tot op heden was die echter alleen voor jongeren die al in de gemeente woonden en daar wil den blijven wonen. Alleen jonge ren tussen de 18 en 29 jaar die een jaar een huis hebben gehuurd of een jaar inwonend zijn geweest, kunnen een starterslening krijgen. Tip? redactie@pzc.nl „Weet je nog een leuk uitje voor vandaag?", vroeg de Thoolse tij dens de pinksterdagen aan haar zuster. Na een blik in de krant raadde die haar de show op vlieg veld Midden-Zeeland aan. Het gezin ging dankbaar op weg. Een uur later volgde een telefoon tje vanaf het vliegveld. Of zusje nog eens in de krant wilde kijken hoe laat die show nou precies was. Jawel. Met het schaamrood op de kaken kwam de vrouw te rug aan de telefoon. De stunters vlogen een dag eerder. Gelukkig was de oldtimerbeurs in de Zee landhallen nog wel op twééde pinksterdag geopend. VLISSINGEN - Thijs Gootjes van strandpaviljoen Kon-Tiki in Vlissingen had er zaterdagochtend ruim een half uur voor nodig om 42 schatten on der het zand te begraven. Vanaf twee uur 's mid dags openden kleine en grote schatgravers met felgekleurde schepjes (en soms handen als kolen schoppen) de jacht, en daarmee ook het nieuwe strandseizoen. Het weer was er goed voor. Mis schien minder om op het strand te liggen, maar voor het betere graafwerk was het aangenaam. De schatten waren briefjes met een nummer. Die konden de winnaars in het strandpaviljoen inleve ren. Dan wisten ze wat ze gewonnen hadden. Op het strand bij de Banjaard gaf de Domburgse Red dingsbrigade vanwege de opening van het strand seizoen ook een demonstratie. De schatgraafwed strijd was een initiatief van de Stichting Promotie en Marketing Zeeland Delta. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15