Heiligen om vee gezond te houden De ene dierenziekte is nau welijks uitgewoed of er duikt alweer een andere op. Het lijkt een nieuwe ontwik keling, maar in feite zijn die- renziektes van alle tijden. Alleen konden boeren vroe ger geen beroep doen op veeartsen. Om have en goed te beschermen, richtten ze zich tot de hemel. In onder meer het katholieke Meetjes land, net over de grens on der Aardenburg, bleef dat lang in stand. In het Platte landscentrum te Sint-Lau- reins is de tentoonstelling Hemel en Aarde Bewegen eraan gewijd. foto Ludo Goossens ten groenten op het programma. Timmerman geeft aan dat het Plat telandscentrum zich overigens niet alleen op het verleden richt. Integendeel, in het bezoekerscen trum is een permanente tentoon stelling ingericht over de agrari sche sector. „We merken dat de mensen er steeds minder van we ten, zeker de inwijkelingen. Kinde ren denken heus dat de rode kool gewoon uit blik komt." Plattelands beleving krijgt ook veel aandacht, onder meer via fietsroutes, streek producten en cursussen. Terug naar Hemel en Aarde Bewe gen. Timmerman stelt vast dat de kerken tijdens de mis maar weinig bezoekers meer tellen. Een heilige vereren in de hoop zo ziekten te weren, is er niet meer bij. „Nu is het medische belangrijk. Alleen in uiterste nood steekt men nog wel eens een kaarsje aan", lacht ze. En naast de kerken zijn er andere mo gelijkheden voor bezinning: in Meetjesland zijn volop kappelle- kes, dikwijls met Mariabeeldjes, te vinden. Destijds waren er volop heiligen in de aanbieding, zoals op de ten toonstelling te zien is. Marc Mar tens, samensteller van de catalo gus, schrijft dat Meetjesland zelf één eigen heilige heeft: Sint-Gerolf (de kerk in het Zeeuws-Vlaamse Stoppeldijk is er ook aan gewijd). De bevolking had het meeste ver trouwen in Sint-Antonius, de schutspatroom bij uitstek voor het vee. Sint-Cornelis, vast afgebeeld met hoorn, was speciaal hoeder van hoornvee. Sint Eligius (Elooy) werd aangeroepen bij ziekten van paarden, terwijl Sint-Adrianus in vloed kon uitoefenen op het weer. Ook Sint-Medardus is een weerhei- lige; hij beschermt tegen water overlast. Sint-Blasius was veelzij dig; bij hem kon je voor zieke scha pen en geiten terecht. Als de heili gen hulp leken te bieden, werd dik wijls als dank een votiefgeschenk in kerk of kapel geplaatst, dikwijls een beeldje van een dier. Hemel en Aarde Bewegen. Tentoon stelling volksdevotie. Plattelandscen trum Meetjesland, Leemweg 24, Sint-Laureins. Geopend tot 31 juli op donderdag- en vrijdagmiddag, 13.30-16.30 uur. Groepen op af spraak. Zie www.plattelandscen- trum.be. foto Ludo Goossens door Rinus Antonisse Was het vurig geloven, of meer iets in de geest van baat het niet, dan schaadt niet? Hoe het ook zij, de katholieke boe ren het Vlaamse Meetjesland - groene regio tussen Gent, Brugge en Zeeuws-Vlaanderen, schakel den in vroeger tijden de hemel in om hun vee te beschermen tegen dierenziekten. Of het succes had, is nooit vastge legd, maar er ontstond geleidelijk aan een ruimte schare aan heiligen en allerhande praktijken waarvan heil werd verwacht. Een deel ervan is op de tentoon stelling in het Plattelandscentrum te Sint-Laureins - een fraai ver bouwde voormalige melkstal - bij een gebracht Heiligenbeelden, reli kwiehouders, bedevaartvaantjes, ex voto's (ofwel votiefgeschen- ken), een fles wijwater met palm takje, een gebed om regen, proces siefoto's - ze bieden inzicht in de devotie van de plattelandsbevol king. Het is nog niet eens zó lang gele den dat het geloof in bijstand van de hemel voor een goed boeren- jaar werd gepraktiseerd, vertelt Mieke Timmerman, stafmedewer ker erfgoed van het Plattelandscen trum. „Tot aan de jaren tachtig van de vorige eeuw werden proces sies gehouden om heiligen te eren die hulp konden bieden tegen ziek ten." In de protestantse kerken zijn trouwens nog altijd de biddag en de dankdag voor gewas en ar beid in zwang. Ze legt uit dat de tentoonstelling als het ware een kruispunt vormt van landbouw, geloof en folklore. Timmerman is er blij mee, want het Plattelandscentrum zet zich in om het cultuurhistorisch erfgoed voor het nageslacht te bewaren. „Verhalen, liederen, gerechten, ri tuelen en gebruiken Teven vooral nog bij oudere mensen. De kennis erover dreigt verloren te gaan." Na de tentoonstelling over devotie (tot 31 juli) staat er een over verge- PZC Dinsdag 29 mei 2007 1 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13