Buitenland Joesjtsjenko claimt politie DIESEL Geef Holland geef, doe ook aan cultuur in je buurt. Rusland bereid tot proces Litvinenko Geefaan de Anjeractie van het Prins Bernhard Cultuurfonds 8 GIRO 5050 PZC Zaterdag 26 mei 2007 I 9 Politieke crisis in Oekraïne krijgt steeds grimmiger karakter. door Remco Reiding KIEV - President Viktor Joesjtsjen ko van Oekraïne heeft gisteren per decreet de macht over de politie overgenomen van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Dat wei gert echter het gezag over te dra gen. Het ministerie steunt premier Viktor Janoekovitsj, de aartsrivaal van Joesjtsjenko in een hoog opge lopen machtsstrijd. In een verklaring op de website van de president staat dat het de creet nodig is om een bedreiging van de nationale veiligheid te voor komen. Ook moet de maatregel 'verzekeren dat de binnenlandse troepen, die tot voor kort onder het ministerie van Binnenlandse Zaken vielen, niet worden ingezet voor politieke doeleinden'. Donderdag had het ministerie agenten naar het kantoor van de hoogste openbare aanklager ge stuurd uit een protest tegen diens ontslag. Aanhangers van Janoeko vitsj noemden het ontslag van Svjatoslav Piskoen onderdeel van een 'staatsgreep' door Joesjtsjenko. De politie-inzet door het ministe rie werd door Joesjtsjenko en zijn aanhang daarentegen beschouwd als een vorm van muiterij. Giste ren besloot de president het gezag over de politietroepen over te ne men. Een woordvoerder van het ministerie noemde het decreet ech ter illegaal. Medewerkers van het ministerie leggen de instructies van de president daarom naast zich neer. Aartsrivaal Janoekovitsj sprak van een 'overtreding van de grondwet'. De politieke crisis houdt de voor malige Sovjetstaat al drie jaar in zijn greep. De zaak verergerde toen Joesjtsjenko vorige maand het parlement ontbond en ver vroegde verkiezingen uitschreef President Joesjtsjenko claimt ge- zag over de politie, maar het mi nisterie van Binnenlandse Zaken steunt diens aartsrivaal premier Janoekovitsj. De onenigheid leidde donderdag tot schermutselingen tussen rivali serende gewapende troepen in ver schillende overheidsgebouwen, zo was te zien op de Russische televi sie. De troepen die Joesjtsjenko nu onder zijn gezag heeft geplaatst, 'patrouilleren vooral in het kan toor van de openbare aanklager en het hooggerechtshof, zo staat in de verklaring van de president. Het hooggerechtshof moet uit spraak doen in de tweestrijd tus sen beide kemphanen. Rechters hebben echter geklaagd over poli tieke druk die op hen wordt uitge oefend. Verschillende rechters zijn teruggetreden of hebben zich ziek gemeld, zodat een oplossing nog verder weg lijkt. MOSKOU - De Russische justitie is bereid een verdachte te vervolgen in de gifmoord in Engeland op de voormalige Russische geheim agent Alexander Litvinenko. Hij was een fel criticus van de huidige regering in Moskou. De Britten verdenken een andere ex-spion, Andrej Loegovoj, van de moord en heeft tevergeefs om zijn uitlevering gevraagd. De Russische wet staat geen uitlevering toe. De Russische hoofdaanklager Tsjai- ka heeft zijn Britse collega Lord Goldsmith gisteren bezworen dat Loegovoj in Rusland wordt ver volgd wanneer de Britten overtui gend bewijs overdragen aan de Russische justitie. Goldsmith en Tsjaika spraken met elkaar in München op een voorbe reidende vergadering voor de top van de G8, de top van de zeven grootste industrielanden en Rus land. Het kantoor van Goldsmith stelde na afloop van het gesprek in een verklaring dat de moord op Litvinenko een zeer ernstige zaak is en dat Loegovoj in Groot-Brit- tannië moet worden berecht. „De moord is op Britse bodem ge pleegd, het bewijs is in Groot-Brit- tannië en het is een Britse staats burger die is gedood", aldus Gold smith. Litvinenko werd in novem ber 2006 op een bizarre wijze ver giftigd met een uiterst radioactieve stof. tuningzeeland.nl 20-30% meer POWERRRR uitje dieselmotor! Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.dieseltuningzeeland.nl Prins Bernhard f Cultuurfonds Meer ruimte voor demonstranten bij G8 SCHWERIN - Tegenstanders van de G8-top begin juni in Duitsland mogen dichter bij het zwaarbevei ligde conferentieoord demonstre ren dan aanvankelijk bepaald. Een rechtbank in Schwerin hief giste ren het demonstratieverbod ge deeltelijk op, meldden media. Bij eenkomsten en betogingen wor den toegestaan tot 200 meter van het veiligheidshek. Londen zet imam uit naar Jamaica LONDEN - De Britse autoriteiten hebben imam Abdullah al-Faisal het land uitgezet. De sjeik beïn vloedde een van de daders van de aanslagen van juli 2005 in Londen, meldde de Britse omroep BBC. Al-Faisal verloor zijn beroep tegen zijn uitzetting en werd gisteren op het vliegtuig naar Jamaica gezet. Al-Faisal belandde in 2003 in de cel na zijn oproep joden, hindoes en westerlingen te vermoorden. Myanmar verlengt arrest Aung San Suu RANGOON - Flet militaire regime van Myanmar (Birma) heeft het huisarrest van oppositieleidster Aung San Suu Kyi verlengd. Dit hebben politiebronnen in Birma laten weten. Haar detentie begon in mei 2003 en zou dit weekeinde aflopen. Vol gens het Japanse persbureau Jiji is het huisarrest met twaalf maan den verlengd. Oorlogsmisdadiger ontsnapt in Bosnië SARAJEVO - De Bosnisch-Servische oorlogsmisdadiger Radovan Stan- kovic (38) is gisteren ontsnapt toen hij uit de gevangenis van het Bosnische Foca naar een tandarts zou worden gebracht. Het Joegosla- vië-Tribunaal zocht hem voor mas sale verkrachting van moslimvrou wen en marteling in Foca in 1992. In Den Haag gedroeg Stankovic zich erg agressief tijdens de voorbe reidende fase van het proces. 5000 dieren gevonden op verlaten schip PEKING - De Chinese kustwacht heeft op zee een verlaten, stuur loos schip gevonden met aan boord vijfduizend dieren die op sterven na dood waren als gevolg van honger en dorst. De dieren, onder meer schildpadden en hage dissen, zaten in kratten en waren aan de zon blootgesteld. De be manning had het schip, dat motor- pech had gekregen, verlaten. Zwerm bijen dwingt vliegtuig tot landing BOURNEMOUTH - Een vliegtuig heeft een landing moeten maken nadat het in een zwerm bijen was gevlogen. Een Boeing 737 van Palmair met negentig passagiers op weg naar Portugal maakte rechtsomkeert naar het Zuid-Brit se Bournemouth toen kort na de start een motor haperde. De afgelopen dagen zijn in de om geving van Bournemouth al enor me zwermen bijen waargenomen. Oekraieners protesteren voor het kantoor van de hoogste openbare aanklager, tegen diens ontslag door president Viktor Joesjtsjenko. Ze krijgen steun van politieagenten die op de hand zijn van premier Viktor Janoekovitsj, de aartsrivaal van Joesjtsjenko. foto Sergey Dolzhenko/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9