Over dijken naar de zee De wandeling v39 PZC Zaterdag 26 mei 2007 Julianadorp Breezanjd Groote Keeten Oudesluis Callantsoog rSchagenJ 1 door John Jansen van Galen foto's Cor Leenhouts In Anna Paulowna staan twee maal per uur twee Intercity's langs het perron, de een op weg naar Den Helder, de an der naar het Zuiden. Meestal stapt niemand in of uit en als ze vertrek ken, treedt de stilte weer in. Die dag evangeliseerden in het dorp jongelui in paarse T-shirts met daarop een lang citaat uit Pau- lus' brief aan de Colossenzen. „Als u gelooft, moet u ook naar de kerk gaan", maande een van hen een oud vrouwtje, dat daarop ijlings wegfietste. Ons werd een bolletje van de blauwe druif uitgereikt met de tekst: „God gives life." In de tuin van de pastorie was een rommelmarkt gaande. „Mooi dres soir!", prees een koopman aan, maar we waren te voet, dus dat was lastig vervoeren. Vanuit de trein lijkt de kop van Noord-Holland een eindeloze bar re steppe en, toegegeven, je moet er mooi weer bij hebben anders kan het hier bepaald onherberg zaam zijn voor de wandelaar. Maar de zon scheen, het was stil en oer-Hollands. De tocht gaat over het sluisje van Oudesluis dat bij de bouw in 1631 het grootste in Europa was, langs molens en nede rige kerkjes, over de vlotbrug in het Noordhollands kanaal, langs Over bloembollenvelden in full technicolor van de meest onwaarschijnlijke tinten woei ons de geur van hyacinthen tegemoet, en ver voor ons zagen we - over wuivende rietkragen en brede kabbelende vaarten - al de blanke top der duinen, het doel van deze tocht. Naar zee! Het heeft altijd iets van een belofte die zich, naarmate je dichterbij komt, aandient met een zilte frisheid in de lucht. Anna Paulowna - Callantsoog (19 km) Bloemen langs de grotewWeg bij 't Zand. bloemenstalletjes aan de weg bij bollenschuren. Je moet flinke stuk ken asfalt voor lief nemen, maar ook loop je lang over het gras op de kruin van oude slingerende zee dijken. Dan opeens verlaat je de vlakten en je loopt tussen vakantiehuisjes en duinmeertjes, door duinpan nen en bos, het dorp Callantsoog in. De klok op het vierkante groen houten torentje wees vier uur. We roken de zee en het terras van het strandpaviljoen lokte. Routebeschrijving: Per NS naar Anna Paulowna, uit het station linksaf gaan, rechtsaf langs de Motorvaart en deze 1,5 kilometer volgen tot over de brug in Kleine Sluis, daarna de eerste weg rechts (Kneesweg) in gaan. U volgt een deel van het Hollands Kustpad (voorheen Duin- en Polderpad Visserspad), waarvan dit traject een aftakking is. De roodwitte beweg wijzering vertoont helaas lacunes, u doet er goed aan het fraaie gidsje met tekst en kaartjes aan te schaffen (16,90 euro), dan hebt u meteen de routebeschrijving voor liefst 253 kilometer kustwandelingen van Hoek van Holland naar Den Helder/Den Oever. Per auto: Parkeren bij Anna Paulowna NS en na aankomst in Callantsoog met de bus naar Schagen of Den Helder en daar per trein terug naar Anna Paulowna. Openbaar vervoer: in Oudesluis en 't Zand. Horeca onderweg: bij de Kleine Sluis in Anna Paulowna en in 't Zand (De Jonge Prins, De Smikkelhof). Hond: mag mee, mits aangelijnd in het domein van vee. "Wj Den Helder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 95