Zelfs in sciencefictionfilms zien gebouwen er niet zo vreemd uit als in La Ciu dad de las Artes y las Ciencias, oftewel de Stad van Kunst en Wetenschap in Valencia. De gebouwen lijken op robothel men, op insecten ogen of op sprookjesdorpen. Ze rijzen op uit de drooggevallen bedding van de rivier Turia. H v 37 PZC Zaterdag 26 mei 2007 Sinaasappelstad Valencia ligt ongeveer 300 kilometer onder Barcelona aan de oostkust van Spanje. De hele regio rond de kuststad staat vol met sinaasap pelbomen. Valencia ligt op 1850 kilometer afstand van Utrecht. Door Nederlanders die over winteren in Alicante wordt Va lencia vaak gebruikt als tussen stop, vanwege zijn vele beziens waardigheden. Naast La Ciudad de las Artes y las Ciencias heeft Valencia een mooie middeleeuwse binnen stad en een naast het centraal station gelegen stierenvechters arena. Ten noorden en ten zui den van Valencia ligt een keur aan campings langs de Middel landse Zeekust, www.cac.es Een bezoeker via het L'umbracle op weg naar het wetenschapsmuseum. Vlak naast de middeleeuwse tekst en foto's Hemmy van Reenen Het ene gebouw is nog buitenissi ger dan het andere. Angstaanja gend en oogstrelend tegelijk. Uit bundige schoonheid, gecombi neerd met technische hoogstand jes. Het project nadert zijn voltooiing. Eind 2007 moet het laatste ge bouw klaar zijn. Het krijgt de naam Agora. Er wordt al twee jaar aan gewerkt. Mogelijk verschijnen ernaast nog drie wolkenkrabbers, maar die zijn nog in het stadium van de tekentafels. Voorzichtig beginnen bezoekers uit de hele wereld dit wonderlijke project te vinden. Dat is ook de be doeling, want de Stad van Kunst en Wetenschap is neergezet voor het grote publiek. Iedereen mag overal in. Valencia heeft iets aangepakt dat de meeste steden in de wereld niet durven: honderden miljoenen eu ro's pompen in architecturale pres tigeprojecten. Er is veel geld geïn vesteerd in gebouwen zonder dui delijke economische functie. Pracht en praal stonden voorop. Wereldfaam was het belangrijkste streven. Spanje heeft wat ervaring met me galomane bouwprojecten, denk aan de beroemde la Sagrada Fami- lia van Gaudi in Barcelona, de kerk waar al 125 jaar aan gebouwd wordt. Maar Spanje heeft ook jon gere spraakmakende architectuur, zoals de Wereldtentoonstelling van 1992 in Sevilla. Of het Guggen- heimmuseum in Bilbao. De arme op het stadsbestuur besloot de ri vier om te leggen langs de zuid kant van de stad. De drooggevallen rivierbedding veranderde in parken, plantsoe nen en ander groen. Er moest ook een bijzondere brug komen. Cala- trava was de aangewezen persoon voor zo'n opdracht. Hij heeft voor internationale opdrachtgevers bruggen gebouwd, onder meer drie stuks in de Haarlemmermeer. De brug die Santiago Calatrava ontwierp voor zijn geboortestad was van buitengewone allure. Hij stak er al zijn lef en kennis in. Het stadsbestuur was zo verrukt over het resultaat dat Calatrava op dracht kreeg een park te ontwer pen vol spraakmakende gebou wen: La Ciudad de las Artes y las Ciencias. Het mocht geld kosten. In 1998 werd het eerste gebouw ge opend: l'Hemisphere. Een halfron de glazen bioscoop in de vorm van een oog, waarin een planeta rium te zien is met lasershows en 3D films. In november 2000 gingen de deu ren open van het wetenschapsmu seum Principe Felipe, een kijk- en doemuseum voor iedereen. In het museum worden ook wetenschap pelijke conferenties gehouden, zo als recent een internationaal ruim tevaartcongres. Het museum ont ving in 2006 drie miljoen bezoe kers. In 2003 werd l'Oceanogafic inge wijd, het grootste aquariumcom plex van Europa, waar het publiek flaneert tussen, onder en zelfs in ondergrondse aquaria. Duizenden bijzondere zeedieren zwemmen hier rond, van dikke witte zee koeien tot minuscule lichtgevende visjes. Het trekt dagelijks vele be zoekers. Januari 2005 werd het opvallend ste gebouw van La Ciudad tot dan toe geopend: kunstpaleis en opera huis Reina Sophia. Het heeft de vorm van een robothelm. Het lijkt op hoofd van een krijger uit Star Zelfs in sciencefictionfilms zien gebouwen er niet zo vreemd uit. Wars. Het interieur is al even ver rassend. Vooral het auditorium maakt indruk op muziekliefheb bers. Dan zijn we er nog niet. De spraak makende stad van Kunst en We tenschap is nog niet klaar. Eind dit jaar wordt het laatste gebouw van dit wonderdorp onthuld: Agora. Agora is het Griekse woord voor ontmoetingsplaats. Het wordt een centrum voor concerten, evene menten en festivals. „Een plek voor de burgers van Valencia en voor toeristen", zegt pr-man Agus- tin López. „Net als de andere ge bouwen, wordt het voor iedereen toegankelijk. In het oude Grieken land was de Agora een openbaar plein, waar het publiek naartoe kwam om te discussiëren. Naar La Ciudad komt het publiek om leu ke dingen te doen." Een hoofd vol verbazing is wat rest, na een be zoek. noord-Spaanse stad Bilbao inves teerde halverwege de jaren negen tig tientallen miljoenen euro's in stadsvernieuwing, met als creatief hoogtepunt het museum van de Amerikaanse architect Frank Ge- hry. Sinds het museum in 1997 werd opgeleverd is Bilbao een trek pleister voor mensen uit alle wind streken, met de economische wel vaart vandien. Zoiets wilde Valencia dus ook. Het stadsbestuur vroeg de bekende bruggen bouwer Santiago Calatrava om iets speciaals te ontwerpen over de drooggevallen rivier Turia, die vroeger dwars door de stad mean derde. Vele overstromingen zorg den voor ravages en doden, waar De glazen bioscoop l'Hemisphere. binnenstad van de Spaanse kustplaats Valencia verrijst een futuristisch project met bruggen en schitterende gebouwen. Het zal niet lang meer duren voordat het massatoerisme deze uitzonderlijke attractie gaat ontdekken. infographic: FSv[ FRANKRIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 93