Guadeloupe tropische vlinder BOLDERMAN I 59 droombestemmingen in Europa Zoek en boek! £awan-yi(/ac>es.corn j v35 PZC Zaterdag 26 mei 2007 grande terre GUADELOUPE Pointe-a-Pitre# LA soufrière MARTINIQUE Saint Francois Fort-de-France marie galante dominicaanse replubliek puerto rico y st. barthêlemy (fr) st. martin (fr) Le Francois guadeloupe(fr) CARIBISCHE ZEE martinique (fr) ginnen is Sainte Anne, aan de zuid kust, waar de stranden op hun mooist zijn. Het is bovendien een dorp met een plezierig West-Indisch/Frans karakter, wat je met name ook op de levendige, dagelijkse markt van Sainte Anne aantreft. Als je vanuit het dorp oostwaarts rijdt, is het aan weers zijden van de weg een aaneenge sloten groen gordijn van suikerriet- plantages, fruitbomen en kokospal men. Daar tussendoor kraampjes waar vers fruit te koop is, en een indrukwekkende bloemenpracht, waaronder veel Bougainville, de tropische sierheester. De eerste excursiestop is richting Saint Francois, een andere kust plaats. Als je gekozen hebt voor een uitstapje met een vierwielaan- gedreven jeep mét chauffeur (die doorgaans trouwens bijna alleen maar Frans spreekt), dan kun je ook hier en daar de weg af, de na tuur in, richting Plage de Bois Jo- lan. Op eigen houtje nauwelijks te vinden, dit paradijsje waarvan de stranden lelieblank en praktisch verlaten zijn. Met hier en daar een dorre boomstronk op de grens van zand en zee. Een intieme plek waar je helemaal tot rust komt, een plek ook die ei genlijk alleen door de lokale bevol king bezocht wordt. Enkele tiental len meters van de kustlijn ligt een vennetje, waaraan een kleurig ge bouw staat. Kleurig maar, naar het lijkt, op het punt van instorten. Een rastahuis, genoemd naar de vooral van Jamaica bekende rasta mannen, rastafari's, die in de om geving hun werk verrichten. In Saint Francois zeifis een be zoek aan de U-vormige haven de moeite waard. Daar wordt de vis aan land gebracht, schoongemaakt en ook meteen aan particulieren verkocht. Op het uiterste oostpuntje van Grande Terre, op tien minuten rij den van St.Franqois, kom je weer in een heel andere wereld terecht: Pointe des Chateaux lijkt wel wat op Bretagne, met ruige rotsen en onstuimig aanstormend water, dat voor een fikse branding zorgt. Een wandelingetje naar de top van de hoogste rots, waarop een groot kruisbeeld staat, blijkt, ondanks de fysieke inspanning, in trek. Wat noordelijker aan de oostkust ligt het schattige stadje Le Moule met zijn gezellige centrum, fraaie houten huizen, en zijn schilderach tige, komvormige haven. Ook daar veel branding, de wereldkampioen schappen surfen zijn er ooit gehou den. Le Moule heeft een groot stadsplein met daaraan het stad huis en een mooie katholieke kerk. Daarheen loopt de drukke Hoofd straat met zijn winkeltjes en restau rantjes. Het enige dat afbreuk doet aan de betoverende indruk van dit deel van Guadeloupe zijn de vele grote billboards langs de weg en de roes tige autowrakken links en rechts in het landschap. Maar goed, een heer lijke Ti-Punch aan het eind van de dag, een mix van witte rum, suiker- rietsap en een schijfje limoen, doet je dat snel weer vergeten. Behalve per auto zijn er vanaf Gua deloupe verschillende uitstapjes per boot te maken naar allerlei klei nere eilandjes zoals Marie Galante, Les Saintes en La Désirade. Wil je naar Martinique, het in grootte tweede eiland van de Franse Antil len, dan moet je in Pointe-a-Pitre (Guadeloupe) het propellervlieg tuig van Air Caribes naar Fort-de-France (Martinique) pak ken. Het tochtje duurt een half uur. Martinique is een wat 'Franser' ei land dan Guadeloupe, minder tro pisch, iets minder groen, iets min der zinderend van joie de vivre. Maar het heeft wel mooie stran den, zoals bij Le Marin, waar hon derden jachten aanleggen. En net als op Guadeloupe zijn er suiker rietplantages. Met stevige master- houses van de planters, hun arbei ders woonden in kleinere huisjes op dezelfde heuvel. De vele bananenplantages lijken hun langste tijd op Martinique ge had te hebben, omdat de blade ren ongeschikt zijn om tot de bio brandstof ethanol te stoken. Ge lukkig blijft het suikerriet, want daar wordt de rum van gemaakt. Hoe dat gaat kun je bekijken in een grote rumstokerij op Habitat ion Clément, bij Le Franqois in het binnenland. Je hoort er de flessen op de lopende band nog rinkelen, maar dat is bedrog. Sinds 1987 wordt er geen druppel drank meer geproduceerd, maar om het voor de bezoekers wat echter te maken, draait er een bandje met flesgerinkel en draaien ook de tandwielen in de stokerij. Een gebouw op dezelfde Habitat ion met historie is het huis van de voormalige planter, wat hoger op een heuvel tussen het suiker riet gelegen. Een groot en goed te bewaken huis, nu als museum in gericht, waar topontmoetingen hebben plaatsgevonden tussen de Amerikaanse presidenten George Bush senior en Gerald Ford, en hun Franse evenknieën George Mitterand en Valery Giscaird D'Estaing. Met een Ti-Punch on der handbereik? BU DE PRIJS INBEGREPEN 3/4/7 nachten in een middenklasse hotel op basis van logies en ontbijt, Verzorging o.b.v. logies ontbijtbuffet 3-gangen diner bij 8 dagen Excursies met touringcar (excl. entreegelden) Stadsbezichtiging o.l.v. een gids Luxe touringcar met chauffeur reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet Nederlandstalige gids waar vermeld Diverse vertrekdata v a. 4 juni nHHMBHB BU DE PRIJS INBEGREPEN 3/4/7 overnachtingen op basis van logies en ontbijt in 2-persoonskamers met faciliteiten Dagelijks ontbijtbuffet en of 3-gangen diner pA Excursies met bus (excl. entreegelden) Stadswandeling o.l.v. gids i» Luxe touringcar met chauffeur/reisleider Nederlandstalige gids in Praag Goed verzorgd afscheidsbuffet (bij 5 en 8 dagen) Toeristenbelasting Diverse vertrekdata v.a. 4 juni BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in Zuid-Duitsland 5 nachten in een comfortabele 2-pers. kamer Dagelijks ontbijt 3-gangen diner Excursies met bus (excl. entreegeld) I Comfortclass touringcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet Toeristenbelasting D'verse vertrekdata v.a. 18 juni J. BU DE PRIJS INBEGREPEN 1 nacht op heen- en terugreis in omgeving Dijon 7 nachten in een comfortabele 2 persoonskamer Dagelijks ontbijt en dinerbuffet of 3-gangendiner Alle omschreven excursies met de bus (entree gelden en optionele excursies niet inbegrepen) Luxe comfort class touringcar chauffeur/reis leider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Toeristenbelasting Diverse vertrekdata v.a 25 juni Voor brochure en boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Industrielaan 8 3903 AB VEENENDAAL Telefoon 0318-580958

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 91