mooi als een Darmellende komt goed uit v34 I Prisma Zaterdag 26 mei 2007 PZC Het kleurige rastahuis bij Plage de Bois Jolan, spiegelend in het water van het vennetje. Een stukje 'Bretagne' op Guadelou pe: Pointe des Chateaux. Guadeloupe klinkt als de naam van een exotische, sierlijke vlinder. En: Guadeloupe ziet er vanuit de lucht precies als een - groene - vlinder uit. De man die het eiland zijn welluidende naam gaf was Columbus, in 1493, een jaar na zijn historische ontdekking van Amerika. Hij noemde het naar de Maagd van Guadeloupe in het Spaanse Extramadura. Wist hij veel hoe het eiland er vanuit de lucht uitzag. tekst en foto's Rob de Vries Met immodium en een fles water bij de hand vlogen mijn man en ik vanuit Patna terug naar Delhi (44 gra den, een ramp voor een menopausale vrouw), waar we zes uur moesten wachten op de vervolgvlucht naar Banga lore. Hoewel ik in het Verre Oosten altijd hysterisch zorgvuldig om ga met water en ongekookte groeten, kreeg ik toch ongewenst bezoek in de dunne darm, hetgeen mij noodzaakte om het toi let met een onmogelijke interval te bezoeken en me de komen de 36 uur te beperken tot het nuttigen van water. Prima voor de lijn, dat wel. Niettemin moet gezegd worden: het eten in Patna was heerlijk. Indiërs zijn meesters in het maken van heerlijke groente- en vleescurries. Bangalore is, na Patna, een andere wereld. Van het einde van de middeleeuwen zijn we terug in de 21e eeuw. Er zijn hier weer trottoirs, middenbermen, westers geklede mannen en vrouwen, inclusief korte rokjes en naveltruitjes. Bangalore is de Silicon Valley van India, maar ook de Garden City. Het is het walhalla van de callcenters en de IT-business, waar goed opgeleide jongeren moeiteloos concurreren met hun collega's in het westen. De welvaart komt deze stad ech ter de neus uit. Honderdduizenden mensen worden aangetrok ken door het gerucht van economische voorspoed hetgeen de infrastructuur van de stad overbelast, enorme verkeersinfarc- ten veroorzaakt en een aanslag doet op de geboekte vooruit gang. Volgens de lokale krant be- Ik tra Ipkkpr nitriistpn landt 80 Procent van het dage" IK ga leKKer uitrusten, lij^ geproduceerde huisvuil op de Stad kan wel straat. Een groot probleem dat eerst opgelost zal moeten wor- zonder mij den wil men verder kunnen groeien. Ondanks de drukte heeft deze miljoenenstad een gezellig cen trum. De stad is beroemd om zijn zijde, die in veel winkels langs de M. Gandhilaan te koop is. Het weer is ook fantastisch: als mediterraan weer in augustus, niet vochtig, en rond de 32 graden. We logeren in de Bangalo re Club. Een van oorsprong Britse Club, prachtig eind negen tiende eeuws ingericht, inclusief een bar (only for men) waar ik dus niet geacht werd te vertoeven. Er is een giga zwembad en veel hautain personeel. Ondanks dit laatste is deze plek - toch verre te prefereren boven zo'n Hyatt of een Hilton. Op de eerste dag van ons verblijf had onze gastvrouw voor 'de vrouwen van' een ladies excursie georganiseerd naar een tem pelcomplex op slechts drie uur rijden van Bangalore. Geba seerd op eerdere ervaringen wist ik dat je de aangekondigde reistijd meestal met twee moest vermenigvuldigen. De wegen zijn abominabel slecht, het is bloedheet onderweg en dat alles om een paar goden uit de veertiende of vijftiende eeuw te zien, omringd door afbeeldingen uit de hele Kama Su tra in zandsteen. Ik heb er daarvan al zoveel op mijn computer staan dat ik mij zeer geëxcuseerd voelde door mijn tijdelijke gastro-intestinale ongemak. Ik had een heerlijke dag aan het zwembad met het prachtige boek Hart in hart van Desanne van Brederode. Mijn gelijk bleek 's avonds toen de damesploeg rond negen uur afgepeigerd en met gezwollen enkels terug kwam in de club. Mijn plan is om de komende dagen consequent mijn darmpro bleem te blijven voorwenden. Ik ga lekker uitrusten, de futuris tische stad met z'n kantoorkolossen kan wel zonder mij, ik laat me masseren door zo'n lekker jong ding met diepbruine ogen en bereid me voor op de reis naar Bali en Celebes. Wordt vervolgd. In Bangalore is het altijd druk. foto Liza van Sambeek door Liza van Sambeek LIZA'S De linkervleugel van Gua deloupe, het grootste ei land van de voor de kust van Venezuela gele gen Franse Antillen, heet Basse Terre, de rechtervleugel Grande Terre. De vleugels zijn met elkaar verbonden door een brug over de Rivière Salée, de Zoute Rivier. Die brug ligt er al een jaar of honderd, tien jaar terug is er een modernere versie naast gelegd. De verschillen tussen de twee vleu gels zijn groot. Grande Terre is lang niet zo heuvelachtig als het landschappelijk vrij ruige en zelfs bergachtige Basse Terre met zijn dichte regenwoud, een omvangrijk Nationaal Park en zijn bijna 1.500 meter hoge, nog altijd actieve vul kaan La Soufrière. Die heeft er ook voor gezorgd dat de strandjes van Basse Terre een vulkanische kleur hebben: grijs. Wat dat betreft ben je beter af in Grande Terre dat over vele, vaak prachtige en soms bijna stille goud gele zandstranden beschikt. De 'rechtervleugel' van Guadeloupe heeft ook een veel aantrekkelijker toeristische infrastructuur: volop hotels, plezierig te berijden twee- baanswegen, leuke stadjes, een aar dige, levenslustige bevolking, die haar eilandhelft behoorlijk doet bruisen. Veel mensen wonen er langs de weg, in huizen met veelal kleurige daken in groen, blauw en rood, die het opgewekte eilandge voel kracht bij zetten. Als je op Guadeloupe bent, moet je uiteraard niet alleen maar op het strand of aan het zwembad in je hotel of resort blijven zitten. De aardigste delen van Guadeloupe om te bekijken zijn het zuiden en oosten van Grande Terre. Een mooi punt om een excursie te be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 90