Zeeland Raad negeert wens velen voor museum Sint Anna Terneuzen staa Onrust door aanwezigheid van asbest bij Axelse volkstuintjes Sluis is toch bereid om wagenhuis te redden Delen N676 vijf dagen afgesloten Akkoord met trouwlocaties 30 Zaterdag 26 mei 2007 pzcZ Voormalig raadhuisje grensdorp gaat naar hoogste bieder. door Frank Gijsel SLUIS - De meerderheid van de ge meenteraad van Sluis heeft geen boodschap aan de wens om het voormalige raadhuisje van Sint An na ter Muiden als expositieruimte te behouden. Handtekeningen van de meeste in woners van het kunstzinnige grensstadje en een laatste inspraak reactie van de actiegroep 'Stadhuis je in goede handen' mochten niet baten. De coalitiefracties, op P. Loonen van Helder Zeeuws na, bleven mét het college van me ning dat de raad vorig jaar juni heeft gekozen voor de verkoopme thode die de hoogste opbrengst ga randeert. Een motie van C. van de Vijver (WD) haalde het daarom niet. De liberale inwoonster van Sint Anna wilde graag bereiken dat het stadhuisje ook in de toekomst als Wethouder Van Schaik zegt onderzoek naar vervuiling toe. door Gino van den Broecke AXEL - De aanwezigheid van een flinke hoeveelheid asbestplaten op het volkstuintjescomplex aan de Li- niedijk zorgt voor een hoop on rust onder de eigenaren, die er hun moestuintje houden. Het probleem werd op tafel ge bracht de Stadsraadvergadering in De Halle. Inwoner Carlo Vervaet had het zelf geconstateerd, dat er een flinke hoeveelheid golfplaten, kapotte platen en ook brokstuk ken verspreid over het terrein lig gen, die vermoedelijk asbest bevat ten. „Ik wil toch wel eens weten wat de instanties hieraan gaan doen, want dit is toch serieuze ma terie die niet best is voor de ge zondheid." Zelf had hij ook al actie onderno men, onder meer naar het Meld punt Asbest, waar hij een monster naartoe opstuurde. „Zij zouden daarover nog contact opnemen met de gemeente Terneuzen." „Daar is mij nu nog niets van be- Raad negeert advies en wil boerenschuur in ere houden. door René Hoonhorst SLUIS - De gemeenteraad van Sluis zet zich toch in voor behoud van een oud wagenhuis. Het Vlaamse echtpaar Cambier wil een historische schuur uit I)- zendijke opnieuw opbouwen bij hun woonboerderij in Terhofste de. Burgemeester en wethouders wilden daar jaren niet aan meewer expositieruimte en museum kan worden blijven gebruikt. Sluis be waart zodoende haar cultureel erf goed en doet tegelijkertijd de inwo ners van het karakteristieke grens- plaatsje, regionale kunstenaars en tienduizend jaarlijkse bezoekers een plezier, betoogde Van de Vij ver. Zij stelde dat er nogal wat is af te dingen op de verkoopprocedure. De culturele en toeristische waar de van het gebouw wordt volgens Van de Vijver te grabbel gegooid voor een mogelijke meerop brengst. De raad had betere infor matie moeten krijgen. „Er is duide lijk sprake van onbehoorlijk be stuur, want er was afgesproken dat de culturele functie behouden bleef De Gemeentewet is niet cor rect uitgevoerd en u hebt iets opge start zonder u te realiseren wat de Burgemeester wil niets weten van 'onbehoorlijk bestuur'. Het college heeft alle democratische mogelijkheden benut en de raad is zelf verantwoordelijk. ken, omdat zij 'verstening' van het landschap vreesden en van de pro vincie hoorden dat de schuur wei nig cultuur-historische waarde heeft. Anne Cambier overtuigde de raad er deze week in een gloedvol be toog van dat het wagenhuis dat zij wil herbouwen wél historische en landschappelijke waarde heeft. Cambier fotografeerde bijna alle 22 overgebleven wagenhuizen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Zij wil de er mee aantonen dat er niet al leen veel op instorten staan, maar gevolgen zijn. Dat neem ik het col lege zeer kwalijk." Volgens Van de Vijver is ook in strijd met de cultuurnota en het bestuursakkoord gehandeld. Het huidige gebruik van het stadhuisje draagt bij aan de leefbaarheid van de kern, omdat het regelmatig zorgt voor levendigheid en bedrij vigheid op het historische markt pleintje. De exposities trekken zo'n tienduizend bezoekers per jaar. Van de Vijver verweet wethouder C. Bolijn dat zij verkeerde informa tie aan de raad verstrekte toen zij meldde dat de opgestarte verkoop procedure niet meer stil was te leg gen. De wethouder trok het boete kleed aan en bekende dat die infor matie niet klopte. Maar burgemees ter Sala bestreed de aantijgingen van Van de Vijver ten stelligste. Hij gaf aan dat de raad zelf verant woordelijk is voor de keuze en ver koop van het raadhuisje. Volgens Sala zijn alle democratische moge lijkheden benut en is de Gemeen tewet geen geweld aangedaan. dat er ook nogal wat verschillende typen zijn. Zo zijn er stenen en houten wagenhuizen en exempla ren die van beide materialen zijn gemaakt. Ook de uitvoering is zeer divers. Er zijn schuren met of zon der 'sjeesdeuren' en diverse aantal len rendeuren. Het wagenhuis uit 1830 dat de Cambiers in oude luis- U2 Het historisch belang ligt in 'zijn eenvoud, die het wagenhuis uit straling verleent, die aan het glo rierijke Zeeuwse boerenverleden herinnert', stelt Anne Cambier. oostburg - Een deel van de N676 tussen Oostburg en IJzendijke is van dinsdag 29 mei tot zaterdag 2 juni afgesloten voor alle snelver keer voor onderhoudswerkzaam heden. De provincie voert repara ties uit aan de hoofdrijbaan. Er zijn omleidingsroutes aangegeven via rijksweg N61. (Brom)fietsers Diversiteit staat bij lustrum van jazzfestival voorop. door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Met enthousiasme vertelt Peter de Graaf over het ko mende Scheldejazz. Niet van het soort dat zichzelf overroept, maar op een toon die juist inspireert om er naartoe te gaan. Op de vraag, welk onderdeel van het programma hij zelf absoluut niet zou willen missen, geeft hij een diplomatiek antwoord: „De di versiteit. We hebben er jaren gele den voor gekozen om een stukje blues erbij te betrekken. Er is na tuurlijk de échte jazz, zeg maar de 'moeilijke' jazz, al vind ik dat altijd een rotwoord, want dat is het ge woon niet. En we hebben de Dixieland. Looporkesten, vijf stuks op zaterdag. Dan de Jazzboot op zaterdagavond in de Buitenhaven." Daar speelt de groep Nuage in Hot Club de France-stijl. Op podia (Markt en Arsenaalplein) en in ver scheidene horecazaken, stikt het van bekende namen. De cafés lig gen dicht bij elkaar en als het aan De Graaf ligt, dan wordt volgend jaar de oude kroegentocht in ere hersteld, zoals die nu jaarlijks ook in de Bluesroute zit. Hij heeft er zijn eerste jaar op zit ten als voorzitter van de Terneu- zense jazztrein en dat is er eentje die nog op stoom werkt. Na enig aandringen wil De Graaf dan toch een favoriet noemen: Het Philip Harper European Quartet waar mee het festival vertrekt. Toch al aanbevolen, omdat de Amerikaan se trompettist immers met tal van jazzgrootheden samen speelde en omdat hij in de jaren tachtig lid was van Art Blakey's Jazz Messen gers. En hoe dan ook een extraatje op donderdag, vanwege het 35-ja- rig bestaan van het festival. Hij noemt er nog een, althans de plek. Het Arsenaalpodium tussen de Bomvrije en bioscoop Merral, dat een logische tussenstap vormt op de weg van de kroegen naar de jazzboot. „Die vullen elkaar aan. Op vrijdagavond hebben we daar ter willen herstellen, is geheel van hout, heeft één sjeesdeur en drie rennedeuren. Het is daarmee één van slechts drie exemplaren van dat type, stelde Anne Cambier. Zij hoorde uit de abdij dat het pro vinciebestuur zich best wil laten overtuigen door goede argumen ten. De Boerderijenstichting Zee land sprong onlangs ook al op de bres voor het behoud van cultu- reel-historisch interessante agrari sche gebouwen, zodat de raad zich gesterkt voelt en een poging voor behoud durft te wagen. kunnen wel over het rijwielpad. Ook verschillende delen van dat fietspad krijgen een opknapbeurt, maar het werk wordt uitgevoerd in twee fases. Eerst gaat het weg- deel bebouwde kom Oostburg - Ketelaarstraat in Waterlandkerkje op de schop, daarna het stuk tus sen Ketelaarstraat en N61. een héél leuk gebeuren en op zater dag een middagprogramma. We zitten nog heel even te dubben, bij goed weer een buitenprogramma en anders binnen in de Bomvrije, maar dan is er weer wel muziek op de buitenhaven. Dus dat is bij elkaar erg leuk." Nog te weinig ge noemd volgens hem, is dat de extra mogelijkheden op het Arse naalpodium er zijn dankzij de plaatselijke chemiereus, zoals de organiserende stichting bij het lus trum van het festival in het alge meen iets makkelijker aan spon sors kon geraken. Het programma maakt bij de Bomvrije trouwens uitstapjes naar theater en film, die in een naam als 'I Compani's Cir- cusism' besloten zitten. Dat het laatste woord wel erg lijkt op het Engels voor besnijdenis is een grappige bijzaak. „Ik heb in ieder Vierdaags evenement I met jazz, blues, speelfilms en theater in Terneuzen I geval niet gecontroleerd of ze een keppeltje op hadden." Wanneer muziek op straat ter sprake komt, vergist De Graaf zich heel even. Hij neemt per ongeluk 'dweilor kest' in de mond en herstelt het woord razendsnel in 'straatorkes ten'. „Zet dat er asjeblieft in, want anders krijg ik weer op mijn don der van die jongens. Dweilorkes ten horen bij carnaval, straatorkes ten bij jazz", verduidelijkt hij maar. Zij horen bij het Temeuzen- se jazzfeest en de traditie is bij toe val ontstaan, door Frank Koulen. „Hij heeft ooit een aantal mannen, die eigenlijk binnen kwamen spe len, naar buiten gestuurd omdat het zulk mooi weer was en hen ge zegd 'jongens, spélen op straat!"' Meer bepaald New Orleans, en bij de eerste streetparade in Terneu zen liep Koulen zelf voorop. Alsof het programma nog niet vol ge noeg is, wil De Graaf op de val reep het nieuwtje kwijt, dat er op zaterdag samenwerking met een kunstmarkt is en dat ook die op de route van de straatorkesten ligt. HULST - De gemeenteraad van Hulst stemt in met de locaties eri tarieven voor nieuwe trouwloca-* ties. Alleen hét CDA bleef tegen het tarief van 550 euro voor zelfge kozen trouwlocaties van bruidspa ren. Algemeen Belang, PvdA, Pro- gressief Hulst en Groot Hontenis-1 se slikten hun eerdere kritiek in. Zij gingen overstag nadat burge meester J. Mulder had uitgelegd dat trouwen op locatie veel met administratief werk en dus koste! met zich meebrengt. kend", reageerde wethouder Co van Schaik. Hij zegde echter wel toe, om de zaak te zullen onder zoeken, omdat onrust onder de mensen die daar hun tuintje heb ben 'niet gepast' is. Op de vraag of er kolenverontreiniging in de bo dem zit, moest hij ook het ant woord op schuldig blijven. „Toen de gemeente ooit het ter mm foto Wim Kooyman rein van de Nederlandse Spoorwe gen overnam, bleek de bodem pri ma te zijn. Maar mocht er veront reiniging inzitten, dan halen we ui teraard alles weg. Dan zijn we ook van een andere problematiek ver lost." Hij doelde daarmee op het ja renlange gesteggel over de illegale bouwsels op het terrein die al zo lang worden gedoogd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 78