Nog veel verwarring over gevolgen pardonregeling Antwoord op i Duitse jeugd kijkt al weken uit naar party tijdens Renessetour Bezoekersdag voor nieuwe natuur zuidkust Basisscholieren openen expositie Gewonde gered uit Saefitinghe 30 Zaterdag 26 mei 2007 pzc S Gemeente bereidt zich voor op onbekend aantal nieuwkomers. door Ali Pankow zierikzee - De gevolgen van de pardonregeling voor asielzoekers zijn voor de gemeente Duiveland op dit moment nog niet duidelijk in beeld te brengen. Toch wil wet houder G. Houtekamer binnen kort overleg met woningbouwver eniging Zeeuwland over de nood zakelijke huisvesting van de te ver wachten groep nieuwkomers. Volgens Houtekamer is het nog on zeker om hoeveel mensen het gaat. „Als ik uitga van de verwach ting van de Stichting Inlia moeten we rekening houden met circa veertig a vijftig personen." Volgens hem schuilt de onzeker heid hierover vooral in het feit dat veel asielzoekers bij het aanvanke lijk uitblijven van een pardonrege ling 'met onbekende bestemming zijn vertrokken', oftewel in het ille- door Martijn de Koning renesse - Pinksterweekeinde en Duitsers, zij gaan nergens zo duide lijk samen als in Renesse. Sinds een paar jaar springen de plaatselij ke ondernemers er op in door on der de naam Renessetour geza menlijk allerlei activiteiten te orga niseren. Nadrukkelijk gericht op jong én oud. Dat de eerste festiviteiten binnen een paar uur zouden beginnen, was gistermiddag nog niet te mer ken aan het aantal mensen in het centrum van de badplaats. De stroom auto's bij de entree van het dorp toonde aan dat dit snel zou veranderen. Het ene Duitse voer tuig na het andere meldde zich bij de campings. Daarbij opvallend veel kleintjes, volgestouwd met jeugd. Dat is niet zo gek, vindt een groep jonge Duitsers die op het terras van The Snackcorner een frikadel- lenlunch naar binnen werkt. „De Renessetour is bij ons een begrip", legt Rolf uit. „Als ik aan klasgeno ten vertel dat ik er heen ga, weten zij allemaal waar ik het over heb." Dat blijkt ook uit een bezoekje aan de website www.renesse-onli- ne.com. Het gastenboek staat vol gale circuit zijn ondergedoken. „Zij worden aangeduid als 'MOB's' en hoeveel het er precies zijn is niet bekend. Omdat wij in deze ge meente ook vele jaren een asielzoe kerscentrum hebben gehad, is het te verwachten dat sommige asiel zoekers weer naar deze omgeving terugkomen. Zij hebben hier wat kennissen of een vriendschap op gebouwd en de kinderen gingen hier naar school", aldus Houteka mer. Hij is enerzijds blij met de overeen komst die de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten deze week heeft gesloten met staatssecretaris Albayrak van Justitie, maar hij blijft evenals velen van zijn colle ga's sceptisch over diverse onderde len van de pardonregeling. „Twee belangrijke voorwaarden Overleg met Zeeuwland over huisvesting van nieuwkomers. Onzekerheid over exacte aantal len. Noodopvang voor schrijnen de gevallen blijft gehandhaafd. met vrolijke kreten van Duitse jon gelui. 'Renesse, wir kommen!', waarschuwt een schrijver alvast. Ook Sabrina 'fireut sich schon so auf party!'. 'Gleich geht es los', voegt Stürzelberger er nog aan toe. Renessetour mikt echter op meer dan Duitse gasten, laat staan al leen de jongeren. „We hebben echt van alles wat", vertelt me de-organisator Koen lachmann. „Kinderactiviteiten rond de kerk, voor de gemeenten zijn dat er een einde komt aan schrijnende geval len waarin mensen op straat wor den gezet en volledig aan hun lot worden overgelaten en dat asielzoe kers niet jarenlang meer in onze kerheid mogen verkeren over hun aanvraag om verblijf', benadrukt Houtekamer. Persoonlijk zegt hij zich het lot van uitgeprocedeerde asielzoekers te blijven aantrekken. „Hoewel ik zeker ook uitga van eigen verant woordelijkheid van de betrokke nen, weiger ik mensen zomaar in de regen op straat te zetten. Ik blijf mens onder de mensen." Begin dit jaar nog sloot de gemeen te een overeenkomst met de Stich ting Inlia over de opvang van uitge procedeerde asielzoekers. Schou- wen-Duiveland heeft dit jaar 150.000 euro beschikbaar voor de ze doelgroep. Houtekamer ver wacht dat ook de opvang van nieuwkomers op basis van de par donregeling grotendeels voor reke ning van de gemeente zal komen. loungemuziek in een grote tent, veel optredens en de jaarlijkse bier- garten. Dat laatste is echt een groot succes. Hoewel we daar voor al op de ouderen gokken." Daar kan Rolf zich wel in vinden. „De biergarten is voor oude men sen. Wij drentelen wat rond tot het avond wordt. Dan komen de deejays. Dat is meer ons ding." www.renessetour.nl renesse - Basisschoolleerlingen kunnen op zaterdag 2 juni mee doen met de opening van de ten toonstelling Noordzeegeheimen in natuurcentrum Ecoscope in Renes se. Om half twee krijgen zij op het strand een zeeles van Theodoor Braaksma van Natuur Avontuur, die onder meer met hen gaat jut ten. Dagboek Etty Hillesum centraal bij verteldag in Gasthuiskerk. door Ali Pankow zierikzee - „De boodschap die Et ty Hillesum in haar dagboeken heeft achtergelaten, is heel hoop vol. De voorstelling gaat vooral over haar persoonlijke bevrijding tegen een achtergrond van teoene- mende bedreiging en jodenvervol ging", zegt actrice Margreet Blan ken over de solovoorstelling die zij zondagmiddag 3 juni brengt in de Gasthuiskerk in Zierikzee, aanvang 14.30 uur. Zij geeft dit optreden in het kader van de Nationale Verteldag, die in middels tot de tradities behoort van de Vrijzinnige Gemeente Zie rikzee. „Wij zijn er niet op uit ziel tjes te winnen, maar streven er naar ook op een andere manier dan alleen met de reguliere ere dienst kerkelijke beleving te bie den", laten Ben Hoexum en Els van der Tuin weten. Beiden zijn lid van de werkgroep Horizon die met regelmaat lezingen, muziekop- tredens en presentaties organi seert. Van der Tuin zag de solo voorstelling van Margreet Blanken eerder in Rotterdam. Ondanks het beladen thema - dagboeken van een jonge joodse vrouw die in 1943 in Auschwitz is omgebracht - is vooral ook de positieve bood schap en de lichtheid waarbij die wordt gebracht, haar bijgebleven. Etty Hillesum in 1941, het jaar dat zij aan haar dagboek begon. Na afloop is er een feestelijke ope ning in Ecoscope. De expositie gaat over dieren in de Noordzee en is te bezoeken tot 1 september. Kinderen uit de bovenbouw van het basisonderwijs mogen gratis meedoen. Er zijn dertig plaatsen. Aanmelden kan via 0111-463400/ 462153 of door een e-mail te stu ren naar info@ecoscope.nl. Het verstoorde leven, het eerste van de nagelaten geschriften van Hil lesum, verscheen pas in 1981. An ders dan het wereldwijd uitge bracht Dagboek van Anne Frank over het leven op een onderduika dres, beschrijft Etty Hillesum haar doen en laten in de periode vooraf gaand aan haar verblijf in Wester- bork. Zij begint haar dagboek in maart 1941 met de bedoeling orde te scheppen in haar 'innerlijke chaos'. Volgens Margreet Blanken zijn de dagboeken een weergave van Hil- lesums persoonlijke groei. In haar optiek geven zij, hoe paradoxaal ook, een weergave van haar bevrij ding tegen een achtergrond van toenemende bedreiging en joden vervolging. De actrice wekt in een vijf kwartier durende voorstelling in de Gasthuiskerk Etty Hillesum 'Boodschap die Etty Hillesum achterliet, is heel hoopvol' tot leven en maakt het publiek deelgenoot van de worsteling die deze jonge vrouw doormaakte met haar verlangens en hoe zij God in zichzelf ontdekte. „Zij wilde niet de hoeveelheid haat in de wereld vergroten, maar de wereld herbergzamer maken door meer liefde te geven", schrijft Hans Warren over haar in zijn Ge heim Dagboek 1958-1962. Actrice Margreet Blanken speelt fragmenten uit Hillesums dagboek. Renesse treft voorbereidingen voor het pinksterweekeinde met vaten bier en tenten. foto Marijke Folkertsma Publieksevenement met natuurtheater en workshop vogels tellen. door Piet Kleemans SEROOSKERKE - Natuurtheater, na- tuurmuziek en een workshop vo gels tellen. Dat en meer staat op het programma van publieksevene ment 'de nieuwe Zuidkust, aange naam!', een bezoekersdag in de nieuwe natuur langs de Schouwse zuidkust. De 'open dag' op zater dag 23 juni is bedoeld voor de Schouwen-Duivelanders. Met de bezoekersdag gaat voor velen een wens in vervulling. Een jaar gele den oogde het het nieuwe natuur gebied de Prunje nog relatief on toegankelijk, maar dat is verleden tijd volgens de gebiedscommissie Schouwen-Oost. „Het oogt nu - met alle recreatieve voorzieningen - aantrekkelijk en uitnodigend", al dus de wervende taal in de jongste nieuwsbrief van de Dienst Lande lijk Gebied (DLG) over de nieuwe zuidkust. Eén van de opvallendste recreatievoorzieningen is de hou ten uitkijktoren aan de rand van het gebied. Tijdens de bezoekers dag kan men bij die toren een ex positie van foto's bekijken van de Friese fotograaf en natuurliefheb ber Rykel ten Cate, waar bij wijze van eerbetoon een stukje nieuwe natuur naar vernoemd is. Verder zorgen initiatiefnemers voor de be- Dit voorjaar zijn de werkzaamhe- den in De Prunje afgerond. Ook de recreatievoorzieningen zijn klaar. Wat dat inhoudt is te zien tijdens een bezoekersdag. zoekersdag Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer, provincie, water schap, Rijkswaterstaat, gemeente, DLG en gebiedscommissie voor na tuurtheater, natuurmuziek en aller lei activiteiten voor kinderen. Gemaal Prommelsluis kan bezich tigd worden en ook wordt een workshop vogels tellen gehouden. Via een computersimulatie kun nen bezoekers het gebied ook van uit de lucht bekijken. Entree is bij de Schelphoek. De bezoekersdag begint om 10.00. uur en duurt tot 17.00 uur. emmadorp - Een gewonde mar uit Eindhoven is donderdagndc* dag door een reddingshelikopter* uit Koksijde gered uit het Verdron ken Land van Saeftinghe. Hij kon niet meer op eigen kracht uit het natuurgebied komen. Omdat het slachtoffer zich op een hoger gele gen plek in Saeftinghe bevond kon de helikopter daar landen zodat de hulpverleners het slachtoffer kon den oppikken. De man is vervol gens naar het ziekenhuis in Ter- neuzen gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 72