Zeeland Oud Zeeland krijgt een blos Stewards begeleiden recreatievaart in sluis Klacht tegen Klink Voorlichting Zoomvliet College Zelf eenvoudig digitale tv installeren? 'Ouderwetse' Vrouwenraad krijgt respijt PZC Zaterdag 26 mei 2007 I 3 7 Danker Jan Oreel geeft vooroorlogse prentbriefkaarten kleur door Jan van Damme GOES - Alsof er een bevlogen foto graaf in pakweg 1910 met een digi tale camera een tour de Zélande heeft gemaakt. Van Sluis naar Kamperland naar Yerseke naar Renesse naar Zierikzee naar Kapel- Ie naar Vlissingen naar Terneuzen naar Veere naar Goes naar Hulst naar Middelburg. Niet meteen de efficiëntste tour in een provincie die nog een echt eilandenrijk is. De fotograaf gaat met de seizoe nen mee, Sluis en Middelburg zijn als begin en eind van de serie win ters wit. Illustrator Danker Jan Oreel uit Kloetinge oppert zelf het idee van de vooroorlogse fotograaf met een digitale camera. Zo voelt hij zich. De twaalf prenten in de voor 2008 bestemde kalender Historisch Zee land zijn nagetekende prentbrief kaarten uit de periode 1900-1940, die vervolgens werden ingekleurd. Vooral dat inkleuren vindt de illus trator bijzonder. Immers, alle fo to's en films uit die tijd zijn zwart-wit. Hij heeft de eer om de in grijstinten overgeleverde wereld weer een natuurlijke blos op de wangen te geven. Het werk van Danker Jan Oreel is de afgelopen jaar ruim bekend ge worden in Zeeland. Hij tekende vo rig jaar al een historische kalender voor Goes en de bijbehorende dor pen en heeft dat voor komend jaar weer gedaan. Twee jaar geleden pu bliceerde hij een historische strip ter gelegenheid van 600 jaar Goes. Het zijn slechts enkele van zijn wa penfeiten. Nu is er dus de kalen der Historisch Zeeland, die in de he le provincie verkrijgbaar is. De werkwijze is eenvoudig: Oreel zocht eerst de volgens hem mooi ste prentbriefkaarten uit de voor- r* v - v„. WVSaBaMftt Sluis, het belfort in 1922 oorlogse jaren. Die tekende hij na. Voor de inkleuring maakte hij ter plekke foto's, om zo natuurge trouw mogelijk te kunnen werken. Oreel: „Ik heb geprobeerd niet al- 'Alsof er in 1910 een fotograaf met een digitale camera rondliep' leen kerken en torens als onder werp te nemen. Slot Moermond in Renesse, en ook de inmiddels verdwenen molen in de Biezelinge- straat in Kapelle brengen variatie. De Westkolk in Terneuzen - ook al verdwenen - geeft met de sche pen een prachtig beeld." Op sommige tekeningen lijkt het alsof de tijd heeft stilgestaan. Het stadhuis van Middelburg en het belfort van Sluis zijn passende voorbeelden. Maar de schijn be driegt. De gebouwen werden in de TXveede Wereldoorlog grotendeels in puin geschoten. De herbouwers na de oorlog lieten details als schoorstenen en dakkapelletjes weg. „Wat me ook opviel", zegt Oreel, „de luiken van zowel stad huis als belfort zijn precies gespie geld geschilderd. Wat voor de oor illustratie Danker Jan Oreel log rood was, is nu wit. En anders om." Voor liefhebbers van de Vlis- singse boulevard zal het even slik ken zijn. In de kalender staat het hotel na de in 1928 voltooide ver bouwing on-Zeeuws majestueus te zijn. Vervolgens ging het fout in de oorlog. De wederopbouw bracht de oude luister niet terug. Nu is het hotel weer een stukje oorlog aan het Vlissings zeefront, zonder dat er één schot is gelost.. Si Historisch Zeeland, kalender 2008 - illustraties Danker Jan Oreel, Uitge verij Het Paard van Troje Goes, €10,95. Audi TT Roadster S-Line Limited Edition 2000 189.000 km Leder, climate, elektr. kap, 18 inch, etc., etc. Jaren het paradepaardje van PON-mobiel geweest. Showauto Alle facturen ter inzage. Veel vernieuwd/gereviseerd €18.950,- "NIEUWE" Opel Corsa 1.2 16V 04-2007 1.500 km FULL OPTIONS airco, elektr. panoramadak, etc., etc. Nieuwprijs €21.700,- nu voor 18.950,- Audi A4 2.0 Business 02-2005 120.000 km NIEUWSTE MODEL climate, cruise control, lm-wielen, mistlichten, etc., etc. SUPERSTUNT €26.950,- Autobedrijf RIDA - Terneuzen - 0115-613690 - Kijk op www.rida.nl voor ons actuele aanbod. door Ben Jansen MIDDELBURG - Rijkswaterstaat zet de komende maanden stewards in om de recreatievaart vlotter en vei- 'iger door de sluizen te loodsen. Zeeland zijn deze dienstverle- s op de Zandkreeksluis, de T'se Diepsluis, de Krammersluis Grevelingensluis te vinden, ris weginspecteurs op snelwe- RENorgen de stewards voor een de /ie doorstroming, eeramen een lijntje aan om sche- ui vast te maken en stimuleren it een sluis snel en efficiënt wordt benut, waardoor wachttij den afnemen. Rijkswaterstaat Zee land huurt er vier tijdelijke krach ten voor in. Helemaal nieuw is extra begelei ding voor de recreatievaart aan de rand van de sluiskolk niet. Vorig jaar heeft Rijkswaterstaat in Zeeland het project 'Samen veilig schutten' uitgevoerd. Daarbij lag de nadruk op het kwe ken van begrip tussen de recreatie- vaart en de beroepsvaart. Boven dien moest het project het inzicht versterken dat het gedrag van de een hinder voor de ander kan ople veren. Op 2 juli is de landelijke presenta tie van de steward op de sluis. ROOSENDAAL - Het Zoomvliet Col lege in Roosendaal begint in augus tus de opleiding International Bu siness Studies. Met de opleiding halen studenten twee diploma's. De opleiding staat open voor leer lingen met een vmbo-diploma theoretische leerweg Op woensdagavond 30 mei vindt een voorlichtingsbijeenkomst plaats om 19.30 uur aan het Knip- plein 11 te Roosendaal. Kijk naar televisie die bij u past: www.vergelijkdtv.nl DELTA' III multi-utility company Stichting Grensarbeid kaart beleid minister aan in Brussel. door Wout Bareman TERNEUZEN - De stichting Grensar beid heeft bij de Europese Com missie een klacht ingediend tegen minister Klink van Volksgezond heid. Aanleiding is diens besluit om een arrest van het Europese Hof van Justitie over de premies voor de Zorgverzekeringswet en de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten voor oud-grensarbeiders te negeren. Secretaris I. Cools van Grensarbeid zegt dat 5000 tot 10.000 gepensio neerde grensarbeiders de dupe zijn van Klinks beleid. Cools heeft persoonlijk contact opgenomen met 'Brussel' en de verzekering ge kregen dat de kwestie snel in be handeling wordt genomen. Door de handelwijze van Klink gaan ge pensioneerde grensarbeiders er tot twintig procent netto op achter uit. De zaak speelt overigens al sinds de invoering van het nieuwe zorgverzekeringsstelsel op 1 janua ri 2006. Tot op dat moment betaal den ex-grensarbeiders hun pre mies in het voormalige 'werkland'. Klinks voorganger Hoogervorst be paalde toen dat voortaan in het land van herkomst moest worden betaald. In Nederland zijn de pre mies voor gepensioneerden stuk ken hoger dan in België. Zeeuwse Vrouwenraad moet voor 2008 nieuwe vrouwen aantrekken. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Ook al blijkt het platform Zeeuwse Vrouwenraad de jongere generaties en vrouwen van buitenlandse afkomst niet meer aan te spreken, het mag de tijd krijgen om zich te vernieu wen. Gedeputeerde H. van Wave- ren brak gisteren een lans voor de traditionele vrouwenverenigingen en het platform in de commissie Welzijn. Zij hebben een grote rol gespeeld in de emancipatie van vrouwen, stelde hij. Maar jongere generaties vrouwen wenden zich liever tot zakelijke en informele netwerken, bleek uit een rapport dat Scoop schreef op verzoek van de provincie. Scoop adviseerde meer geld en plannen om de mo dernisering van de vrouwenraad naar een netwerkstructuur te steu nen. Daar toonden de commissiele den geen trek in. GroenLinks, SP, PvZ en Christenunie vroegen zich af of de provincie contactnetwer ken moet subsidiëren. Van CDA en WD mocht het platform nog even verder, maar niet onbeperkt en op voorwaarde dat er extra in spanningen komen richting mi grantenvrouwen, noteerde Groen Links. Eind 2008 moet de modern- nisering van het platform Zeeuw se vrouwenraad te zien zijn, be loofde Van Waveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69