Patrouilles bewaken rust langs Veerse Meer Bouwers Thools Wilhelminadorp oefent vast voor tweehonderdjarig bestaan polder De visite roept altijd: 'Kon jij daar in?' Edukans krijgt 13.000 euro van Buys Ballot 30 Zaterdag 26 mei 2007 PZC B Waterschap laat ook dit toeristenseizoen controles uitvoeren. door Lilian Dominicus GOES - Restauranthouders, cam pingbeheerders en eigenaars van andere recreatievoorzieningen zijn tevreden over de inzet van pa trouilles lang het Veerse Meer. Er vinden minder illegale acitivitei- ten plaats en dus is het er rustiger en veiliger. Waterschap Zeeuwse Eilanden is daarom van plan ook dit seizoen weer controles -over dag en 's nachts - te laten uitvoe ren. „De bevolking rondom het Veerse Meer verdubbelt altijd in de zo mer", verklaart voorlichter van het waterschap C. Reule. „Dat zorgt voor meer spanningen." De be ambten houden zich dan ook on der meer bezig met sussen van uit de hand gelopen ruzies, tussen re creanten en/of bewoners. De inzet van de patrouilles is ook nodig om het illegaal kamperen in de hand te houden. Elke zomer is het weer raak; er zijn altijd nog toeristen die niet weten of willen weten dat kampe ren buiten de officiële campings verboden is. Vooral buitenlanders begrijpen de Nederlandse regels niet altijd. „We doen toch niemand kwaad?", vin den ze. Maar het is juist zo rustig omdat de controles er zijn. Om de eilandjes in het midden te berei ken, worden bootjes ingezet. Want ook daar is overnachten strikt verboden. Ook surveilleren de beambten op het stoken van vuurtjes en het vis sen zonder vergunning. In het ver leden waren er zelfs incidenten met de handel in drugs en autora ces. „Maar daar horen we de laat- fjl Beambten gaan in de omgeving van het Veerse Meer op zoek naar illegale kampeerders, vis sers zonder vergunning, vuurtjes stokers en drugsdealers. ste tijd niets meer van", aldus Reu le. „Dat wil niet zeggen dat er nooit meer wat gebeurt, maar de overlast is in ieder geval stukken minder geworden." Het waterschap is trekker van het project, maar is niet de enige in stantie die menskracht levert van de patrouilles. De gemeentes Veere, Noord-Beveland, Middel burg en Goes leveren stads wachten; Staatsbosbeheer en de politie werken ook mee. Zo ont staat een gemêleerd gezelschap, dat onderling met elkaar samen werkt. Dat is ook nodig, want niet elke beambte heeft dezelfde be voegdheden. De patrouilles zijn destijds in het leven geroepen omdat Waterschap Zeeuwse Eilanden jaarlijks duizen den euro's kwijt was aan diefstal en vandalisme. De kampvuurtjes zorgden voor veel afval. Het water schap moest telkens verbrande fiet sen, plastic bakken en andere rot zooi opruimen. Daarnaast is het slecht voor het milieu. Historische feiten y Het bedrijf De Wilhelminapol- der is ontstaan in 1809 na in poldering van onder meer de schorren Goenje, Hongersdijk en Mosselbank. Op een veiling in 1809 werd een groepje Rot terdamse kooplieden eigenaar. De maatschap maakte zich sterk voor de bouw van Wilhel minadorp, om altijd een vaste kern arbeiders bij de hand te hebben. L- Voor de Eerste Wereldoorlog werd het dorp aangesloten op het gas- en waterleidingnet. Aansluiting op het elektriciteits net vond plaats in 1937. door Lilian Dominicus WILHELMINADORP - Belangenvereni ging Wilhelminadorp maakt zich nu alvast op voor het tweehon derdjarig bestaan van de Wilhelmi- napolder over twee jaar. Daarom komt er zaterdag 22 september een groot polderfeest. Adviseur van de vereniging Henk Hoogerland ziet het feest als oefe ning voor het jubileum. De vereni ging hoopt ook een nieuwe tradi tie in te zetten, vergelijkbaar met het schaapscheerdersfeest in Nisse en het krekenfeest in Ouwerkerk. Wilhelminadorp kiest voor een feest rondom de perenoogst. Langs de oprijlaan van de begraaf plaats staan tweehonderd hoog- stam perenbomen, waarvan het fruit elk jaar onder de dorpelingen wordt verkocht. Op het polderfeest komen een markt met Zeeuwse producten, een klederdrachtengroep, linedan- cers, een jeu de boules- en een hondendemonstratie, circus Hoger op en mogelijk een tentoonstelling van het Fruitteeltmuseum. Ook treedt de Zeeuwse zanger Peter Dieleman op. 's Avonds is er een boerenmaaltijd. Ook mogen de dorpelingen bin nenkort gaan varen op de twee mastklipper Avonturier. Op 1 sep tember vaart het schip twee keer uit voor circa honderd liefhebbers. Zijn er meer gegadigden dan plaat sen op het schip, dan wordt er op 9 september nog een keer gevaren. Op boerenschuur geïnspireerd ontwerp krijgt vorm. door Mieke van der Jagt tholen - De bouw van het nieuwe gemeentehuis van Tholen is op de helft. Het wemelt van de bouwvak kers op de steigers, want hoofduit voerder Tony GrofFen van Ballast Nedam heeft de bouw zo gepland dat aan de ene kant nog beton wordt gestort, terwijl aan de ande re kant al leidingen worden getrok ken. De machinerie van hoofdaan nemer, onderaannemers en leve ranciers loop zo gesmeerd, dat de bouw perfect op schema ligt. Het heeft ook als voordeel dat de Open Dag van de Bouw, op 2 juni, het nieuwe gemeentehuis interessant maakt voor een breed publiek, al verwacht gemeentesecretaris Si mon Nieuwkoop, die de bouw vanuit de gemeente begeleidt, vooral ook nieuwsgierige Tholena- ren en ambtenaren. Die laatste groep zit in het veel krappe ge meentehuis in Sint-Maartensdijk al jaren naar een betere werkplek te verlangen. Dat oude gemeentehuis aan de Markt in Sint-Maartensdijk is ei genlijk een bonte verzameling aan- bouwtjes aan het monumentale stadhuis. Door de niveauverschil len en de ingewikkelde ontstaans geschiedenis, is het een doolhof van trappen en gangen met veel onbruikbare vierkante meters. In de winter is het moeilijk warm te stoken en in de zomer smelten de ambtenaren van de hitte. Boven dien is het veel te klein geworden en zijn alle mogelijkheden van uit breiding uitgeput. Nu de Tholenaren een nieuw ge meentehuis zien groeien ten wes ten van de nieuwe wijk Stadszicht in Tholen, zullen ze blij zijn dat de buurman in Sint-Maartensdijk geen zin had zijn bloeiende schil dersbedrijf op te geven voor een uitbreiding van het gemeentehuis. Nieuwkoop is dat in ieder geval wel. Want de nieuwbouw is hele maal toegesneden op een eigentijd ser en klantvriendelijker publiek- service. Wie volgend jaar om een dienst komt bij de gemeente, zal niet meer van de ene balie naar het andere hokje worden ge stuurd; één deskundige ambtenaar is contactpersoon en regelt alles. Het ontwerp van het gebouw is volgens Nieuwkoop op verleden en toekomst gericht. Het verleden gaat verkleed als typisch Zeeuwse boerenschuur: zwart met rode pan nen. In Tholen is hij alleen in de lengte doorgezaagd en over een Het nieuwe stadhuis is op het verleden en op de toekomst gericht hoek van 15 graden uit elkaar ge schoven. Aan de noordkant komt een ovale raads- en trouwzaal, die uitziet op de landerijen en een nat te, karreveldachtige natuurtuin, die tevens dienst doet als waterber ging. Het grote atrium, dat tussen de twee delen van vier lagen ont staat, wordt op twee plaatsen over spannen door loopbruggen. Alle balies, spreekkamers en ruimten voor het publiek, inclusief die van het CW1, zijn op de begane grond. De buiteninrichting past in het schuuridee: twee parkeerterreinen met boomgaardallure, inclusief windsingels. De toekomst zit onder de nok, in reserveruimte voor uitbreiding. Bouw gemeentehuis Tholen kost niet meer dan 16 miljoen Eind dit jaar verhuist de gemeente Tholen van 5000 m2 onrendabele ruimte in Sint Maartendijk naar 8500 m2 in Tholen. Behalve de hele ambtelijke organisatie komen ook het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) en het oude archief in de nieuwbouw. De nieuwe huisvesting kost de gemeente 12 miljoen euro, voor de kli maatkamers van het archief is een half miljoen uitgetrokken. Het CWI be taalt een miljoen. De rest van de bouwsom is terug te vorderen BTW Westkappelaars laten hun doopjurken zien in kerkgebouw. door Selma Osman WESTKAPELLE - Haar doopjurkje was zo klein dat geen enkele telg uit de familie er later in paste. „Toen ik een maand was, woog ik zes pond met kleren aan." Jopie van Sighem-Peene uit West- Kapelle vindt het jammer dat haar zoons en kleindochter in een ande re jurk zijn gedoopt. Ze had graag willen meedoen aan de traditie waar andere inzenders van doop jurken voor de tentoonstelling Stil staan bij de doop, over schrijven. Meer dan vijftig exemplaren lever de een oproep van de evenemen tencommissie van de protestantse gemeente Westkapelle op. Jan Jo- ziasse is verguld met de grote res pons. „Ik zei nog: 'als we er twin tig hebben, mogen we blij zijn'." De jurken, die door de inwoners van Westkapelle werden ingele verd zijn verzekerd tegen diefstal. Om verkleuring te voorkomen, worden ze tijdens de kerkdienst weggehaald. Met de tentoonstel ling hopen de protestanten de drempel naar de kerk te verlagen. De oudste jurkjes zijn in 1910 voor het eerst gedragen. Er zijn gekoch te exemplaren, maar ook handge- breide of uit een trouwjapon ver vaardigde doopkleedjes. Sommige sieren een babypop, andere han gen, met foto's erbij, aan de wand. Tussen al het wit valt een blauw-gebloemd jurkje op. Anna bel Frederick van Marion was in 1973 de (on)gelukkige, valt in het bijschrift te lezen: Hoewel het leuk was voor die tijd, vindt Annabel het jammer dat ze in een andere jurk dan haar drie zussen is gedoopt." Ook Jopie Peene was een buiten Jopie van Sighem-Peene met haar doopjurk die werd gemaakt van een on derbroek uit een Amerikaans hulppakket. foto Ruben Oreel beentje. Zij was niet alleen klein, maar werd ook nog eens in een 'vermaakte onderbroek' gedoopt. Mooi vindt ze haar doopjurk niet. „Maar ik ben er wel aan gehecht." Johanna Lourina Peene werd in 1947 in de noodkerk van Westka pelle gedoopt. „Er was in die tijd niks te krijgen. Wel kwam er een doos met hulpgoederen üit Ameri ka. Daar zat ondergoed in, waar uit mijn oudere nicht dit doopjurk- je naaide." Een tijdje terug leek het oma Peene leuk om haar pasgeboren kleindochter Elise in het jurkje te fotograferen. „Ze brulde zo. Het kon nauwelijks over haar hoofdje. Toen hebben we het maar over haar heen gelegd." Zo klein is het jurkje. „Als ik het aan visite laat zien, zeggen ze: 'Kon jij daar in?' door Gertjan Vis GOES - Gekleed in sarongs vertel den Joanna Vogelzang (18) en Sa rah Fekrane (16), leerlingen van het Buys Ballot College in Goes, over hun reis naar India. Afgelo pen februari gingen de twee scho lieren voor Going Global naar In dia. Gisteren maakten ze bekend dat het Buys Ballot College dit jaar dertienduizend euro heeft opge haald voor stichting Edukans. De stichting gebruikt het geld om diverse projecten in India te steu nen. Henk van den Leen, vertegen woordiger van Edukans, zei da* het bedrag ook nog eens verdu beid wordt door het minist: van Ontwikkelingssamenwerk" Het afgelopen schooljaar hiel Buys Ballot College diverse ac om geld bij elkaar te krijgen vo het project. Zo was er een dance- event, een kerstmarkt en een twaalfuurs-lesmarathon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62