Sport Di Luca houdt Giro in greep AZ ziek, zwak en misselijk naar Ajax 48 Zaterdag 26 mei 2007 PZC Schorsing dreigt voor Italiaan Basso Milaan - Het Italiaans Olympisch Comité (Coni) heeft gisteren een schorsing van 21 maanden geëist tegen wielrenner Ivan Basso. De winnaar van de Giro van 2006 wordt in verband gebracht met do ping. Basso gaf eerder toe van plan te zijn geweest voor de Ronde van Frankrijk in 2006 epo te gaan ge bruiken. Hij ontkende echter ooit zo ver te zijn gegaan. Wel kreeg Basso vorig jaar een startverbod voor de Tour, omdat zijn naam op dook in het dosier Puerto. Basso loopt ook nog eens het risi co van een gevangenisstraf. Wielerkoers geschrapt wegens bekentenissen hamm - De collectieve biecht van oud-renners van de voormalige Duitse wielerploeg Telekom heeft ertoe geleid dat de profwedstrijd in het Duitse Hamm op 3 augus tus niet doorgaat. De organisatie wil zich daarmee afzetten tegen doping in de sport. Oud-Telekom- renners als Riis, Zabel en Aldag be kenden deze week op doping te hebben gefietst. De sponsors van de 'Hammer City Night' hebben het geld dat voor de profs bestemd was nu ter beschikking gesteld aan het jeugd- en amateurwielrennen. Vierde etappewinst voor Vos in Frankrijk rennes-les-bains - Wielrenster Marianne Vos heeft gisteren de ze vende etappe van de Tour de l'Au- de op haar naam gebracht. De Ne derlandse won na een rit van 104 kilometer de massasprint in Ren- nes-Les-Bains. Het was de vierde dagzege voor Vos in de tiendaagse etappewedstrijd. De Duitse Judith Arndt behield de leiding in het algemeen klasse ment. De Zweedse Susanne Ljungskog is tweede. Vos neemt de vierde plek in. Ze heeft ruim een minuut achterstand op Arndt. Dagsucces Raborenner Mentsjov in Catalonië vallnord arcalis - Denis Mentsjov heeft gisteren de vijfde etappe in de Ronde van Catalonië gewonnen. De Russische wielren ner van Rabobank was de snelste in een klimtijdrit over 17,1 kilome ter. Vladimir Karpets eindigde op vier seconden achterstand als twee de. De Rus nam daarmee de lei ding in het algemeen klassement over van Oscar Sevilla. Sevilla had ruim twee minuten meer tijd no dig dan Mentsjov en zakte naar de vierde plaats. Mentsjov steeg door de dagzege naar de tweede plaats. Ten Cate hoopt op meespelen van Stam amsterdam - Trainer Henk ten Ca te van Ajax hoopt nog steeds dat hij morgen, tijdens de beslissende wedstrijd in de play-offs om een plaats in de voorronde van de Champions League tegen AZ, over [aap Stam kan beschikken. Stam komt terug van een hamstringbles sure. Ten Cate: „We gaan er alles aan doen. We willen ook best een beetje risico nemen. Maar het moet natuurlijk wel verantwoord zijn." Ten Cate mist de geschorste Sneijder. Maduro, Leonardo en Grygera zijn nog geblesseerd. Roze-truidrager loopt in klimtijdrit verder uit op de concurrentie. door Harm Vonk oropa - Danilo di Luca houdt de Ronde van Italië in een stevige greep. 'The Killer' won gisteren weliswaar de klimtijdrit naar het toevluchtsoord van Oropa niet, maar zag weer een aantal concur renten voor de roze leiderstrui wegvallen. Jaroslav Popovitsj begon niet eens aan de dertiende etappe. De Oek- raiener, kopman van Discovery Channel, verloor donderdag al zes minuten op Di Luca en onder vond naar eigen zeggen veel last van enkele valpartijen aan het be gin van de Ronde van Italië. „Ik wil me concentreren op andere be- Ook het EK van Jong Oranje komt vermoeide Alkmaarders slecht uit. door Theo Brinkman alkmaar - In de aanloop naar de laatste wedstrijd, morgen tegen Ajax, ondervond AZ de gevolgen van het lange seizoen. „Ik had de ze week dertien spelers en één keeper op de training. De rest was ziek, zwak, misselijk of onder weg", aldus Louis van Gaal. De trainer miste Moussa Dembele (hamstring), Danny Koevermans (lies), Boy Waterman (heup), Gré- tar Steinsson (knie) en Kew Ja- liens (ziek). Het vijftal zit morgen waarschijnlijk wel bij de selectie. Het grootste twijfelgeval is Dembe- langrijke koersen dit jaar", zei hij. Dag dertien was de dag van de knechten: op de klim van 12,6 kilo meter (met een gemiddeld stij gingspercentage van 5,8 procent) was voormalig Italiaans tijdritkam pioen Marzio Bruseghin net een seconde sneller dan klimgeit Leo nardo Piepoli. „Het is mooi om een etappe te winnen", reageerde de 32-jarige Bruseghin na afloop. „Maar ik ben geen kanshebber voor het klasse- menL Di Luca hoeft mij niet te vre zen, of de organisatie moet hem een tien kilo zware rugzak om doen tijdens de komende bergetap pes." Bruseghin rijdt de Giro in dienst van Lampre-kopman Damiano Cu- nego, terwijl Piepoli helper is van Gilberto Simoni. Maar terwijl de 'grote kanonnen' niet met scherp le. De aanvaller is 'medisch gezien' fit, maar voelt zich zelf niet zo. Pas morgenochtend wordt beslist of de Belg inzetbaar is. AZ mist morgen de geschorste Si mon Cziommer. Bij Ajax ont breekt Wesley Sneijder, tot vreug de van AZ, vanwege een schor sing. „Ia, ik ben blij dat Sneijder er niet bij is", zegt Van Gaal. „Hij is de meest bepalende speler van Ajax, iemand die moeilijk te ver vangen is." Van Gaal vertelde gisteren ook dat het aanstaande jeugd-EK AZ slecht uitkomt. De dub overweegt zelfs volgend seizoen met een gro tere selectie te gaan werken, nu het ernaar uitziet dat een groot aantal spelers van AZ aan het EK gaat meedoen. konden schieten op Di Luca, was de roze-truidrager zelf wel alert; op acht seconden van 'de locomo tief van Vittorio' werd hij derde. Simoni kreeg bijna een minuut aan zijn broek van Di Luca. Paolo Savoldelli is na gisteren helemaal weg; hij verloor meer dan ander halve minuut. De andere toppers bleven redelijk in de buurt van Di Luca, maar ondertussen heeft de kopman van Liquigas een aardige voorsprong genomen. Knecht Bruseghin komt met 55 se conden nog het dichtst bij en Luxemburger Andy Schleck houdt de schade met 1 minuut 57 nog re- De zege in de dertiende etappe van de Ronde van Italië is voor Marzio Bruseghin. Danilo Di Luca is echter de grote winnaar, om dat de leider verder uitloopt. In de voorselectie van Jong Oranje zitten Boy Waterman, [ulian Jen- ner, Jeremain Lens en Ryan Donk. Ook de Belgen Maarten Martens en Moussa Dembele worden ver wacht op het toernooi. Het EK, 'Die spelers hebben slechts een maand voorbereiding. Dat is eigenlijk te kort' dat in Nederland wordt gehouden, duurt van 10 tot en met 23 juni. „Dat betekent dat die spelers pas la ter aan de voorbereiding begin nen. Ze krijgen twee weken langer vrij. We gaan op 5 juli van start, maar de EK-gangers beginnen op 19 juli", zegt Louis van Gaal. „Als delijk beperkt. Cunego (2.40), Si moni (3.32) en Eddy Mazzoleni (3-53) moeten van zeer goeden hui ze komen willen ze volgende week zondag in Milaan roze zien. „Ik heb meer tijd op mijn concur renten veroverd dan vooraf ver wacht", reageerde Di Luca. „Maar de Giro is verre van over. Het ge vaar blijft komen van Cunego, Schleck en Simoni. Ik zie Simoni nog steeds als mijn grootste con current." Koos Moerenhout (56e) klom giste ren als beste Nederlander: hij gaf drie minuten en negen tellen toe op Bruseghin. Max van Heeswijk kwam keurig op tijd, maar wel als laatste boven. 'Mad Max' hield met een achterstand van zeven minu ten en vijf seconden slechts acht tellen over om de tijdslimiet te ha len. we de voorronde van de Cham pions League halen, spelen we 14 of 15 augustus. Dus hebben die spelers slechts een maand voorbe reiding. Dat is eigenlijk te kort." Van Gaal voorziet een probleem voor de betreffende spelers. „Zo'n EK is een prachtige uitdaging voor die jongens, dus mag je ze zo'n toernooi niet onthouden. Maar ze krijgen er wel een knauw van. Dat hebben we vorig jaar gezien aan Demy de Zeeuw. Die kreeg in het najaar een terugslag." Dat er ook nog vier spelers van AZ volgende week met Oranje naar Azië gaan, ziet Van Gaal niet als een probleem. „Dat is maar een week. Die jongens hebben vol doende rust voordat we met de voorbereiding beginnen." Een supporter legt tijdens de klimtijdrit de prestatie van Danilo Di Luca, leider in het algemeen klassement, vast. foto Alessandro Trovati/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 50