Binnenland Kwart moet uit bijstand Kabinet bereikt na lang beraad akkoord over beleidsprogramma Marion Bloem was niet de enige die zich druk maakte om asielzoekers Studie over grens 4 Zaterdag 26 mei 2007 PZC Staatssecretaris Aboutaleb is het eens met gemeenten. den haag - Een kwart van alle mensen in de bijstand moet deze kabinetsperiode weer aan het werk. Staatssecretaris Ahmed Aboutaleb (PvdA, Sociale Zaken) heeft dat afgesproken met de Vere niging Nederlandse Gemeenten (VNG). Het gaat om 75.000 mensen van de ongeveer 300.000 mensen met een bijstandsuitkering. De uit komst is ambitieuzer dan in het re geerakkoord was afgesproken. Daarin kondigde het kabinet aan dat het aantal bijstandsuitkeringen met 44.000 kon dalen. De rege ring wil ook nog eens 25.000 huis vrouwen en anderen zonder uitke ring aan werk helpen. De gemeenten zijn verantwoorde lijk voor de uitvoering van de bij standswet. Zij kunnen straks tot een miljard euro besparen als zij door afname van het aantal bij standsgerechtigden minder hoe ven uit te geven. Het bespaarde geld gaat niet meer terug naar de rijksoverheid, maar de gemeenten mogen het zelf spenderen aan pro jecten die participatie bevorderen, zoals vrijwilligerswerk en mantel zorg. Verder gaan gemeenten ook meewerken bij de uitvoer van een scholingsplicht voor alleenstaande ouders met jonge kinderen, een werk-leerplicht voor jongeren en het bevorderen van het starten van een onderneming. Het akkoord met de VNG maakt deel uit van het nieuwe beleidspro gramma van het kabinet waarover de regeringsleden gisteravond urenlang in discussie waren. ROTTERDAM - Bijna twintig jaar nadat de groep bekendmaakte te stoppen, zijn de Dolly Dots er weer. Gisteravond trad de in de jaren tachtig po pulaire meidengroep op in een vol Ahoy. De Dol ly Dots geven drie concerten in Rotterdam. An- géla, Anita, Esther, Patty, Ria en Angela hebben maanden gerepeteerd om het oude repertoire weer onder de knie te krijgen. foto Robert Vos/ANP den haag - Studenten aan een mbo kunnen per 1 augustus met behoud van studiefinanciering op leidingen in Vlaanderen en Duits land volgen. Dat heeft minister Plasterk (PvdA, Onderwijs) besloten. De minister- wil mbo-studenten op deze ma nier de keuze uit meer studies bie den. IJ HIKMAN STRAATEN DEN haag - Het kabinet heeft gis teravond laat een akkoord bereikt over het zogeheten beleidspro gramma, de uitwerking van het re geerakkoord tussen CDA, PvdA en Christenunie. Dat maakten ingewijden rond het kabinet bekend, na een uitzonder lijk lang durende ministerraad. In het beleidsprogramma wordt de 10 miljard euro die in het regeerak koord zijn uitgetrokken, verdeeld over de zes hoofdpijlers van be leid, zoals sociale samenhang, ver sterking van de economie en duur zaamheid. Vorige week ontstond onenigheid in het kabinet over het verdeling van het geld en de te ne men maatregelen. Sommige minis ters wilden aanzienlijk meer uitge ven dan beschikbaar is. Bovendien dreigde het beleidsprogramma veel te lang te worden. Premier Balkenende en de vicepre- miers Bos en Rouvoet werden het donderdag eens over een con cept-tekst, maar volgens kringen rond het kabinet is die toch weer flink gewijzigd. Het beleidspro gramma wordt op 14 juni gepresen teerd. Voor die tijd moet nog een topont moeting plaatsvinden tussen het kabinet, werkgevers en vakbewe ging over de vraag hoe zo veel mo gelijk mensen aan de slag gehol pen kunnen worden. Of dan ook een hervorming van het ontslag recht staat, is nog niet duidelijk. wee-K O Ai TEKM5 Schrijfster regelde een petitie met verzoek om generaal pardon. door Laurens Kok DEN haag - Schrijfster en beeldend kunstenares Marion Bloem nam in 2005 het initiatief om bij de re gering een genadige verblijfsrege- ling voor duizenden uitgeproce deerde asielzoekers te bepleiten. Tot haar vreugde nam het kabinet gisteren definitief het besluit tot zo'n 'royaal gebaar'. „Ik ben er heel erg blij mee", is de toch nog wat voorzichtige reactie van Bloem op het generaal pardon voor vluchtelingen die zich voor april 2001 in Nederland meldden en hier nog steeds zijn. Dan ferm: „Dit is een duidelijk keerpunt in het proces waarin Ne derland zich steeds slechter opstel de." Met dat proces doelt Bloem op het asielbeleid. Dat duizenden vluchtelingen hier jarenlang leef den tussen hoop op een verblijf en vrees voor uitzetting, maakte haar droevig. „Het leek wel of nie mand zich meer om hun lot be kommerde, alsof al die mensen maar profiteurs waren. Terwijl het vooral gaat en ging om mensen die ons nodig hebben." Bloem vond dat ze iets moest doen. Ze maakte een boek met ver halen van asielzoekers om al die 'Ik dacht: ik ben toch zeker niet de enige die zich druk maakt om die mensen' vluchtelingen een gezicht te geven en vroeg koningin Beatrix in het kader van haar ambtsjubileum per brief om een 'royaal gebaar' voor al deze mensen. Uiteindelijk teken den binnen een maand meer dan 200.000 mensen de petitie die de regering verzocht om een generaal pardon. Minister Rita Verdonk, toen nog verantwoordelijk voor asielzaken, toonde zich niet onder de indruk van Bloems actie. „Shockerend", vindt de schrijfster die opstelling nog steeds. „We gaven haar juist een hele mooie gelegenheid om een slepend probleem zonder ge zichtsverlies op te lossen." Terugkijkend is Bloem verbaasd over de grote navolging die haar pleidooi voor een pardon vond. „Toen ik ermee begon, voelde ik me machteloos. Maar ik dacht ook: ik ben toch zeker niet de eni ge die zich druk maakt om die mensen?" Dat bleek later wel, toen overal allerlei mensen en or ganisaties, van muitende CDA-bur- gemeesters tot de Raad van Ker ken, Bloem gingen steunen. „Dat had ik niet verwacht. Het gaf aan dat de verontwaardiging die ik had breed werd gedeeld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4