er dan fietsen Op zoek naar technisch vernuft SAS PAAUWE Actie geeft voorlichting over inrichten en beheren streekerf MEUBEIE NESS pzc Zaterdag 26 mei 2007 43 lukken mag volgens Bakker niet worden geconcludeerd dat duiken per definitie gevaarlijk is. „De po pulariteit van de onderwatersport foto Dirk-Jan Cjeltema is de afgelopen jaren fors gestegen en dan neemt ook de kans op on gelukken toe. Maar wanneer je het procentueel bekijkt, dan gebeuren er met fietsers vaker nare dingen. Ons probleem is dat slechts 20.000 van de ongeveer 60.000 gebrevet- teerden in Nederland lid zijn van de NOB. Eén van onze grootste vakbroeders, de Paddi, is een vere niging van instructeurs. Duikers die bij zo'n organisatie hun brevet hebben gehaald, hebben daarna geen binding meer met de duik school en staan er verder alleen voor. Ze missen dus de begelei ding die wij onze achterban geven op veiligheidsgebied." Omdat de NOB ook als officiële overlegpart ner van de Nederlandse overhe den geldt, is Bakker voorstander van een collectief lidmaatschap. „De NOB als koepel voor alle dui kers. Dan heb je tenminste ieder een in beeld voor informatie over bepaalde plaatsen die niet veilig zijn en andere specifieke zaken die je per locatie in acht moet ne men." De 260 NOB-verenigingen moeten voor eind dit jaar kunnen aanto nen dat hun duikopleiding vol doet aan de laatste Europese nor men. Binnen dat kader presenteer de de bond al eerder een indivi dueel veiligheidsadvies voor dui kers. Het vooraf controleren van de duikuitrusting en de specifieke omstandigheden van de duikplek geldt als de hoogste prioriteit. In de praktijk wordt dat evenwel niet altijd zo nauw genomen, erkent Bakker. Vooral bij de meer ervaren duikers ligt het gevaar van noncha- lanche op de hoek. Het ongeluk van de Dendermondese rekent hij tot die categorie. „Wij adviseren op de Grevelingen een duik van niet dieper dan tien meter. Tot daar zitten de mooie plantjes, vis sen en kreeften. Ga je verder, dan kom je op de modderlaag, tenzij je afdaalt in één van de putten. Maar wat heb je daar nou te zoeken?" door Marcel Modde „Waarom hebben duikers nog geen apparaatje bij zich, wat onder water een signaal uitzendt wan neer iemand buiten bewustzijn raakt? Dan kan zo'n duiker in ie der geval snel worden gevonden en bespaar je nabestaanden én hulpverleners de ellende van soms dagen zoeken. Het scheelt boven dien handenvol geld. In deze tijd van moderne techniek is het toch ongelofelijk dat hier niets aan ge daan wordt." Roel van de Pol is ambulancechauf feur en brandweervrijwilliger in Vlissingen/Middelburg. Beroeps matig heeft hij de gevolgen van een duikongeluk al vaker van dicht bij meegemaakt Hij legt die erva ring naast de technische hulpmid delen van de brandweer. „Wan neer een blusploeg een gebouw of boot binnengaat, hangt bij ieder een een 'fire-fly' aan het adem- luchttoestel. Beweegt iemand een paar minuten niet, dan gaat er een alarmsignaal af, zodat anderen ge lijk weten dat er een collega in nood is." Martin Bakker van de Nederland se Onderwatersport Bond (NOB) zegt dat in de duikwereld alle tech nische mogelijkheden worden aan gegrepen om de sport steeds veili ger te maken. Het gebruik van een zender die aan de oppervlakte een noodsignaal afgeeft, is volgens hem nog slechts een kwestie van tijd. Een vergelijkbaar alarm voor onder water is echter lastig, denkt de veiligheidsspecialist van de bond. „Ik weet niet of dat in een bak met water ook werkt. Op zich een uit- Populairste duiklocaties in Zeeland In Zeeland worden naar schatting per jaar één miljoen duiken gemaakt. Het Zeeuwse duikwater is zo populair om het rijke dieren- en plantenleven en het relatief goede zicht. 30m 3 Om, Scharendijke ghsluis flsjjp OOSTERSCHELDE jT"* SOrn, 15mJ Wissenkerke NOORD-BEVELANI ZUID-BEVELAND VRAGEN AAN De glastuinbouwers en de stichting Natuur en Milieu hebben gisteren in Den Haag een actieplan gepresenteerd om de uitstoot van schadelijke broeikasgassen te minimaliseren. Naam: Marjan Tolhoek-Brandes Leeftijd: 38 Woonplaats: 's-Gravenpolder Beroep: Directie-assistente bij het glastuin bouwbedrijf Lans Zeeland in Rilland MARJAN TOLHOEK door Ernst Jan Rozendaal Het doel is dat de uitstoot van het schadelijke broeikasgas CO2 in 2030 met driekwart is verminderd. Is dat realistisch? „Dat lijkt me wel. In Rilland zijn we al voorloper op dit gebied. Door een warmtekrachtkoppeling in onze kassen zetten we zelf gas om in elektriciteit. Die gebruiken we voor verlichting en voor verwarming. De CO2 vangen we af om in de kassen te gebruiken als bemesting voor de tomatenplanten. Die zetten CO2 om in zuurstof Elektriciteit die wij niet gebruiken, kunnen we leveren aan het algemene elektricteitsnet- werk." Jullie zijn dus ook een energieleverancier voor de Zeeuwse huishoudens? „En niet eens zo'n kleintje. Als het 's zomers warm is en de elektriciteits centrales niet over voldoende koelwater beschikken, schiet de prijs om hoog. Dan gaan wij terugleveren aan het net. Van de week hebben we ook een verzoek gehad. Kennelijk lag ergens een energiecentrale stil. Dan komen wij in beeld. Wij vangen de pieken op." Hebben jullie nog andere milieuvriendelijke iniatieven? Jazeker. We hebben een optimakas die 's zomers warmte ondergronds opslaat, zodat we die 's winters kunnen gebruiken, 's Winters wordt koud water opgeslagen om het gewas te kunnen koelen. Daardoor bespa ren we dertig procent aan energie. De optimakas staat naast de andere kassen, zodat we alle voordelen kunnen combineren. Onder de naam De Groene Poort hebben we verder met zeven jonge boeren het plan ontwikkeld voor een biogasinstallatie die gestookt wordt op restproduc- ten uit de kassen, graan van Zeeuwse boeren en van het aardappelver werkingsbedrijf Lamb-Weston Meijer. Dan kunnen we twaalfenhalve hectare glastuinbouw volledig op biogas laten draaien. Als je dan dus be denkt dat we de CO2 van de fossiele brandstof afvangen, dat wordt de uitstoot wel heel gering." En dat allemaal uit bezorgdheid voor het milieu? „Het is natuurlijk in de eerste plaats een financieel plaatje. We willen du re energie besparen. Maar dat we ook aan het milieu denken, is toch niet zo vreemd? Ook ondernemers zijn maatschappelijk betrokken. Dat betekent niet dat we hier allemaal met de trein naar het werk gaan, maar het draait ook niet alleen maar om de winst." daging voor de branche om eens uit te knobbelen." Van de Pol denkt dat het zo moei lijk niet hoeft te zijn. „Als we kun nen praten met iemand op de maan, kan ik me niet voorstellen dat we niet in staat zijn een appa raatje te maken dat geen last heeft van een beetje water." goes - De Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ) houdt op 12 juni de actie Kijk mijn erf. Eigena ren stellen op zes plaatsen hun erf open voor belangstellenden. Karak teristiek Zeeuwse erven, maar ook bijzondere, grote en kleine erven zijn 's avonds te bekijken. De eigenaren en/of een medewer ker van SLZ zorgen voor een toe lichting. Elk erf heeft een eigen thema dat centraal staat. Bedoe ling is dat mensen zich tevoren aanmelden voor deelname aan de actie (dat kan via SLZ 0113-230936 of info@slz.landschapsbeheer.nl). Daarna worden de locaties bekend gemaakt. Er zijn vanaf 19.00 uur in elk geval excursies in de omgeving van Tholen (oud boerenerf), Kerk- werve (gevarieerd erf met verschil lende beplanting), 's Heer Hen drikskinderen (spulletje met paardenwei, hagen, drinkput, hoogstamfruitbomen), Oostkapel- le (twee erven; één met wijngaard en tonen klederdracht en op het andere onder meer demonstratie met trekpaarden), Zaamslag (histo risch erf langs kreekrestant). Corfu - Heeft ontwerper Henry van Os aan een relaxte vakantiebestemming gedacht of aan de droom van een Ferrari? Zo'n bank - die is bloedmooi, uitdagend, maar vooral magistraal in zijn zitcomfort. Een bank om te hebben, om mee te pronken, om op te zitten, om er in weg te dromen... Zo'n bank dus. Onbetaalbaar genieten voor toch een betaalbare prijs. Tweede Pinksterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur PZC Felix Binicewicz en Willem Adnaansens zitmeubelen - relax-fauteuils eetkamers - kasten slaapkamers - tienerkamers matrassen en bedbodems vedichting - woonaccessoires Marconistraat 15B Goes, 0113 - 226962 www.saspaauwe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45