Onderwatersport is niet onveili 'Sofie, deze duik is voor u' 42 Zaterdag 26 mei 2007 PZC Zeeland geldt binnen Europa als dé plek in de agenda van sportduikers. Jaarlijks wordt hier naar schatting zo'n één miljoen keer onder water gekeken. Rond Pinksteren piekt de drukte traditioneel. door Marcel Modde Terugtocht in etappes 0 m Na een verblijf van 30 minuten op een diepte van 42 m moet de duiker bij het opstijgen op 12 meter diepte 8 minuten stoppen, op 9 en 6 meter nog eens 8 minuten en op 3 meter, met de oppervlakte al in zicht, nog eens 28 minuten. 8 minuten stoptijd 9 m 6 minuten stoptijd Het seizoen is nog maar net begonnen en de discussie over de veiligheid van de duiksport wordt weer volop gevoed door een aan tal ongevallen. Bij Gorishoek raak te op 18 mei een duiker onwel door een te snelle opstijging. Na behandeling in de decompressie- ruimte van het Antwerpse Hyper- baar Centrum ging het weer beter met hem. Eerder die maand raakte in de Grevelingen een vrouw uit Dendermonde in de problemen en moest haar hobby met de dood bekopen. Eind februari kwamen eveneens bij Scharendijke twee duikers in nood en moesten met spoed naar Antwerpen worden ge bracht. En dat zijn dan alleen de bekende gevallen. Niet alle duikers melden de problemen die ze onder water hebben ondervonden. Vaak omdat ze niet inzien dat (bijvoorbeeld) een te snelle opstijging ook later tot lichamelijke klachten kan lei den en daarnaast het indicident de moeite van melden niet waard vin den. De Duik Ongevallen Statistiek en Analyse (DOSA), een samenwer kingsverband van de elf verschil lende duikorganisaties die in Ne derland actief zijn, fungeert als cen traal meldpunt voor Nederlandse duikers. De DOSA signaleert over de afgelopen tien jaar een duidelij ke stijging van het aantal ongeluk ken. Wat eveneens opvalt binnen dat totaal is een terugloop van de (gemelde) incidenten en ook een afname van ongelukken met dode lijke afloop. Binnen dat geheel vinden verre weg de meeste problemen plaats in Zeeland. Niet verwonderlijk, al dus Martin Bakker die als bestuur der van de Nederlandse Onderwa tersport Bond (NOB) waakt over de veiligheid van de duikers. In Zeeland wordt nu eenmaal het meest gedoken. Het ongevallen plaatje zou bovendien nog verder uitschieten, wanneer ook alle Bel gische duikers meewegen. Wordt die parallel doorgetrokken, dan ver klaart hun talrijke aanwezigheid hier deels het relatief grote aandeel van Belgen in de ongevallencijfers. Uit de stijging van het aantal onge- door Marcel Modde W at er precies is gebeurd, die fa tale eerste mei dag, blijft gis sen. Sectie op het lichaam van de 29-jarige Sofie De Tressele heeft geen ander ant woord gegeven dan dat ze is ver dronken. Ook het onderzoek naar de duikapparatuur van het slacht offer biedt tot dusver geen aankno pingspunten, aldus voorzitter Peter Cleymans van 't Zeepaardje. De onfortuinlijke Dendermonde- se was sinds twee jaar lid van de club en had inmiddels zo'n 75 dui ken achter haar naam. „Daarmee had ze beslist genoeg ervaring voor een recreatieve duik in een re latief makkelijk water als het Gre- velingenmeer, wat geen stroming kent en waar het zicht redelijk is", zegt Cleymans. Het clubbestuur en de Nederlandse autoriteiten hebben getracht het dodelijk onge luk zo goed mogelijk te reconstrue ren. De ultieme vraag blijft han gen: waar ging het mis? „Was het paniek of iets anders, er is er maar één die het echte antwoord weet..." De clubduik met acht leden van 't Zeepaardje vond plaats onder bijna ideale weersomstandighe den, onbewolkt maar wel bij een stevige bries. De Tressele en haar buddy lieten zich uit een rubber boot in het water vallen voor een afdaling naar twintig meter diepte. Al kort daarna gaf zij aan dat er iets mankeerde en begon met haar buddy aan een begeleide opstij ging- Omdat die veel sneller ging dan ge zond is voor een gemiddelde dui ker, trok het duo aan de noodrem door lucht uit de trimvesten te bla zen. Voordat de oppervlakte werd bereikt, zakten ze terug de diepte in en belandden op 26 meter op de pikdonkere, modderige bodem. In de stofwolk die de landing ver oorzaakte, raakten ze het zicht op elkaar kwijt. Volgens procedure keerde de buddy terug naar de op pervlakte, merkte dat Sofie bene den was gebleven en sloeg alarm. „Ik denk dat alles zich in hooguit vijf minuten heeft afgespeeld", ver telt Cleymans. „We zijn nog de zelfde dag, met ie dereen die op dat moment in het gebied beschikbaar was, gaan zoe ken. De schipper van de boot had de coördinaten genoteerd van de plek waar het tweetal te water was gegaan en de buddy was opgedo ken. Waarschijnlijk zijn we in het donker langs Sofie gezwommen." Drie dagen later wist een duik team van de Koninklijke Marine het lichaam wel te traceren, op 28 meter diepte, vlakbij de aangege ven locatie. 't Zeepaardje werd in 1975 opge richt en houdt er een duikoplei- ding op na volgens de internatio nale richtlijnen van de Confédéra- 'Was het paniek of iets anders, er is er maar één die het echte antwoord weet' tion Mondiale des Activités Sub- aquatiques (CMAS) en de Vlaam se duikbond Nelos. De klap is bij de clubleden hard aangekomen, al dus de voorzitter. „Het heeft ieder een weer eens met beide benen op de grond gezet. Dat je voor ie dere duik opnieuw goed moet na denken waar je mee bezig bent, dat het geen routine wordt. Als be stuur en aanverwante commissies hebben we het tragische geval on derzocht en besproken om van te leren en te zien of er in de voorbe reiding eventueel iets mis is ge gaan. Eigenlijk hebben we niks kunnen vinden." Cleymans vindt niet dat duiken onder de gevaarlijke sporten kan worden geschaard. „Het is een risi- cosport." Hij spiegelt zijn opvat ting onder meer aan de werkwijze van verzekeraars, die parachutis ten en alpinisten in tegenstelling tot duikers niet graag als klant heb ben. „Dat zijn dus écht gevaarlijke sporten. Maar dan nog, ongevallen gebeuren. Ook dagelijks, in het ver keer." De groep die aanwezig was bij de verdwijning van De Tressele, heeft inmiddels al weer twee clubdui- ken achter de rug bij het Goesse Sas en onder de Zeelandbrug. Ook de vriend van het slachtoffer heeft direct meegedoken. „Zo'n eerste duik was voor alle betrokkenen heel moeilijk, maar het leven gaat verder. Je moet er even doorheen. Daarom hadden we afgesproken die duik op te dragen aan het slachtoffer: Sofie, deze duik is voor u. Dat is goed geweest." 't Zeepaardje is morgen dan ook traditiegetrouw van de partij tij dens hét duikweekeinde in Zee land. Bij Den Osse ondergaan de nieuwelingen hun doop in het bui- 4 minuten stoptijd Duikers gaan te water bij Den Osse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44