Kunstenaars visualiseren windkracht in schittering en vormen Vrijheid is begrensd Francis Levoy wordt steeds meer een rootsrocker pzc Zaterdag 26 mei 2007 41 Proefplaatsing voor Windart Windcraft: Jurry met haar papierreliëfs (I) naast Paul Klammer met zijn windinstalla- tie en Marjon Klammer met een buitelend zeilscheepje. foto Dirk-Jan Gjeltema Eendaagse expositie Windart rond turbines op Oosterscheldekering. door Ali Pankow neeltje jans - Vluchtigheid en be houd lijken perfect gecombineerd te worden in de eendaagse exposi tie Windart Windcraft vandaag op Neeltje lans. De manifestatie is onderdeel van het Windfestival Prettig WIEK-end ter gelegenheid van de ingebruikname van de acht nieuwe windturbines op de Oos terscheldekering. Commissaris van de Koningin in Zeeland, Karla Pe- ijs verricht daarvoor om 12.00 uur de officiële openingshandeling. Achttien beeldend kunstenaars en twee jonge technici reageerden op de oproep werk te leveren voor de ze eendaagse expositie. Hun werk wordt tentoongesteld aan de rand van de duinen en in de informatie tent in de buurt van de nieuwe windturbines. Coördinator Jolien Hemmes is enthousiast over de di versiteit. Meer nog dan ze ver wachtte, blijken wind en de kracht daarvan ook vliegwiel voor tal van creatieve uitingsvormen. Amper één dag, Windart Wind craft duurt van 12.00 tot 15.00 uur, is wel erg kort voor een tentoon stelling. Anderzijds geeft het deze manifestatie ook een uniek karak ter, vindt Hemmes. Eén van de deelnemende kunste naars is Paul Kamper uit Wissen- kerke. Hij is lid van de kunstenaars groep Dynamic Art Delta. Dit col- Maand van de Vrijheid afgesloten met muziek, voordracht en debat. door Rolf Bosboom goes - Vrijheid blijkt een mooie kapstok te zijn om een reeks aan culturele activiteiten te organise ren. De achtste editie van de Maand van de Vrijheid, drie we ken geleden begonnen met de Van Randwijklezing en het Bevrijdings festival in Vlissingen, werd giste ren in 't Beest in Goes afgesloten met de Nacht van de Vrijheid. Er was muziek uit eigen provincie en verre streken, voordracht, stand up comedy en debat. Oud-wethouder Charles Linssen, die de avond opende, benadrukte dat vrijheid haar grenzen heeft. „Vrijheid is ook continu nadenken en niet denken dat je zomaar alles kunt of moet zeggen." Schrijver Abdelkader Benali, die de afgelopen weken een centrale rol had, was nog één keer terugge komen naar Zeeland voor een wei nig samenhangende causerie over onder meer zijn vroegere deelna me aan de Kunstbende. Hij her haalde ook zijn eerder uitgespro ken opvatting dat vrijheid vooral zekerheid is, het kunnen vertrou wen op de routine van de kleine dingen in het leven. In de discussie nadien, onder lei ding van Prem Radhakishun, ging het vooral over de stelling dat het toenemende aantal camera's in de openbare ruimte het gevoel van vrijheid aantast. Een meerderheid van het publiek leek het daarmee eens te zijn. lectief staat bekend om zijn grote installaties die bewegen op de wind. Deze presentatie past dan ook naadloos bij Kamper. Licht, lucht, kleur, schittering en weer spiegeling gelden als zijn speciali teiten. „In het kader van deze expositie presenteer ik hier deze wat kleine re installatie", zegt de kunstenaar Singer-songwriter uit IJzendijke komt met tweede album. door Raymond de Frel ijzendijke - Een begeleidingsband die uit elkaar viel, een operatie aan een pijnlijke pink, een toploze wijsvinger na het. klieven van wat populierenhout... Nee, het zat sin ger-songwriter Frans Hallegraeff (oftewel Francis Levoy) uit IJzen dijke een tijdje niet mee. En dus liet zijn tweede cd lang op zich wachten. Nu de tegenslagen definitief verle den tijd zijn, hoopt Hallegraeff met zijn nieuwe schijf Austin Streets het succes van voorganger Hobos, border collies and seven child- tijdens een proefplaatsing aan de voet van een ruim tachtig meter hoge windturbine. Klammers werk kan best wat wind gebrui ken. Bij windkracht vier vangt hij optimaal in de blinkend stalen con structie met diverse bewegende onderdelen vrijwel alle natuuras- pecten die op deze plek zijn te er varen. Zon, wind, zee, zand buite ren uit 2002 voort te zetten. Maar dan anders. Levoy rockt op zijn nieuwe cd namelijk veel meer dan op zijn debuutplaat, waarop folkin- vloeden hoogtij vierden. „Dat is een bewuste keuze", vertelt Hallegraeff (49). „Live speelde ik toch al iets pittiger dan op mijn eerste cd was te horen. Het con trast is nu een stuk minder, een aantal songs neigen naar roots- rock. Daarnaast speelt ook de komst van gitarist Arjan Verdoorn een rol." Verdoorn geeft het geluid van Le voy meer body, wat vooral te ho ren is op nummers als Austin Streets (een verwijzing naar Halle- graeffs muzikale trips naar Austin, Texas) en Into the country, dat een Status Quo-achtig gitaarpatroontje len als in een woeste choreografie door elkaar. De schaduwbaan van de turbinewiek die hier met domi nerende regelmaat over het kunst werk strijkt, geeft een extra dimen sie. Boeiend contrast met Klammer's installatie biedt het verstilde werk van beeldend kunstenares Jurry uit Koudekerke. Zij behoort tot de heeft. Daar is allemaal niets mis mee, maar Levoy is toch vooral op zijn best als hij zijn rockjas niet te strak aansnoert. De IJzendijkenaar, in het dagelijks leven leraar Engels, verstaat de kunst van het 'intieme liedje' als geen ander. Neem bij- 'Stijl is slechts een middel. De tekst blijft voor mij het belangrijkste' voorbeeld de door celliste Ninya de Wever dromerig gemaakte song The Flood, dat over de watersnood ramp in 1953 handelt. „Mijn vader zat bij de Nationale Reserve en heeft geholpen om het water te ke ren. Hij heeft mij daar verhalen 'binnen-exposanten' in de tent op het evenemententerrein, lurry maakt papierreliëfs. Dat zijn vellen papier van 70 bij 100 centi meter waarop een wisselend lij nenspel is te zien. Zij maakt die composities door repen papier te plakken, te vormen, te drogen en ze vervolgens in een reliëfvorm aan te brengen op een vlakke on dergrond. Eb en vloed, ritme, her haling, ruimte en stilte bieden de maakster inspiratie voor haar werk. Marjon Kamper exposeert, naast echtgenoot Paul, haar dartel buite lende zeilboot als onderdeel van een serie bewegende objecten. Het kunstscheepje was eerder te zien in de presentatie Dijken van Wij ven bij Heinkenszand. Tot de deelnemers behoort ook Ina Smit met haar kunstkasten. In een daarvan heeft zij een speelse, technische installatie opgebouwd rond het thema energie. Andere exposanten zijn: Anneke Coppoolse (keramiek), Martijn Pe ters (fotografie), Regi van Driel (in stallatie uit drijfmateriaal), Daniel le Orelio (bronzen figuren), Hen- drikje Huijsmans (beschilderde zei len) en Anita Doornhein (windor- gel). De twee jonge technici zijn Nescio Midavaine en Jaap Kooi man. Zij exposeren hier hun zelfge bouwde windmolen waarmee ze vorig jaar de Gouden Pieter won nen, een prijs van de Universiteit van Amsterdam voor. het beste pro fielwerkstuk bij het examen na tuurkunde. over verteld, die ik in The Flood heb samengevat. Persoonlijk heb ik een voorkeur voor dit soort 'ech te liedjes', maar aan de andere kant: stijl is slechts een middel. De tekst blijft voor mij het belangrijk ste. Je moet gewoon keuzes ma ken. Op zich zijn alle songs mijn kindjes, maar het blijft natuurlijk een kwestie van smaak. Ik bedoel: de een houdt nou eenmaal van voetbal en de ander van basket bal." In oktober toert Levoy weer door Texas. Deze keer mét band, hoe wel Levoy nog op zoek is naar een bassist. Hallegraeff: „We hebben meerdere opties. Op de cd speelt bassist Jan Verdoorn en zingt Ani ta Sinke nog mee, maar zij zijn om persoonlijke redenen gestopt." Gewoon goed in keukens, badkamers tegels Lokkerdreef 10, 4879 ND Etten-Leur. Tel 076-5048800 Openingstijden Ma gesloten, Di t/m Do 9.30-17.30 uur f Vrijdag 9.30-21.00 uur (koopavond) Za 9.30-17.00 uur 'Artikel- en prijswijzigingen voorbehouden.'Deze aanbiedingen zijn geldig t/m 2e pinksterdag 2007. 'Vraag naar de actief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43