kan gewoon niet kapot 2E PINKSTERDAG GEOPEND Hübbesi Jeugdmonitor peilt onder jongeren Brugman Sportcentrum goedgekeurd Trieste score Minder straf geweld fietser Periodiek onderzoek biedt inzicht in leefwereld jeugd. door Marcel Modde Ja ongeren die op straat afspre- I ken met vrienden, daar is hele- I maal niks mis mee, benadrukt I projectleider Ankie Smit van e Jeugdmonitor Zeeland. „Eigen lijk is dat alleen maar gezond." Ver velend is echter dat niet iedereen rekening houdt met de omgeving. Echt een probleem wordt het, wan neer de overlast doorslaat naar cri minaliteit. De leugdmonitor doet periodiek onderzoek naar hoe het de Zeeuw se jeugd vergaat. Een enquête on der 14 en 15-jarigen uit 2004 laat zien dat iets meer dan de helft van de doelgroep op straat met elkaar afspreekt Drie op de tien geeft zelf aan voor overlast of problemen te hebben gezorgd, al dan niet op straat. Vier op de tien heeft zich schuldig gemaakt aan vandalisme, van wie één in dat jaar meer dan vijf keer. Of in die situatie de afge lopen jaren veel is veranderd, is nog niet te zeggen, aldus Smit. Het onderzoek is dit jaar weliswaar her haald, maar de nieuwe cijfers moe ten nog op een rij worden gezet. Uit een eveneens drie jaar oud on derzoek (Sociaal Rapport) onder inwoners van zestien jaar en ouder blijkt dat drie op de tien in hun woonomgeving overlast van jonge ren ervaren. In plattelandsgemeen ten ligt dat cijfer over het alge meen lager dan in de steden. Iets meer dan een kwart van de onder vraagden noemt het terugdringen van overlast als één van de priori teiten voor de gemeente. Smit vindt dat niet uit het oog mag worden verloren dat in een he- 'Gaan jongeren daar de straat op dan zijn ze gelijk ook opvallend aanwezig.' leboel dorpen nauwelijks iets ge beurt. „Gaan jongeren daar de straat op, dan zijn ze gelijk ook op vallend aanwezig. In hoeverre er dan sprake is van overlast, is een belevingsaspect. Sommige mensen storen zich al aan een groepje dat voetbalt, anderen vinden het best wanneer 's avonds om tien uur nog een brommer met veel kabaal door de straat komt." Smit heeft uit haar contacten met onderzoe kers en andere partners (de 13 ge meenten en de provincie) binnen de leugdmonitor niet de indruk dat de overlast van jongeren in Zee land erger wordt. „Wél als ik de kranten er dagelijks op na sla. Het houdt de lokale gemoederen flink bezig." De politie registreerde sinds janua ri 996 gevallen van 'overlast'. Daar bij zitten echter ook gevallen als brommerrijden zonder helm. TERNEUZEN - Het Sportmedisch Ad viescentrum van Prosano in Ter- neuzen is gecertificeerd door de SCAS (Stichting Certificering Act oren in de Sportgezondheidszorg). Prosano, gelieerd aan Zorgsaam Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, viert het met een symposium woensdag 20 juni. Het centrum voor sport-, inspan- nings- en bewegingsgeneeskunde richt zich op topsporters, recreatie ve sporters en mensen met bewe gingsklachten. van 11.00 tot 17.00 uur Goes, Marconistraat 34, Tel. 0113-246080 Hulst*, Absdaalseweg 19. Tel. 0114-320080 SINDS 1971 KEUKENS BADKAMERS PZC Zaterdag 26 mei 2007 3 COMMENTAAR Al één dode en minstens twee ernstige ongevallen. Nog voor het duiksportseizoen goed en wel begonnen is, gaat het mis. Zeeland is voor duikers een uitdagend gebied. Met veel prachtige stekken. En met een miljoen afdalingen per jaar. Maar inmiddels ook met een bedenkelijke reputatie. Want te vaak loopt een duik slecht af Dan verschijnen de ambulances en de brandweerwagens op de dijken van de Oosterschelde of de Grevelingen. En te vaak komen zij te laat. Geen andere sport zou met zo'n bedenkelijke reputatie wegkomen. Het draagvlak zou verdwijnen en de overheid zou ingrijpen. Mogelijk speelt hierbij een rol dat de duikers vaak niet uit Zeeland komen en dat de impact van hun ongelukken hier dus beperkt is. Toch moet er iets aan het gevaar worden gedaan. Zeeland mag dan een Europees duikparadijs zijn, de provincie is geen vrijplaats waar je je leven naar believen op het spel mag zetten. De onderwatersportbond wil nu op hoogtijdagen speciale duikteams van de brandweer stand-by hebben. Het is echter wel heel erg gemakkelijk om meteen maar naar de overheid te kijken. Want het kan ook anders. Uit compassie met zeevarenden ontstond ooit de reddingmaatschappij KNRM. Die draait vooral op schenkingen. De duikwereld is inmiddels omvangrijk genoeg om zelf ook een reddingsdienst op te tuigen. Daarvan is echter geen spoor te bekennen. Dat is triest. Je vindt de auto die je zoekt Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.autovermeulen.nl DEN HAAG - Een 28-jarige Terneuze- naar die door de Middelburgse po litierechter tot zestig uur werkstraf was veroordeeld voor het geven van een kopstoot, heeft de gang naar het Haagse gerechtshof niet vergeefs gemaakt. In hoger beroep verlaagde het hof de straf gisteren naar een boete van 500 euro en een voorwaardelijke werkstraf van veertig uur. Het verkeersgeweld vond plaats op 6 juni vorig jaar. De verdachte be vond zich als passagier in de auto waarvan de bestuurder het aan de stok kreeg met een fietser. Er vond een schermutseling plaats, waarbij de verdachte was uitgestapt om de fietser te schoppen en om hem een kopstoot te geven. De fietser liep daarbij een bloedneus op. Een goed onderkomen biedt beschutting tegen wind en regen. Ook geeft het gelegenheid voor verborgen activiteiten als zoenen, roken en blowen. Ruimte rondom de plek geeft gelegen heid om te sporten of uitsloofspelletjes te doen met de (brom-)fiets. - M K Een bankstel om op te luieren Eén lantarenpaal zorgt voor verlichting. Meer lampen kunnen leiden tot vandalisme. Een muurtje of een stenen rand om op te zitten. Ruimte voor ongeveer 30 jongeren is wenselijk. PZC Willem Adriaansens foto Willem Mieras De ideale hangplek voor jongeren Het Centrum Maatschappelijke Ontwikkeling Gelderland onderzocht jongeren ontmoetingsplaatsen. Wat maakt een plek ideaal voor jongeren? Uiteraard de locatie: niet te dicht bij huizen, maar het is wel leuk als er veel mensen voorbijkomen. De plaats moet vandalismebestendig zijn en een goedkope supermarkt in de buurt is handig voor de inkopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3