Snel onderzoek naar opslag van springstof De visite roept Panta Rhei is brand te boven Basisscholen Lammerenburg nader tot elkaar Zeeuwse juweeltjes in Polderhuis Wandelingen op Walcheren 30 Zaterdag 26 mei 2007 PZCW Gemeente Veere moet onderzoeken of opslag Jowenko nog voldoet. door Emile Calon VEERE - De gemeente Veere moet met de nodige spoed onderzoeken of de opslag van springstof door Jo wenko wel veilig genoeg gebeurt. Het Ministerie van Vrom dringt al sinds 2004 aan op dat onderzoek. Het heeft zelfs al enkele malen ge dreigd dat het zelf zal ingrijpen. Dat is tot nu toe niet gebeurd. Het bewuste bedrijf slaat spring stof op in zijn pand aan de Kanaal- weg Oostzijde bij Veere. Binnen een straal van vierhonderd meter staan echter kwetsbare gebouwen. Volgens de nieuwste regels van het Ministerie van Vrom mag dat niet. Om die reden moet er een nieuwe milieuvergunning voor het bedrijf worden afgegeven. Voor het zover is, moet wel precies worden onder zocht wat het bedrijf nu wel en niet mag. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Niemand die Panta Rhei nog over het hoofd kan zien. Vlissingen-blauw kleurt het pand, dat van verre in zicht is. De strand tent is dit weekend weer open. Nog geen twee maanden geleden brandde de strandtent op de Nolle- dijk af De kliko's die ertegenaan stonden, waren in brand gestoken. De maand erna was er een van bel len, regelen, bellen, regelen, bellen. „Ik was blij toen dat voorbij was", zegt eigenaar Willem-Jan Buijs. Toen werd het keihard werken aan het tweedehands strandpaviljoen, dat in tweeënhalve dag was gezet. „Onze aannemer heeft overal de len vandaan gehaald. Van bouwke ten, oude strandpaviljoens en wat nog in opslagplaatsen lag." Je zou van de buitenkant niet ver moeden dat het tweedehands is. Behalve de bar. („die hebben we in Middelburg versierd") zijn alleen de terrasmeubels gebruikt, zelfs nog in de oude Panta Rhei, de rest van het interieur is nieuw. „De mu ziekinstallatie is geweldig. Die kon den we kopen van wat het bene fietconcert opleverde", vertelt vriendin Monique Vink. „We had den nooit durven dromen dat Pan ta Rhei precies zou voelen als vroe ger. Alleen die kliko's, die zijn ver vangen door containers." Kunstworkshops om basisschoolleerlingen bij elkaar te brengen. door Ronald Huissen VLISSINGEN - „Ze leren elkaar voor het eerst kennen", vertelt Renata Oosterveen van Kunsteducatie Walcheren. Leerkrachten van basis scholen De Houtuyn, De Vlieger, De Wissel Flamingoweg, De Wis sel Kleiweg en de Franciscus- school, alle uit de Vlissingse wijk Groot-Lammerenburg, vonden het Zo'n risicoanalyse kan volgens wet houder J. Bostelaar alleen maar ge beuren door TNO. Dat bedrijf vroeg twee jaar geleden nog vijf tienduizend euro voor zo'n onder zoek. De wethouder hoopt dat het de prijs nu niet al te zeer heeft ver hoogd. „Want het is hoe dan ook veel geld." Sinds 2001 zit Jowenko in Veere. Destijds voldeed het bedrijf aan al le richtlijnen. Die zijn echter aan gescherpt naar aanleiding van de verschillende onderzoeken naar de vuurwerkontploffing in Enschede. Als blijkt dat het Veerse bedrijf nu niet meer voldoet aan die nieuwe regels, zijn er drie mogelijkheden. Jowenko vermindert de hoeveel heid explosieven in de opslag, het bedrijf gaat weg uit Veere en zoekt een andere stek, of de andere Sinds 2001 zit Jowenko in Veere. Destijds voldeed het bedrijf aan alle richtlijnen. Die zijn echter naar aanleiding van de vuurwer- ramp in Enschede aangescherpt. tijd worden dat hun leerlingen na der tot elkaar kwamen. Ooster veen: „De scholen zitten bij elkaar in de buurt, maar kennen elkaar niet. Ze leven nogal geïsoleerd langs elkaar heen. De leerlingen van de scholen hebben vaak een verschillende achtergrond." Zo zijn De Houtuyn en De Vlieger gemengde openbare scholen, ter wijl De Wissel en De Franciscus- school overwegend witte scholen zijn met een respectievelijk protes tants-christelijke en rooms-katho- lieke achtergrond. kwetsbare gebouwen worden afge broken. De wethouder en de directeur van Jowenko willen niet vooruitlopen op de uitkomst van het onderzoek door TNO. Wel geeft Bostelaar aan dat het het mooiste zou zijn als het bedrijf al zijn explosieven er gens centraal kan opslaan. Voor een deel gebeurt dat. Maar het moet ook in het weekeinde kun nen beschikken over explosieven. Het centrale depot is op zaterdag en zondag echter gesloten. Daar om heeft Jowenko op het eigen ter rein bij Veere wat springstof lig gen. Explosieven opslaan bij Rit- them, waar Defensie een munitie opslagplaats heeft, is volgens de wethouder ook niet mogelijk. „De fensie staat dat helaas niet toe." Als blijkt dat het bedrijf verplaatst moet worden, zijn de kosten meestal voor het ministerie. Zover is het echter nog niet. De wethou der heeft nog geen idee hoelang het duurt eer het onderzoek door TNO is afgerond. De leerkrachten van de vijf scho len kwamen bijeen en zetten met Kunsteducatie Walcheren het pro ject Jeugdparticipatie 2007 op po ten om een brug te slaan tussen de scholen. Dit door middel van workshops streetdance, zang, per cussie, tekenen en toneel, voor leerlingen uit groep 7. „Het zijn ge- HPJ Vier Vlissingse scholen zitten vlak bij elkaar, maar hun leerlin gen leven langs elkaar heen. Door samen te zingen, dansen en tekenen moet dat veranderen. WESTKAPELLE - De Zeeuwse dracht bindt kunstenaressen Els Burgers- Boone en Gerjanne Wiersum- Huisman, die tijdelijk exposeren in museum het Polderhuis in Westkapelle. Zeeuwse sieraden zijn een inspiratiebron voor de mi ni-pasteltekeningen van Burgers- Boone en de moderne sieraden van Wiersum-Huisman. Zowel de Westkappelaars laten hun doopjurken zien in kerkgebouw. door Selma Osman WESTKAPELLE - Haar doopjurkje was zo klein dat geen enkele telg uit de familie er later in paste. „Toen ik een maand was, woog ik zes pond met kleren aan." Jopie van Sighem-Peene uit West kapelle heeft het altijd jammer ge vonden dat haar zoons en klein dochter in een andere jurk zijn ge doopt. Ze had graag willen mee doen aan de traditie waar andere inzenders van doopjurken voor de tentoonstelling Stilstaan bij de doop over schrijven. Meer dan vijftig exemplaren lever de een oproep van de evenemen tencommissie van de protestantse gemeente Westkapelle op. Jan Jo- ziasse is verguld met de grote res pons. „Ik zei nog: 'als we er twin tig hebben, mogen we blij zijn'. Het aanbod wordt steeds groter. Gisteren kregen we nog twee Duit se jurken binnen." Het idee voor de doopjurkententoonstelling is af gekeken van een kerk in Grijpsker- ke. „Daar was het eenmalig. Wij doen dit de hele zomer." Met de tentoonstelling hoopt de protes tantse gemeente de drempel naar de kerk te verlagen. De jurken, die door de inwoners van Westkapelle zo grif werden ingeleverd zijn ver zekerd tegen diefstal. Om verkleu ring te voorkomen, worden ze tij dens de kerkdienst op zondag weg gehaald. De oudste jurkjes zijn in 1910 voor het eerst gedragen. Er zitten ge kochte exemplaren bij, maar ook handgebreide of uit een trouwja- Stilstaan bij de doop makkelijke overbruggingsmidde len. Het is weer eens wat anders dan het dagelijkse lespakket van de leerlingen, plus het daagt ze uit om samen te werken", zegt Ooster veen. Gisteren vond de eerste middag met workshops plaats, en de ko mende drie vrijdagmiddagen wor den eveneens gevuld met de activi teiten. De leerlingen gaan in ge mengde groepjes aan de slag voor een gezamenlijke opdracht. Iedere school biedt plaats aan een andere workshop. schilderijtjes als de kralenkettin gen, hangers, armbanden en bro ches zijn te koop. De expositie Zeeuwse juweeltjes, verleden en he den laat ook oude werktekeningen zien, die rond 1900 werden ge bruikt voor het vervaardigen van de originele streeksieraden. De ten toonstelling is gisteren geopend en duurt tot en met 29 juli. pon vervaardigde doopkleedjes. Sommige sieren een babypop, an deren hangen met foto's erbij aan de wand. Tussen al het wit, valt een blauw-gebloemd jurkje al snel op. Annabel Frederiek van Marion was in 1973 de (on)gelukkige, valt in het bijschrift te lezen: „Hoewel het leuk was voor die tijd, vindt An nabel het jammer dat ze in een ande re jurk dan haar drie zussen is ge doopt." Ook Jopie Peene was een buiten beentje. Zij was niet alleen piep klein, maar werd ook nog eens in een 'vermaakte onderbroek' ge doopt. Mooi vindt ze haar doop jurk niet. „Maar ik ben er wel aan gehecht, vanwege het verhaal dat er achter zit." Johanna Lourina Peene werd in 1947 in de nood kerk van Westkapelle gedoopt. „Er was in die tijd niks te krijgen. Wel 'Uit een Amerikaanse onderbroek naaide mijn nicht in 1947 dit jurkje' kwam er een grote kartonnen doos met hulpgoederen uit Ameri ka. Ik heb hem thuis nog staan. Mijn naam stond erop. In die doos zat ook het ondergoed waaruit mijn twintig jaar oudere nicht dit doopjurkje naaide." Een tijdje terug leek het oma Peene leuk om voor de tentoon stelling haar pasgeboren kleindoch ter Elise in het jurkje te fotografe ren. „Ze brulde zo. Het kon nauwe lijks over haar hoofdje. Toen heb ben we het maar over haar heen gelegd." Zo klein is het jurkje dus. „Als ik het aan visite laat zien, zegt iedereen: 'Kon jij daar in?' VEERE - Op de dagen na Pinsteren houdt boswachter Piet de Keuning wandelingen. Voor twee euro, voor kinderen een euro, mag ieder een meelopen. Dinsdag staat een ervaren gids om 19.30 uur klaar bij het voormalige kamphuis aan de Landschuurweg in Veere, voor een wandeling door het Veerse bos. Woensdag is dat het geval om 19.30 uur bij de kreek aan de Jacob Brasserstraat in Westkapelle. Beide wandelingen duren tot een uur of negen. Na heel veel bellen en regelen was het daadwerkelijk herbouwen zo ge daan; in tweeënhalve dag stond Panta Rhei er weer. foto Ruben Oreel De kinderdoop bestaat sinds de vierde eeuw. Bij de doop word je onder gedompeld in, of begoten met water in de naam van de Vader, de Zoon en de heilige Geest. Zalving door de priester en handoplegging door de bisschop hoorden bij de doop, maar zijn later een apart ritueel geworden, het vormsel. De expositie in de Moriakerk in Westkapelle is tweede pinksterdag voor het eerst te zien. Daarna tot en met 7 september elke vrijdag (16-20 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32