Royalty 'Koninklijk museum' voor Slowaken Beatrix ook naar Estland en Litouwen Irtfr Wm PZC Zaterdae 26 mei 2007 I 23 Koningin Beatrix en haar gevolg bewonderen een sculptuur van kunstenaar Peter Pollaq in de beeldentuin van het Danubiana Meulensteen Art Museum in Bratislava. foto Petr David Josek/AP Estland en Litouwen krijgen eindelijk hun staatsbezoek uit Nederland. Dat heeft koningin Beatrix deze week aangekondigd. De twee Balti- sche republieken kloppen al jaren in Den Haag aan de deur en ze za gen vorig jaar met enige afgunst dat Beatrix wél op visite ging in Letland. Alle belangrijke collega's van de koningin hebben het Balti- sche trio al bezocht. De Japanse keizer Akihito loopt ze sinds don derdag in sneltreinvaart af: één dag per land. De Britse koningin Elizabeth nam vorig jaar iets rui mer de tijd, maar ook zij bezocht alledrie de landen op rij. Op Koninginnedag had de Litouw se president Valdas Adamkus nog eens laten weten Beatrix volgend jaar graag te willen begroeten. De Estse ambassadeur sprak in sep tember na het aanbieden van haar geloofsbrieven voor haar beurt toen ze vertelde dat Beatrix graag nog naar de hoofdstad Tallinn wil de komen. Eindhovenaar Gerard Meulensteen kreeg deze week koningin Beatrix op visite in zijn museum in Bratislava. Zij was niet het eerste koninklijke bezoek. door Hans Jacobs Een koninklijk museum in een kersverse republiek, dat gaat natuurlijk niet. Maar het Danubiana Meu lensteen Art Museum op een schiereiland in de Donau, zo'n 15 kilometer stroomafwaarts van Bra tislava, komt er wel dichtbij. Ko ningin Beatrix was afgelopen week de tweede koninklijke bezoeker van Slowakije die er sinds de ope ning van het museum in 2000 een ontvangst organiseerde. Koning Juan Carlos van Spanje ging haar voor. Voor Eindhovenaar Gerard Meu lensteen (64), succesvol zakenman van Neways Electronics en kunst minnaar, kwam een lang gekoester de wens uit. „Ie eigen koningin in het museum, dat kun je alleen maar hopen", zei hij na het ver trek van Beatrix en haar gevolg. Op Paleis Noordeinde is lang nage dacht of de koningin de ontvangst van de Nederlandse gemeenschap in Slowakije wel op deze plek moest houden. Een met Neder lands geld - van Meulensteen - ge financierd kunstmuseum, zou dat de Slowaken niet voor het hoofd stoten? Het antwoord was 'nee'. De Slowaken zelf zijn juist gek op het moderne Danubiana, gelegen op een punt van het schiereiland waar Oostenrijk, Slowakije en Hongarije elkaar raken. Architect Peter Zalman heeft het museum ontworpen in de vorm van een 'Romeins schip dat de Donau af zakt'. Het resultaat is verbluffend, zoals zowel )uan Carlos als Beatrix vaststelden. Met de Slowaakse pre sident beloonden ook zij Gerard Meulensteen - ook al honorair con sul van Slowakije - met een hoge onderscheiding. In het hoofdgebouw is de tentoon stellingsruimte, waar de Luce- bert-expositie - die nu naam maakt in Schiedam - op 16 juni te zien zal zijn. Op het schiereiland is een beeldentuin ingericht, met de Donau als achtergrond. Tot de vas te werken behoren kunststukken van Karei Appel en Hans van de Bovenkamp. Jaarlijks komen er nu al 20.000 bezoekers. Het Danubiana staat op een schiereiland middenin de Donau. foto CPD „Nee, we hoeven niet bang te zijn voor overstromingen. De Donau is hier erg breed. Ook toen een paar jaar geleden half Bratislava onder water stond, hielden we het hier droog", wuifde Meulensteen zor gen weg over de mogelijk kwetsba re ligging van 'zijn' museum. De beeldentuin, waar hij de konin gin samen met museumdirecteur Vincent Polakovic rondleidde, gaat binnenkort op de schop. „We wil len er meer beelden in kwijt, maar dat kan alleen wanneer de kunst werken niet in eikaars zichtveld staan, dus wordt de tuin opnieuw ontworpen. We schrijven er een prijsvraag voor uit", aldus de Eind hovenaar. Over zijn conversatie met de ko ningin tijdens de lange wandeling is hij discreet. „We hebben dezelf SjPSliÉ ipjggjjj de smaak in beeldende kunst", stel de Meulensteen vast. „Ze vond het prachtig", verklapt hij. De Spaanse koningin Sofia, net als vriendin Beatrix een groot liefheb ber van moderne kunst - het Rei- na Sofia museum in Madrid is daar het bewijs van - stak haar en thousiasme ook niet onder stoelen of banken, aldus Meulensteen. Het was dan ook bijzonder dat het Spaanse koningspaar tijdens zijn staatsbezoek aan Slowakije de Spaanse gemeenschap in Danubia na ontving. Het museum krijgt nu elk jaar een mooie tentoonstelling aangeboden én betaald door Ma drid. Na het bezoek van Beatrix komt er wellicht ook nog meer be langstelling uit Nederland. SI www.royalblog.nl ALLEMENSEN Juan Carlos is het belangrijkst in Spanje Geen Spanjaard is in de geschie denis zo belangrijk geweest als de huidige koning Juan Carlos. Dat is de uitkomst van een en quête van een televisieprogram ma, waarin de belangrijkste Spanjaard uit de geschiedenis kon worden gekozen. Op de tweede plaats kwam de schrijver Miguel de Cervantes, gevolgd door de uit Genua afkomstige Columbus. De schilder Pablo Pi casso werd bedeeld met een acht ste plaats. Ook koningin Sofia (vierde) en haar oudste zoon, kroonprins Felipe (zevende), haalden de top tien. Gezinsuitbreiding aan hof van Luxemburg Prins Louis van Luxemburg en Tessy de Nassau verwachten in het najaar hun tweede kind. Dat heeft een woordvoerder van het groothertogelijk paleis bevestigd. Een officiële aankondiging van de zwangerschap komt er niet. Prins Louis heeft namelijk zijn rechten op de troon opgegeven toen hij vorig jaar trouwde met Tessy, bij wie hij voor het huwe lijk al een kind had, Gabriel. De baby wordt het tweede klein kind voor groothertog Henri en groothertogin Maria Teresa. Bernhard en Chris Zegers op 255e plaats „Het is vakantie. We gaan niet ra cen." Het genieten stond voorop bij de deelname van prins Bern hard vorige week aan de presti gieuze autorally Mille Miglia, een rit van ruim 1600 kilometer van Brescia via Rome naar Bres cia. De rally werd in 1927 voor het eerst gereden. De prins reed samen met acteur en tv-presen- tator Chris Zegers in een Por sche 356A Speedster uit 1956. Ze eindigden op de 255e plaats. „Het is misschien wel de mooi ste race met klassieke auto's van de wereld", aldus de prins die dit weekeinde samen met broer Pieter-Christiaan weer in actie komt op het racecircuit. Jonge Laurentien las 'onder de dekens' Prinses Laurentien breekt in het blad Lezen een lans voor het voorlezen aan kinderen. „De sfeer van het voorlezen, van het in alle rust bij elkaar zijn en in een verhaal duiken vlak voor het slapengaan, is heel belangrijk. Ik ervaar dat nu bij mijn eigen kin deren", aldus Laurentien, die zelf door haar ouders in haar jeugd altijd is voorgelezen. Dat stimuleerde haar om zelf ook boeken op te pakken. „Als jong meisje las ik in bed voor het sla pengaan nog even door, met een zaklantaarn onder de dekens. Ik hield van historische Prinses Laurentien. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23