Bezield voor windstroom Ineens dacht ik: dit is dus eigenlijk normaal P2C Zaterdag 26 mei 2007 1 9 Turbelente tijden heet het boek waarmee de coöpera tieve vereniging Zeeuwind het 20-jarig bestaan viert. Te gelijk wordt op 2 juni naast de Zeelandbrug het nieuwe windpark Kats II feestelijk ge opend. Het initiatief van een aantal bevlogen mensen is uitgegroeid tot een volwas sen bedrijf. Een terugblik en vooral een doorkijk naar de toekomst voor duurzame energie. Secretaris Johan Jobsen (links) en coördinator Willem Scheuerman van Zeeuwind zien een voorzichtige ommekeer in het denken over winde nergie. foto Willem Mieras door Rinus Antonisse Heeft Zeeuwind de verwachtingen van de oprichters waargemaakt? „We drijven op de kurk van de wind. Ik vind dat we wel goed geboerd hebben, we hoeven ons niet te schamen", reageert coördinator (sinds 2000) Willem Scheuerman, als altijd be dachtzaam. Hij is de man er niet naar om luidruchtig op de trom te roffelen, maar weet zich ge steund door de feiten. Zoals in twintig jaar tijd opschaling van een molentje met een vermogen van 75 kiloWatt naar me- gamolens van 3000 kiloWatt. En dit jaar delen de bijna 1200 leden voor de tweede keer in de winst. „Al met al halen we misschien de veertig jaar wel", vult secretaris Johan lobsen la chend aan. „We moeten wel goed blijven kijken naar onze maat - wat kunnen we aan." Die insteek is ook reden voor de sa menwerking die Zeeuwind bij de ontwik keling van windparken met anderen zoekt. Zo zijn de nieuwe turbines bij Kats voor de helft van boerencoöperatie Cam- perwind en voor de andere helft van Zeeuwind. Het initiatief voor de oprichting van Zeeuwind kwam van de Zeeuwse Milieu Federatie. Toenmalig coördinator Jan de Vries werd geïnspireerd door ontwikke lingen in Denemarken. Het was voor de mensen die zich tevergeefs tegen kern energie bij Borssele verzetten en zich zor gen maakten over de eindigheid van de fossiele brandstoffen, ook een kans om zélf een begin te maken met duurzame energie, stelt secretaris Jobsen. Een flinke dosis idealisme dus. Dat staat bij Zeeuwind nog altijd hoog in het vaan del geschreven, merkt Scheuerman op. „Daarom kijken we ook breder dan al leen naar wind als bron van duurzame energie." Hij wijst op de activiteiten op het gebied van zonnecollectoren en -pa nelen en in de toekomst mogelijk ook ge- tijden- en bio-energie. Samen met zuster organisatie Deltawind wordt een plan ge maakt voor windenergie in het Grevelin- gengebied en binnenkort begint in Schoondijke een proef met kleine wind molens, geschikt om bij wijze van sprake naast de keukendeur te zetten. De titel van het uit interviews opgebouw de jubileumboek, Turbulente tijden, slaat met name op het enorme doorzettings vermogen dat nodig was en is om wind molens opgericht te krijgen. Jobsen en Scheuerman signaleren een 'voorzichtige kentering' in het afwijzende denken over windstroom. „De film van Al Gore over de gevolgen van de klimaatverandering heeft een behoorlijke impact. Weer- records sneuvelen. Dat zet de mensen aan het nadenken." Nochtans is het verzet van mensen tegen de komst van molens in hun omgeving onveranderd groot. Erbij komt dat de na- tuurclubs uit landschappelijke overwegin gen lang niet elk initiatief toejuichen. Dat mensen problemen hebben met molens in hun achtertuin kan Scheuerman zich goed voorstellen. Hij vindt dat niet alleen exploitanten van molens, maar ook om wonenden profijt moeten hebben. Dat kan bijvoorbeeld door een aandeel in een windpark en/of korting op groene ener gie. Zeeuwind wil daar zeker mee aan de slag. Op de Zeeuwse politieke agenda moet volgens lobsen en Scheuerman snel een nieuwe discussie over méér locaties voor windenergie komen. Nu wil de provincie de molens concentreren op enkele plaat sen (Sloe, Neeltje lans, Kreekrak, Koe gors). Veel te weinig om het afgesproken vermogen van 250 megawatt in 2010 te halen, beklemtonen ze. Tussen de kostprijs van windstroom (6-8 cent per kilowattuur) en de marktprijs (3-5 cent) gaapt nu nog een groot gat, dat dankzij subsidies overbrugd wordt. Zeeuwind verwacht dat die kloof binnen tien jaar is verdwenen, enerzijds omdat de windproductie doelmatiger en goedko per wordt, anderzijds omdat de traditio neel opgewekte stroom duurder wordt. Het zal de bouw van meer windturbines (de coöperatie heeft er nu bijna dertig staan) ongetwijfeld bevorderen. Meer informatiewww.zeeuwind.nl Kamperen bij de boer De maatschap Poppe-Dekker heeft een landbouwbedrijf, paardenpension en mini- camping De Kreekrug bij Grijpskerke. We volgen beide families wekelijks tijdens het kampeerseizoen. door Miriam van den Broek Zeven jaar lang was maat schap Poppe-Dekker ver wikkeld in rechtszaken. De buurman probeerde sluiting van de minicamping af te dwin gen. Vorig jaar deed het gerechts hof in Den Haag de laatste uit spraak. De maatschap werd in het gelijk gesteld. De periode heeft een zware wissel getrokken op de hele familie. En nog steeds zijn de gevolgen op de camping voelbaar. De tijd dat Monique alle gasten en kinderen op de Kreekrug voortdurend tot stilte maande, is voorbij. Maar soms denkt ze nog wel eens: dat kan wel wat zach ter. Geluidsoverlast was een van de punten die ter discussie ston den. Het geluid dat van het be drijf kwam, werd nauwkeurig in de gaten gehouden. Zo nauwkeu rig dat het een eigen leven ging leiden. „Constant hamerde ik er bij de gasten op dat dit een rusti ge familiecamping was. Gewoon even lekker stoeien met je kinde ren kon hier niet. Ik ben ervan overtuigd dat mensen om die re den zijn weggegaan. Ik heb er met Duitse gasten zelfs ruzie over gehad. Pas toen we hadden uitgelegd dat er rechtszaken lie pen, begrepen ze ons. Ze zeiden: had dat dan meteen gezegd. Maar ja, leg zoiets maar eens uit in het Duits. Gelukkig is het met deze mensen goed gekomen. Ze komen nog steeds." Monique herinnert zich precies het moment waarop ze besefte dat de kwestie rond het geluid te ver was doorgeslagen. „We wa ren zelf op vakantie. Ik zat in een speeltuin op een bankje, hoorde de kinderen spelen en dacht ineens: dit is dus eigenlijk normaal!" De eerste jaren stonden Moni que en Ronald met de rechtsza ken op en gingen er mee naar bed. Piet en Katinka zaten toen nog niet in het bedrijf. Het diep tepunt voor Ronald was het mo ment dat het parkeerterrein moest worden verplaatst in ver band met het bestemmingsplan. Elke klinker van de parkeerplaats had hij een paar jaar daarvoor zelf zorgvuldig neergelegd. Hij was trots op het resultaat. En toen kwam een graafmachine al les in één keer weghalen. „Ro nald is daar niet bij geweest. Hij wilde het niet zien." Hoewel de laatste rechtszaak een jaar gele den is afgerond, houdt Monique er altijd rekening mee dat het zo maar weer opnieuw kan begin nen. „Ik ben en blijf een onder nemer. En die willen nu een maal telkens met nieuwe dingen komen. Maar bij alles wat ik doe of wil, vraag ik me af of het weer tot rechtszaken zal leiden. Het is een vast onderdeel van mijn be drijfsvoering geworden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19