Bestraling Lid van het gezin „Als mensen horen van chemotherapie voor honden is de reactie soms 'moet je dat ZO'n beest Wel aandoen'." Ludo Hellebrekers, KNMvD PZC Zaterdag 26 mei 2007 1 5 foto's Robin Utrecht/ANP Eigenaren van een hond of kat met kanker kunnen hun dier vanaf volgend jaar laten bestra len bij de faculteit diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht. De facul teit krijgt het eerste Nederlandse ra diotherapeutische centrum voor gezel schapsdieren, zo werd begin april be kend. Jaarlijks worden 70.000 honden en 57.000 katten in Nederland getroffen door kanker, zegt de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Dierge neeskunde. Bij honden gaat het vaak om tumoren in de bek en aan de huid en bij katten in de buikholte. 75 pro cent van deze tumoren kan goed wor den behandeld met chirurgie of che motherapie, zo is uit Amerikaans on derzoek gebleken. Nog eens 30 pro cent van de dieren kan overleven na behandeling in een bestralingsbunker. Wie zijn huisdier laat bestralen, is 2070 euro kwijt aan een pakket van twintig behandelingen. De verwach ting is dat 2 tot 5 procent van de eige naren bereid is hun huisdier te laten bestralen, zo'n 135 tot 336 dieren per jaar. Het is in Nederland nu al wel mo gelijk kleinere en oppervlakkige tumo ren te behandelen met minder sterke straling. Voor behandelingen van grotere tumo ren of gezwellen op complexe plek ken worden eigenaren doorverwezen naar het buitenland. ;n 2 miljoen katten, zo heeft onder jaar berekend. Eind 2005 had 55 pro- ïen of meerdere huisdieren. In 2003 was het ook 55 procent, zo blijkt uit de uit- erzoek 'Huisdieren in het Nederlandse honden (36 procent) worden het meest )pulair geworden. Het bezit daalde tus sen 2003 en 2005 van 15 naar 12 procent. Gemiddeld besteden huisdierbezit- ters 21,80 euro per maand aan voedsel en andere benodigdheden. Zo'n 60 eu ro per jaar gaat op aan dierenartskosten. Mensen met honden geven meer uit (ruim 85 euro) dan mensen met katten (50 euro). Er zijn 255 geregistreerde diergeneeskundig specialisten in Nederland. In totaal zijn er nu 3241 dieren artsen (ook voor landbouwhuisdieren), die in 1295 praktijken werken. Het aan tal dierenartsen groeit, in 2003 waren het er nog 2909, in 1373 praktijken. Was het van 5 t/m 13 mei nog de Week van het Huisdier, dif Pinksterweekend zijn in de Amsterdam se RAI alweer de Nationale Huisdierendagen, een nieuwe beurs. Het huisdier staat steeds meer in de spotlight, als bijna volwaardig lid van het gezin. De medische zorg voor dat dier dus ook. De dierenarts is het eerste aanspreekpunt bij medische klachten. Kan die niet helpen, dan is er nog de specialist, van chirurg of oncoloog tot fysiotherapeut. Maar niet iedereen is daarmee tevreden. Wie vastloopt in de reguliere geneeskunde, kan zich wenden tot het alternatieve circuit. Alles is mogelijk. Hoe vaak zeggen baasjes niet: 'als mijn hond/kat toch eens kon praten dan kon hij zelf zeggen wat er mankeert'. Onder andere Max Alkadrie heeft daar een oplossing voor: hij houdt readings. Hij 'wordt' het dier, zo meldt de website, en richt zich vervolgens tot de eigenaar. De eigenaar hoeft niet te vrezen voor een blaffende of miauwende Alkadrie, het dier spreekt (via het medium) in het Nederlands. Het kan ook simpeler: Chinese kruidenmiddelen tegen allergieën, te gen luchtweginfecties of andere kwalen. Mag het allemaal niet baten dan staat een acupuncturist klaar om het dier te helpen. Wie onbezorgd op reis wil, sluit vaak voor zichzelf een reisverzeke ring af. Sinds kort biedt Petplan zo'n verzekering ook Voor de huisdie ren. Volgens de verzekeraar zijn er in ons land 100.000 huisdieren ver zekerd tegen ziektekosten. Hippe baasjes willen graag dat hun huisdier er ook hip bijloopt. Dus zijn er T-shirts voor honden, stoere of sjieke halsbanden en draagtas sen waarin kleine hondjes prinsheerlijk kunnen worden meegedragen. Mocht het dier komen te overlijden, dan zijn er inmiddels ook meer mogelijkheden dan achterlaten bij de dierenarts of de prullenbak. Het huisdier kan worden begraven (in een kist of mand) of worden gecre meerd. De as of wat haar kan worden ver werkt tot een 'herinne ringsdiamant' die het ach terblijvende baasje bij zich kan dragen. Op www.dierlief.nl kan een fotootje en tekstje ge plaatst worden ter herinne ring van hond, kat, paard of ander dier. De treuren de dierenliefhebbers laten het soms bij een enkele zin ('Voor onze lieve sloe ber hoop ik op een mooie caviahemel...') of maken een heel gedicht ('Nog ruik ik jouw geur, voel ik jouw vacht/Ook al was je niet meer aanwezig van nacht'). vacht-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15