tegen de kanker Scout voor Abramovitsj v19 PZC Zaterdag 26 mei 2007 uitstraling. Dat was Gomes." Ik was direct verkocht, maar bij PSV zeiden ze: wat moe ten we met een Braziliaanse keeper?" Tech nisch directeur Guus Hiddink houdt de boot af „Hij bleef maar sms'jes sturen. Piet: noem me drie goede keepers voor PSV. Ik schreef: l. Gomes, 2. Gomes, 3. Go mes. Ik was er zo van overtuigd, dat het me een beetje beangstigde. Stel dat het mis gaat, dan verlies je snel het vertrouwen van de coach." Ook ziet hij 'een logge verdediger, die to taal niet Braziliaans oogt'. „Tot hij op drift kwam, dan leek het alsof er een kudde oli fanten over het veld rende. Formidabel! Ik had nog nooit iemand zó indrukwekkend zien voetballen. In mijn rapport schreef ik: dat is nou een tank!" Alex dus. Zijn manier van werken is 'een gave', zegt hij. „Vaak krijg ik een seintje in mijn kop. Dat valt niet te verklaren, maar ik volg het wel. Zo ben ik ooit voor Willem II in Saint-Brieuc terechtgekomen, waar ik Ro- naldo voor het eerst zag. En zo zat ik tij dens de Copa América ineens naar Peru te kijken. Ik dacht: wat moet ik bij Peru? Iets dreef me erheen. Zie ik daar Farfan spelen. Geweldig!" De Visser ziet zichzelf niet als een doorsnee scout. „De meesten bekij ken een wedstrijd, maken een rapport en zijn weg. Ik wil alles weten, alles zien. Ik bezoek trainingen, praat met ouders, bege leiders. De méns, die is het meest interes sant. Ik kruip in die mens. Wil een snaar raken." „Scouting is een ondergewaardeerd be roep. Ik heb jarenlang gewerkt tegen een onkostenvergoeding. Je verdient nog geen tien procent van wat een trainer krijgt. Maar we zijn allemaal bezeten. Met Klaas van Baaien, Willy van der Kuijlen en Adrie van Kraaij vormen we onder Stan Valckx een mooi team. Bij de jeugd doen Gerrit van Tilburg en Rini de Groot goed werk." „Ik ben er best een klein beetje trots op dat wij PSV de afgelopen jaren een duw hebben kunnen geven, waardoor de club zich in de Champions League met de ech te top kon meten. Wat ik wel eens jammer vond, is dat ik de laatste twee seizoenen nergens meer bij betrokken werd. Scou ting is toch een levensader voor de club." Hij voelde binnen PSV niet genoeg waarde ring. „Ik heb enorm respect voor Hiddink en Van Raaij. Zij hebben bij PSV iets fan tastisch neergezet. Als coach vind ik Hid dink geweldig, ik heb hem nota bene vijf jaar geleden aangedragen bij Van Raaij toen er problemen ontstonden met Gerets. Van Raaij wilde Frank Rijkaard, Arnesen wilde Morten Olsen. „Je moet Guus terug halen, heb ik gezegd. Daarom vind ik het jammer dat Hiddink de scouting wat meer naar zich toetrok en mij er minder bij be trok. Ik heb een bijdrage geleverd aan twee titels, maar was beide keren niet uitgeno digd op de kampioensreceptie. Dat doet pijn." Ook is De Visser ontstemd over enke le transfers, met name die van Reizi ger en Ball twee jaar terug. „Ik ben boos ge worden - en daardoor is ook een kleine breuk ontstaan - dat er spelers zijn gehaald die niet drie of vier keer door de scouts wa ren bekeken. Dat kan niet. Reiziger en Ball zijn niet gevolgd en Sibon werd geruild met Huntelaar. Dat waren kapitale fouten. Daar was ik niet content over. Ik heb toen ook willen stoppen. Voelde me een beetje onder het vloerkleed gestopt." De Visser keerde afgelopen seizoen terug aan het front. „Op verzoek van Jan Tim mer en Frits Schuitema. Die zeiden: Piet, je doet goed werk, blijf bij PSV. Ik wiide me ook niet aan de kant laten zetten." De toekomst van PSV baart hem dus 'wel enige zorgen'. „Vroeger haalden we jon gens als Zenden, Bouma en Hoekstra op jonge leeftijd weg bij andere clubs. Dat kost geld, want je moet natuurlijk wel de opleidingskosten betalen. PSV moet daar meer aandacht aan schenken. Van Nistel- rooij, Van Bommel en Robben kwamen destijds graag naar PSV. Nu gaan dat soort jongens naar AZ. Zij hebben het geld om direct te investeren. Bij hun is het: kijken en kopen. PSV moet dus slagvaardig zijn. Als AZ drie toppers haalt, zijn wij de klos. Ik heb Van Raaij wel eens gezegd: ik zou het liefst veertien dagen voorzitter zijn. Dan kun je spelers beoordelen en kopen. Zoals Riemer van der Velde dat bij Heeren veen deed." Een trainer moet geen beslis sende stem hebben in het aankoopbeleid, vindt hij. „Ik ben zelf lang trainer geweest. Op die stoel kies je vaak voor het resultaat op korte termijn. Wij zijn toch de mensen die een speler vier, vijf keer aan het werk zien? Een trainer gaat maximaal één keer kijken." Op zijn lijst voor volgend seizoen staan een paar internationale toptalenten. „Ik hoop dat PSV daarin durft te investe ren. We hebben met Fagner en Jonathan al twee strategische aankopen voor de toe komst gehaald, als PSV er nóg twee haalt dan zitten we voorlopig goed." In de favela's van Rio de Janeiro met een Met Ronaldo aan het zwembad. piepjonge Leonardo en zijn moeder. Met Alex, Gomes en Robert op De Herdgang. Met Roman Abramovitsj tijdens het EK van 2004. De ultieme beloning voor zijn werk kwam toen Ro man Abramovitsj hem een keer liet bellen. Sinds vier jaar is Piet de Visser de persoonlijke scout van de Rus sische miljardair-eigenaar van Chelsea. „Abamovitsj wilde iemand die het voetbal kent en hem recht voor zijn raap zou vertellen welke spelers goed zijn en welke niet. Via een vriend van mij is het contact ontstaan." Over de inhoud van zijn werk houdt De Visser zich op de vlakte. „Dat is de afspraak met de baas: ik praat niet over mijn werk." Duidelijk is dat hij een zware adviserende rol vervult bij het transferbeleid van Chelsea. De Visser vertoefde meerdere malen op de luxe jachten en in de woningen die Abramovitsj over al in Europa bezit. Samen bezochten ze het EK van 2004 en het WK van 2006. „Hij wil alles weten. Is zeer bezeten van voetbal", aldus De Visser. Het con tact is onregelmatig. „Soms belt hij twee maanden niet, dan weer drie keer in een week. Het werkt goed." Voor PSV is de link die er ligt met Chelsea 'gewel dig', meent De Visser. „Ik ben als adviseur bij beide clubs betrokken, dus helpen we elkaar. Ik heb na mens Chelsea de scouting van Kezman en Robben gedaan. Alex is drie jaar geleden op mijn verzoek bij PSV geplaatst. Hij is duidelijk beter geworden, daar is Abramovitsj heel content over. De kans is groot dat Alex nu terugkeert. Indien dat niet mogelijk is, zal ik Chelsea verzoeken om hem nog een jaar aan PSV te verhuren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 141