Hz^ PZC Zaterdag 26 mei 2007 1 3 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Ontpolderen? 2 In Buitengebied van 22 mei lezen we 'Natuur heeft baat bij ontpolde- ring'. Ontpolderen is wellicht gun stig voor een bepaald soort natuur. Maar we moeten wel op de balans letten. Dat ontpolderen leuk kan zijn voor een beperkte groep men sen zal wel waar wezen, maar is het dat ook voor de gemeenschap als geheel? Blije vogels, betekent nog niet blije mensen. In zijn visie tellen gewone poldervogels niet mee. Gewone mensen die door hard werken in de polder hun brood en dat van anderen verdie nen vermoedelijk ook niet. Vol gens de heer Castelijns zijn schor ren en slikken broodnodig, me dunkt dat voedsel (brood) voor de (wereld)bevolking ook broodno dig is. Zolang er in de wereld nog voedselschaarste is (en wellicht zal toenemen door gebruik van grond voor energiegewassen), is het on verantwoord om goede grond on bruikbaar te maken voor voedsel productie of het nu door ontpolde ren is of op een andere manier. M. Poissonnier Philipsweg 8, Waterlandkerkje Ontpolderen? 3 'Natuur heeft baat bij ontpolde- ring' kopt de PZC. Dit komt over als ware het stevig onderbouwd, maar wat schetst mijn verbazing? Het is gebaseerd op de bevindin gen van één persoon uit Philippi- UW MENING In heel Zeeland worden steeds meer windmolens gebouwd. Lang niet ieder een zit op de windturbines te wachten. Op het forum van de website van de PZC kwamen negen reacties binnen. Een greep daarvan: Zeeland is een Provincie met een lage en open horizon, het plaatsen van windmolens in een typisch (Hollands) landschap verrommelt dit. Het verliest zijn aantrekkelijk heid om te wonen en te recreëren, de toeristenindustrie zal ernstig ge schaad worden. Het is beter deze windturbines die echt geen grote bijdrage op het vlak van energiebe sparing leveren een eind uit de kust te plaatsen. Doe liever een se rieus onderzoek naar de bodem- warmte onder Zeeland: Kort sa mengevat: Zeeland verkwansel je tafelzilver, het mooie open land schap niet. N. van Staveren Persoonlijk heb ik niets tegen windmolens, bouw Nederland er maar vol mee. Maar het verhaal dat ze goed voor het milieu zijn is pure onzin. Om die dingen te kun nen maken heb je vervuilende in dustrie nodig. Voor de productie van ijzer zullen er altijd hoog ovens nodig zijn. Uit een totaalba lans blijkt duidelijk dat de produc tie en onderhoud van windmo lens meer energie(geld) kost dan dat zij ooit zullen leveren. In het gunstigste geval komt deze op nul uit. Dat ze toch gebouwd worden, komt doordat er flink wat subsi- die(belastinggeld wat nooit terug ne. Hij heeft ook nog totaal geen onderbouwd verhaal. Ik citeer 'Ik denk niet dat er op veel binnen- dijkse plekken zoveel vogels te vin den zijn'. Denken? Verder in het artikel'Het is, gezien zijn ervarin gen, niet verwonderlijk dat Caste lijns ontpolderen van de Hedwige- polder toejuicht'. Zijn ervaringen? Als in zo'n complexe situatie als het ontpolderen het denken en de ervaringen van een vogels tellende persoon er toe doet denk ik dat de schrijver probeert de publieke opi nie van de Zeeuwse bevolking weer voor het ontpolderen te krij gen. Helaas zal dat niet lukken. De meerderheid blijft tegen zout wa ter binnen de dijken. A. Averijen-Roelse Spanjaardsweg 6, Philippine. Arduin Ik reageer op een artikel in de PZC van 23-05 over Arduin. De Onder nemingsraad van Arduin neemt het naar aanleiding van een uitzen ding van Zembla met een open brief op voor het management. Dat mag in dit land. Maar dan moet de OR ook zo flink zijn om in het openbaar het management op het matje te durven roepen, bij voorbeeld over het feit dat dat ma nagement geen aangifte heeft ge daan van verkrachting of over het feit dat datzelfde management aan kritische medewerk(st)ers refe reert als 'ratten' (overigens; als je zo al over medewerkers denkt, hoe denk je dan wel niet over de cliënten van Arduin of hun ouders, vraag ik mij af). Zolang de OR van Arduin dat niet doet is hij in mijn ogen niets meer dan een applausmachine en bijgevolg geen knip voor de neus waard. Piet Kraan, oud-voorzitter van een OR Noordsingel 60, Middelburg betaald wordt.) verstrekt wordt. Dit alles onder druk van de milieu beweging. Veel politici laten zich hierdoor beïnvloeden. Zij moeten ten slotte ook leven. W. Verhulst Het met mate plaatsen van grote windolens moet kunnen. On danks dat de productiefaktor van moderne windmolens maar onge veer 30 is en de prijs per kilowatt ongeveer 8 cent is kunnen moder ne grote windmolens een bijdrage leveren aan het veminderen van de CO2 uitstoot. Windturbines in zee zijn nog duurder en moeten daarom met nog meer subsidie ge bouwd worden, die door grote be drijven wordt opgestreken. Indien de wetenschap er zich aan zou zetten, moet het mogelijk zijn kleinere windmolens voor bijvoor beeld een boerderij te ontwikke len, die wel stroom kunnen produ ceren, zonder gigantische subsi dies. Ook eventueel voor waterstof- prductie voor auto's. A. v.d. Hoeven Er is al heel veel gezegd en geschre ven over windmolens en iedereen zal wel een beetje gelijk hebben. Maar op lange termijn hebben we die dingen gewoon nodig. Trou wens de techniek verbetert ook steeds. En dat het toeristen weg houdt, daar geloof ik niets van. Ga maar eens in het Sauwerland kij ken, toch ook een toeristisch ge bied; daar wemelt het op elke flin ke heuvel van de windmolens. En wat te zeggen van die afschuwelijk lelijke hoogspanningsmasten daar hoor je niemand over. J. Kamerling Ontpolderakkoord Ik reageer naar aanleiding van het artikel 'Ontpolderakkoord wan kelt' van 19-05 in de PZC. De be trokken minister geeft met haar uitspraken weer eens duidelijk aan dat de politieke bazen, zodra zij ge kozen zijn, zich ver verheven voe len boven het volk en dat zij zich er niets van aantrekken of er een maatschappelijk draagvlak is of niet. Wat verkondigde zij dus: 'die ontpoldering moet doorgaan. Is het niet goedschiks, dan dan maar kwaadschiks'. Daarmee geeft ze de Tweede Kamer en de democratie een flinke trap. (Bovenstaand zei zij niet woordelijk, maar zij bedoel de dit wel degelijk.) Hiermee geeft de minister er blijk van dat zij niet goed geluisterd heeft in de too da gen, of zij negeert het volk volko men en heeft zij dus lak aan 'De stem des volks'. A. Goeman Azalealaan 74. Yerseke Zêêuwse top vêêrtig Nae 't lezen van de hoeie column van Matty Verkamman (25 mei) kon 'k de neiging nie bêdwienge om ok een stikje te schrieven over de Zêêuwse top Vêêrtig. Natuur lijk wor Blof gefelicitêêrd. Zebbe 't verdiend en ok aol die andere ar tiesten. Mer wat a echt Zêêuws is, ik bedoele wat dat de Zêêuwse sfeer en 't landschap uutaedemt, vin ik terug in de liedjes van, en dat bin ik mee Matty êêns, mee die van Anja Kopmels, mer ok van Peter Dieleman en dan mee nae- me de buutengeweun móóie lied jes over de twi meeuwen en dat van de Hrenslinden. Je ziet tut as het waere voor je gebeure. De lied jes zouwe in een voorprogramma van de grote Jacques Brei zeker nie misstaen. As ik nae Mijn Vlakke Land luustere, dan voel'k de sfeer van Vlaanderen of Zêêland, die bienae 't zelfde is. As 'k nae 't liedje van Anja luuste re, dan zie'k de Neeltje Jans mee zun op de wind zwevende mêêu- wen en dan zie'k oe dat 't licht deur d'r bienae transparante vleu gels schient. As 'k nae 't liedje van Peter luuste re, dan zie'k de Zak van Zuud Be veland, a 's ochens vroeg de bo men en de kerktorens boven de ne vel uutsteke. Dan bin 'k ontroerd en das de bedoeling ok. Gae 't mee deur jongens en gefeliciteerd! Wim van Gilst, Boogerdlaan 23, Kortgene. Castratiepijn In de krant van woensdag 23 mei las ik het artikel over castratie van jonge biggetjes. Helemaal eens met varkenshoudster Lida Wenne- kers uit Schagen. Als je de hande ling goed beheerst, is het seconden- werk. Ik kan het weten, destijds heb ik duizenden biggetjes gecas treerd als varkensfokster. Als je een big oppakt, brult het al, en voordat die wist wat er gebeurde, rende die al weer door het schone stroo, niks aan de hand. Ie moet er toch niet aan denken om die bees ten eerst een verdovings injectie te geven om daarna de castratie uit te voeren. Prima hoor de Partij voor de Die ren en Wakker dier, want er is ge noeg mis op dat gebied, maar ga eerst eens kijken hoe Lida uit Scha gen haar werk doet en hoe de big getjes reageren. Irene Vijfvinkel President Wilsonlaan 84, Middelburg Castratiepijn 2 Een varkenshoudster is van me ning dat onverdoofd castreren pijn loos en vooral diervriendelijk is. Hier de pijnlijke kant van het ver haal. Jaarlijks worden in Neder land 7 miljoen biggen onverdoofd gecastreerd. Onverdoofd castreren is pijnlijk en stressvol er is veel na pijn dit is bewezen na wetenschap pelijk onderzoek. Waarom wordt er gecastreerd? Omdat de consu ment varkensvlees eist zonder be- rengeur, de consument in Neder land wil geen nare bakluchtjes. In Engeland en Ierland vindt de consument de berengeur geen pro bleem, daar wordt niet gecas treerd. In Spanje en Portugal worden de biggen op een lager gewicht ge slacht waardoor de berengeur nog niet is ontwikkeld. In Noorwegen is verdoving verplicht. In Australië wordt berengeur voorkomen door vaccinatie. Er zijn goedkope dier vriendelijke alternatieven voorhan den, die in andere landen al jaren gebruikt worden. Er dient maar eens een einde te komen aan al het onnodige dierenleed. C.Minneboo J. de Smitstraat 31, Oost-Souburg Scheppen met schaar In het verhaal Scheppen met een de schaar, (PZC, 12 mei) over Ber- ni Ottjes, las ik: 'een kapperszaak in een kerk, dat is nog nooit ver toond'. Jammer dat u niet goed op de hoogte was van-het feit, dat er wel degelijk een kapsalon in een kerkje zit. Kapster en visagiste Ma rion Wisse startte haar kapsalon in 1983, in een fraai verbouwd voormalig kerkje in het Zeeuwse Kamperland. Per 1 juni 2006 heeft zij haar salon overgedragen aan Mi randa Zomer: Purity, salon voor haar en visagie, www.salonpuri- ty.nl Miranda Zomer Noordstraat 48, Kamperland Communicatie (Bedrijfskundige) Informatica* Algemene Operationele Technologie** Elektrotechniek* Werktuigbouwkunde* Bouwkunde Civiele Techniek Chemie Life Sciences Aquatische Ecotechnologie Maritiem Officier Logistiek Technische Vervoerskunde Leraar Basisonderwijs* Verpleegkunde Personeel Arbeid* Maatschappelijk Werk en Dienstverlening* Sociaal Pedagogische Hulpverlening* Bedrijfseconomie* Commerciële Economie* International Business and Languages - Toerisme International Business and Management Studies Management, Economie en Recht* Alleen Deeltijd Management in de Zorg Sociaal Pedagogisch Werker (MBO) Sociaal Dienstverlener (MBO) Sociaal Juridisch Medewerker (MBO) Meer weten? Telefoon: 0118 - 48 91 70 of e-mail: info©hz.nl Zowel voltijd als deeltijd Hogeschool HtZeeland zowel voltijd als duaal O»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13