Zes dagen tussen paniek en v16 m -Tem - m Zaterdag 26 mei 2007 PZC In Israël bestaat geen officiële jaarlijkse herdenking van de Zesdaagse Oorlog, veertig jaar geleden. Slechts Jeruzalemdag, waarop Israël de inname van het door Jordanië bestuurde deel van de stad herdenkt, herinnert direct aan de Oorlog. Bij het uitbreken van de Zesdaag- se oorlog bestond Israël negen tien jaar. Gepokt en gemazeld in eerdere confrontaties met de Arabische wereld, maar niet vol wassen genoeg om een nieuwe oorlog met vertrouwen tegemoet te zien. De ongerust heid in die eerste dagen van juni 1967 grens de aan paniek. „In welke richting de Israëliërs ook keken, overal zagen ze gevaar", zou Abba Eban, de minister van Buitenlandse Zaken, later schrijven. „De straten waren leeg en don ker. Er hing een apocalyptische sfeer van naderend onheil, en Israël stond er alleen voor." Wie in die dagen de radio inschakelde of een krant opende, sloeg de dreiging tege moet. Het aantal tanks en infanteriedivisies dat Egypte in de Sinaï-woestijn had verza meld, werd breed uitgemeten. De opzwe pende taal van de Arabische leiders liet wei nig ruimte voor misverstand. Op 19 mei, nadat hij de VN-macht in de Si naï had weggestuurd, verklaarde de Egypti sche president Gamal Abdel-Nasser dat de VN van hem geen klacht over Israël meer zou horen. „De enige methode die we van nu af toepassen, is totale oorlog, en die oor log zal uitmonden in de vernietiging van het zionisme", vertelde hij zijn opgewon den volk. Op 22 mei blokkeerde Egypte de Golf van Akaba, een maatregel die Israël eerder tot casus belli had verklaard. „Israël moet nu wel toeslaan", schreef Mohammed Heikal, Nassers hofjournalist, in Al-Achram. „Daar na zullen wij met de grootst mogelijke ef fectiviteit de tweede slag toebrengen. Laat Israël gerust beginnen, onze slag wordt een knock-out." De eerste slag kwam in de ochtend van de Zesdaagse Oorlog Israël Tijdens de Zesdaagse LIBANON Oorlog (5-10 juni 1967) •Beirut bezet Israël gebied van Damascus# Egypte, Jordanië en Syrië. SYRIË js MIDDELLANDSE ZEE je Amman *Jeruzalem door Ad Bloemendaal vijfde juni. Israëls Mirage- en Mystére- straaljagers schakelden de Egyptische lucht macht uit voor de generaals goed en wel be seften wat er gebeurde. De fatale slag die Nasser het zionisme had willen toebren gen, mondde uit in een smadelijke Egypti sche aftocht uit de Sinaï, en het verlies van de Westelijke iordaanoever, Jeruzalem en de Golan Hoogte. Jordanië was in de Zesdaagse Oorlog de grootste verliezer. Koning Hussein wist dat hij door Israël aan te vallen de Westelijke Jordaanoever en de oude stad van Jeruza lem kwijt zou raken. Hij had weinig keus. De Egyptische generaal Abdul Munim Riad voerde het bevel over zijn leger en deze ontving zijn orders uit Cairo. In het mei-nummer van Prospect Magazi ne schrijft strategisch analist Edward Lutt- wak over het Mussolini-syndroom, dat be zit lijkt te krijgen van iedereen die de Arabi sche wereld interpreteert. Het verwijst naar het onterechte respect van de geallieer den in de Tweede Oorlog voor de Italiaan se strijdmacht. Volgens Luttwak is het Wes ten de Arabische wereld hardnekkig blij ven overschatten, tot en met de oorlogen tegen Irak. Afgaande op wat het om zich heen zag ge beuren, valt Israëls ongerustheid aan de vooravond van de oorlog niettemin te be grijpen. In ieder geval maakte het niet de fout zijn vijanden te onderschatten. De juichstemming die zich van het joodse volk meester maakte, bleek daarentegen al snel gevaarlijk. Na de oorlog bezat Israël een gebied dat driemaal groter was dan dat binnen de grenzen van 1949. Het telde een Arabische bevolking van 1,2 miljoen (plus 400.000 in Israël). Voor 1967 werd er in de politiek hoogst zel den gesproken over een uitbreiding van de grenzen. In de periode daarna begonnen steeds meer Israëliërs te denken in termen als bevrijding, vooral waar het Oost-Jeruza- Iem betrof In de nationaal-religieuze hoek zag men de Zesdaagse Oorlog als een nieu we fase in Gods plan voor het joodse volk. Die messianistische visie leidde tot fanatie ke kolonisatie van het op Jordanië verover de gebied. De Arabieren deden weinig om die ontwik keling tegen te gaan. Op 1 september 1967 aanvaardde de Arabische Liga 'de drie neens': nee tegen vrede met Israël, nee te gen erkenning van de joodse staat en nee tegen onderhandelingen. •»Aï"ïV. '-V- 7 V '.'■'—.•V -HSV Het Israëlische leger rukt op de Golan Hoogte tijdens de Zesdaagse Oorlog, nu veertig jaar gelecën. Sharmel SAUDI ARABIË Sheikh RODE ZEE Door Israël veroverd gebied l Sinaï-woestijn 1 Gaza-strook 1 Golan Hoogte 1 Westelijke Jordaanoever (incl. Oost-Jeruzalem) TIJDLIJN ZES DAAGSE OORLOG 1967 DAG 1 - 5 JUNI: Een paar uur na zonsop gang brengen Israëlische straaljagers de Egyptische luchtmacht een verwoesten de slag toe. Ze verwoesten vliegbases en honderden vliegtuigen, waarvan de mees te zelfs niet de kans krijgen op te stij gen. Korte tijd later zet de Israëlische landmacht in het zuiden de aanval in. Premier Levi Eshkol kondigt aan dat Is raël Arabische landen die zich niet in de strijd mengen ongemoeid zal laten. De onder verenigd Arabisch bevel staande Syrische en Jordaanse legers vallen toch aan, eerst in de lucht en daarna te land. In de loop van de ochtend beschiet Jor daanse artillerie het westen van Jeruza lem. In de middag verwoest Israël de be langrijkste Jordaanse en Syrische lucht machtbases. Tegen de avond zijn 400 Egyptische, Jordaanse, Syrische en Iraak- se vliegtuigen onbruikbaar gemaakt. Op de Westelijke Jordaanoever woeden hevi ge gevechten tussen Jordaanse en Israëli sche troepen. De Israëlische landmacht trekt via de Gaza-strook de Sinai-woes- tijn in. DAG 2: In Jeruzalem rukken Israëlische troepen in man-tegen-man gevechten op tot aan de muren van de oude stad. Syrische artillerie vuurt op het noorden van Israël en op één plaats dringt een Sy rische infanterie-eenheid, gesteund door lichte tanks, het land binnen. Op de Wes telijke Jordaanoever verovert Israël Ram- allah, Jenin en andere steden. In de Sinaï winnen de Israëlische troepen snel ter rein. Laat in de avond krijgt het Egypti sche leger officieel orders met de terug trekking te beginnen. DAG 3: Om tien uur in de ochtend vol tooien Israëlische parachutisten onder kolonel Mordechai (Motta) Gur de inna-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 138