v13 PZC Zaterdag 26 mei 2007 Wetenschappers van NASA kwamen superla tieven tekort om de waargenomen superno va te beschrijven. „Waarlijk een monsterachtige explosie, honderd keer energieker dan gewone su pernova's", zei teamleider Nathan Smith van de universiteit van Californië. De uitbarsting duurde zeventig dagen, ter wijl gewone supernova's al na enkele we ken uitdoven. De vrijgekomen hoeveel heid licht was vijftig miljard keer helder der dan onze zon, terwijl drie miljard keer die helderheid gebruikelijk is. De supernova is waargenomen in het ster renbeeld Perseus en is SN20o6gy ge noemd, bijgenaamd Bib Fortuna, naar een karakter uit Star Wars. Hij werd septem ber vorig jaar ontdekt door een student van de universiteit van Texas. De ster die de superexplosie veroorzaakte, stond op een afstand van 238 miljoen lichtjaar van de aarde. De verrassend hevige uitbarsting brengt as tronomen tot de conclusie dat er een ster explodeerde „die zo groot was als een ster Astronomen hebben de helderste supernova waargenomen die ooit door een mens is gezien. Een supernova is het moment waarop een ster, zoals onze zon, in een gigantische uitbarsting van energie en licht explodeert en sterft. Het was bovendien een type supernova dat nog niet eerder is gezien, zo maakte de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA bekend. door Anko de Jong foto GPD/NASA maar kan worden, zo'n 150 keer zo groot als onze zon." Aangenomen wordt dat ster ren van deze omvang zich vooral vormden in het vroege heelal. Supernova SN2006gy zou daarom wel eens een zeldzaam inkijkje kunnen leve ren in de manier waarop dergelijk grote, vroege sterren aan hun eind kwamen. Er waren wel theorieën over hoe dat er uit zou zien, maar het is nu voor het eerst ook echt waargenomen. De nieuwe supernova is dus van een heel ander type dan tot nu toe bekend was. Aangenomen werd dat reuzensterren die in een supernova ten onder gaan, implode- ren tot een zwart gat. De concentratie van massa is dan zo groot, dat zelfs het licht er niet meer uit kan ontsnappen. Dat gebeurde hier niet. De energieke hel derheid van de supernova wijst erop dat alle materie van de ster door de explosie is weggeslingerd. Dat kan weer een verkla ring zijn voor de verspreiding van materie door het heelal. Een ster van een bepaald formaat sterft in een supernova als alle brandstof is ver bruikt. De ster stort dan ineen onder de ei gen zwaartekracht. De plotselinge energie die daarbij vrijkomt, veroorzaakt de su pernova. Dat overkomt alle zware sterren, van tenminste acht keer de massa van de zon. Onze zon is er dus te klein voor en zal aan het einde van haar dagen - over zo'n 5,5 miljard jaar - opzwellen tot een ro de reus en uitdoven. Een tweede type ster dat in een su pernova sterft, is de witte dwerg, een kleine, dichte ster met de mas sa van onze zon, in combinatie met een andere, grotere ster dichtbij. De zwaartekracht van de kleine ster is dan zo groot, dat hij massa van de grotere ster aan trekt. Artist impression van NASA van de grootste supernova ooit geregistreerd. Dat kan niet eindeloos voortduren. Als de massa zo groot is geworden als ongeveer 1,4 keer die van onze zon, stort de witte dwerg onder zijn eigen gewicht ineen tot een supernova. De nieuwe supernova laat nu, naar het schijnt, een nieuwe variant zien. Want waarom werd deze zware ster geen zwart gat? Een ster straalt doordat er door de druk van zijn eigen zwaartekracht water stof in helium wordt omgezet. De zonne warmte is de energie die daarbij vrijkomt. Astronomen denken nu dat onder bepaal de omstandigheden in de kern van de ster antideeltjes ontstaan, die een plotselinge ineenstorting van de energie tot gevolg hebben. Het gevolg is dat de ster onder zijn eigen gewicht in elkaar klapt. De waarnemingen van SN20o6gy - die im mers op spectaculaire wijze uiteenspatte - lijken aan te tonen dat dit blijkbaar veel va ker voorkomt bij vroege, grote sterren, dan dat zij uitgeblust tot een zwart gat ineen storten. Helemaal zeker is dit nog niet, maar het opent wel mogelijkheden voor een nieuwe kijk op de evolutie van de ster ren en het heelal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 135