'Was het maar potverdikke!' v10 Speo'Hi;'.-.: Achter de erudiete, grappige en bekendste veilingmeester van Nederland, Jan Pieter Glerum, schuilt een introverte man. Net als bij moeilijke kunst moet je goed kijken om hem echt te begrijpen. „Mijn sombere buien ziet niet iedereen." Zaterdag 26 mei 2007 PZC door Floor Ligtvoet Stil Jan Pieter Clerum 8 mei 1943 geboren in Amsterdam 1963 studie kunstgeschiedenis, wordt voortijdig afgebro ken rökr TT" "JT" ijk, hier is Endstra ver- B^r moord!" jan Pieter Gle- B^k rum, de in pak gehulde B veilingmeester, rijdt met JL JMb. flinke vaart in een met vogelpoep besmeurde Ford Ka door Am sterdam-Zuid. Voortdurend vertelt hij anekdotes over zijn buurt, zijn thuisbasis. JééPéé, bekend van het jaren negentig tele visieprogramma Eenmaal, andermaal is 65 jaar en altijd honkvast geweest. Afgezien van een korte Haagse periode, heeft hij nooit verder dan een kilometer van zijn Amsterdamse geboortehuis aan de Gerrit van der Veenstraat gewoond. „Mijn zoon zat net op school en hoorde de schoten", zegt hij over de liquidatie van vastgoedhandelaar Willem Endstra, in 2004. „Gelukkig hebben kinderen veel fantasie. Volgens Quintus was iemand ver moord omdat hij de rekening van het Hil ton Hotel vergeten was te betalen." Glerum liet het jongetje in de waan. „Ga jij aan een kind maar eens uitleggen waar om de ene boef de ander neerschiet. Nee, sommige dingen hoeft-ie nog niet te we ten." Quintus is Glerums vijfde kind, geboren uit liefde voor zijn derde vrouw. Als zij, in hun statige woonhuis, haar hoofd om de hoek steekt, roept Glerum met bravoure uit: „Ontmoet mijn derde en laatste vrouw!" Jeannette, een vlotte veertiger, fronst. „Goh, leuk om zo aangekondigd te worden", zegt ze geprikkeld terug. Als ze is verdwenen, blijft Glerum wat beduusd achter. „Het was eigenlijk heel aardig be doeld." Naar eigen zeggen heeft Glerum het saais te curriculum vitae ter wereld. Lange tijd was hij trouw in dienst bij veilinghuis Mak van Waay, dat in 1974 werd overge nomen door Sotheby's, waar hij directeur werd. In 1989 begon hij een eigen veiling huis. „Braaf en degelijk dus." Zijn privéleven verliep daarentegen alles behalve voorspelbaar en vlekkeloos. „Nog al chaotisch", beaamt hij timide. Erover praten vindt hij lastig. De donkerste periodes in zijn leven betrof fen twee scheidingen. „Scheiden is onge looflijk eenzaam. Ie verliest niet alleen je vrouw en het dagelijks contact met je kin deren, maar ook je vrienden." Het eerste huwelijk strandde door klassie ke liefdesfouten, zegt hij eufemistisch. „De details zijn niet leuk voor de kinde ren. Van mijn tweede vrouw hield en houd ik nog steeds zielsveel. Alleen, sa men zijn ging niet." 1964 - 1974 medewerker veilinghuis Mak van Waay 1974 - 1989 directeur Sotheby's Amsterdam »-1988 - 1996 presentator Eenmaal, andermaal bij de TROS 1989 - 2007 oprichter en directeur Glerum Kunstveilin gen tater Amsterdam Auctioneers Glerum 30 april 2007 Ridder in de Orde van Oranje-Nassau Jan Pieter Glerum woont met zijn derde vrouw en hun twee zonen in Amsterdam. In totaal heeft hij drie zonen en drie dochters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 132