rollen en draaien in de lucht Bert Huizenga: 'Machogedrag is dodelijk' PZC Zaterdag 26 mei 2007 Vliegshow Vliegveld Midden-Zeeland Voor de eerste keer wordt op vliegveld Midden-Zeeland de vliegshow van Wings Wheels gehouden. Hier zijn verschillende vliegtuigtypes afgebeeld die tijdens de show hun capriolen uithalen. Spitfire Vorig jaar raakte hij zijn nationale ti tel aerobatics kwijt. Na 22 jaar ach tereen Nederlands kampioen stunt- vliegen te zijn geweest. De hegemonie wordt dit jaar hersteld, kondigt Bert Hui zenga aan. Acrobatiek in de lucht is de vertaling van aerobatics. Maar, klinkt het met nadruk: „Géén machogedrag. Dat is dodelijk. Kunst vliegen is koel, berekenend schaakwerk. Je ziet ook bijna geen jongeren onder de kunstvliegers, vooral mannen van middel bare leeftijd, met voldoende ervaring op hoog niveau." Letterlijk ja. Ook Huizenga, eigenaar van een vliegbedrijf die veel les sen geeft en ervaring opdeed in onder meer de luchtmacht, zit vaak in de lucht. Dat maakt het gemakkelijk veel te oefe nen. Hij doet al bijna dertig jaar mee aan vliegshows. In de jaren tachtig was dat po pulair. „Ik vloog in een zomerseizoen twee honderd shows." Na een aantal ongeluk ken nam de belangstelling af Nu is de sport op de weg terug. „Gelukkig maar." Huizenga komt met een Pitts Special naar Midden-Zeeland, een éénzitter, licht, sterk en uiterst wendbaar. In de jaren veertig ontwikkeld en sindsdien voortdurend in productie geweest. Over de hele wereld zijn tachtig toestellen verkocht van het type waarmee hij vliegt. „Een kleine eigen wijze dubbeldekker. Een wispelturig wild paard. Vergelijkbaar met de snelste Aston Martin of Ferrari." Hij vliegt veertig manoeuvres in acht minu ten, met snelheden tot 400 kilometer per uur. „]e moet voortdurend de controle heb ben, weten wat je doet. Daarom vlieg ik ook altijd voor driekwart dezelfde show, het laatste kwart is de slagroom op het toetje. Die hangt af van de wind, de zon. Ik vlieg nu dertig jaar en nog steeds ont dek ik manoeuvres die ik niet voor moge lijk had gehouden." PZC I Felix Binicewicz Vliegveld Midden-Zeeland 'eere j Oud-Sabbin -v Wolphaartst Middelburg Tipsy Nipper Pitts Special Saab Safir FokkerS11 Mtsm-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 125