Buitenland VN: grote vredesmacht in Darfur Hz^- Nieuwe verdachte in zaak vermiste Maddie VS sturen wapens naar Libanon Balkenende praat in Spanje over EU-verdrag Premier getuigt over Rwanda Een tweedegraads onderwijsbevoegdheid behalen? 'A Hogeschool llT Zeeland MH pzc Zaterdag 26 mei 2007 1 1 Verenigde Naties en Afrikaanse Unie: 23.000 man voor Sudan. new york - De Verenigde Naties en de Afrikaanse Unie willen sa men een mobiele, robuuste vredes macht voor de Sudanese regio Dar fur opzetten. Of die ook aan de gang kan gaan blijft echter afhan gen van de Sudanese regering. De organisaties stellen een geza Levering versneld vanwege gevechten met Fatah al-Islam. beiroet - De Verenigde Staten heb ben de Libanese regering versneld wapens en munitie gestuurd. Gis terochtend landden in Beiroet acht vliegtuigen met wapens, al dus een Westerse diplomaat die anoniem wil blijven. Volgens de zegsman had het Liba nese leger al eerder om de wapens gevraagd, maar is de levering ver sneld in verband met botsingen met de militante Fatah al-Islam in het Palestijnse vluchtelingenkamp Nahr al-Bared in het noorden van het land. Het leger heeft volgens de diplomaat dringend behoefte aan wapens en munitie. Door het geweld zijn in totaal zeker 78 men sen omgekomen. Washington heeft Beiroet vorig jaar voor 40 miljoen dollar aan mi litair materieel geleverd. Dit jaar al voor vijf miljoen. De Europese Commissie geeft 370.000 euro voor humanitaire hulp aan 12.000 Palestijnen die het geweld in het kamp ontvlucht zijn. De meesten zijn naar het na burige kamp Baddawi gegaan. Ze ker 15.000 vluchtelingen zitten nog midden in de gevechten in Nahr al-Bared. Ook zij kunnen op humanitaire hulp rekenen. President Bush feliciteert congres washington - President Bush heeft gisteren zijn felicitaties ge stuurd naar het Congres wegens het aannemen van de oorlogsbe groting. „Het Congres moet gefeli citeerd worden omdat het met suc ces onze troepen heeft voorzien van de fondsen en de flexibiliteit die zij nodig hebben voor het be schermen van ons land", aldus een woordvoerder van Bush. Turkse president spreekt veto uit ankara - De Turkse president Se- zer heeft gisteren zijn veto uitge sproken over een grondwetswijzi ging die het mogelijk moest ma ken dat de president door het volk wordt gekozen, in plaats van door het parlement. De wijziging werd op 11 mei aangenomen, als uitweg uit een crisis die was ontstaan doordat niet genoeg parlementsle den minister van Buitenlandse Za ken Gül als president wilde. menlijke vredesmacht voor van minstens 23.000 man militairen en politie, driemaal zoveel als er nu in Darfiir zijn. Deze zou de be voegdheid krijgen preventieve aan vallen uit te voeren om geweld te voorkomen. De Sudanese regering zegde toe het rapport te bestuderen en er zo snel mogelijk op te reageren. De Sudanese president Omar Al-Bas- hir heeft steeds geweigerd in te stemmen met de komst van een Canadees sneuvelt in Afghanistan kabul - In het zuiden van Afgha nistan is gisteren een Canadese mi litair omgekomen toen zijn voer tuig werd opgeblazen met een bermbom. Een andere Canadees en een Afghaanse tolk raakten ge wond. De ontploffing deed zich voor in het district Zhari in de pro vincie Kandahar. De omgekomen soldaat is de 55e Canadees die in Afghanistan is gesneuveld. Zakkenrollers bestelen hoofdcommissaris Oslo oslo - De nieuwste campagne om Oslo veiliger te maken komt te laat voor de hoofdcommissaris van de Noorse hoofdstad. Angstein Gjen- gedal werd maandag in de trein naar het vliegveld door een groep zakkenrollers bestolen. Gjengedal zei de richtlijnen van de politie te hebben opgevolgd door zijn portemonnee in zijn binnen zak te bewaren, maar dat mocht niet baten. VN-vredesmacht en gezegd alleen akkoord te gaan met logistieke steun van de VN voor een uitge breide Afrikaanse vredesmacht. In middels is hij akkoord gegaan met fase één en twee van een plan van aanpak van de VN, dat voorziet in Een vredesmacht van minstens 23.000 soldaten en politieagen ten moet de rust terugbrengen in Darfur. Het leger zou vooral uit Afrikanen moeten bestaan. Ouders verdwenen kind verteerd door schuldgevoelens. Lissabon - De Portugese politie heeft een nieuwe verdachte op het oog in de zaak van het verdwenen Britse meisje Madeleine McCann. De politie zoekt een blanke man van 1,78 meter met een leeftijd tus sen de 35 en 40 jaar, zei onder zoeksleider Olegario Sousa giste ren op een persconferentie. De man zou op 3 mei, de dag waarop Madeleine verdween, een meisje hebben gedragen. De man was ge kleed in een donkere jas met een beige broek. „De man droeg een kind of een voorwerp dat voor een kind kon worden aangezien", zei Sousa. De politie heeft tientallen tips over de mogelijke verblijfplaats van Made leine nagetrokken en is nog bezig het sturen van drieduizend politie- adviseurs en civiele VN-medewer- kers, maar daarvan is zelfs de eer ste fase nog niet afgerond. De voorgestelde gezamenlijke vre desmacht zou de beschikking krij gen over vliegtuigen die de mobie le infanteriebataljons snel naar plekken kan brengen waar geweld dreigt. De bataljons zouden verder worden ingezet bij de bewaking van dorpen, vluchtelingenkam pen, wegen en routes voor de aan andere tips na te trekken, maar van het meisje ontbreekt tot dus ver ieder spoort. Ook Interpol ver schaft informatie. De ouders van Madeleine worden volgens eigen zeggen door schuld gevoelens verteerd, omdat ze de toen 3-jarige Madeleine alleen met haar broertje en -zusje van 2 in hun hotelkamer hebben achterge laten. Gerry en Kate McCann zei den in een interview met Sky TV er niet aan te moeten denken dat ze zonder hun dochtertje naar En geland terug moeten keren. De ouders waren op 3 mei in het res taurant bij het hotel in Praia da Luz in de Algarve gaan eten ter wijl hun drie kinderen lagen te sla pen. Toen ze gingen kijken hoe het met de kinderen was, was Ma deleine. „Het schuldgevoel 'zal ons niet loslaten", zei Gerry McCann. „Lichamelijk en geestelijk zijn we kapot", zei zijn vrouw Kate. voer van hulpgoederen. Militaire waarnemers zouden de bewegin gen volgen van gewapende mili ties en de grenzen bewaken met Tsjaad en de Centraal-Afrikaanse Republiek, die ook al met het con flict te maken hebben gekregen. De AU en de VN riepen de VN-landen op snel troepen bij te dragen en drongen er bij Sudan op aan een overeenkomst te tekenen over gebruik van land en water ten behoeve"van de vredesmacht. Overleg met Spaanse premier om impasse in Europa te doorbreken. oen haag - Premier Balkenende gaat woensdag naar Madrid om daar met zijn Spaanse collega Zapa- tero te praten over een nieuw Eu ropees verdrag, dat een einde moet maken aan de impasse die is ontstaan door de verworpen Euro pese grondwet. Dat heeft de Rijks voorlichtingsdienst vrijdag meege deeld. Zapatero zal een dag later ook de nieuwe Franse president Nicolas Sarkozy ontvangen, aldus zijn woordvoerder. Zapatero wil in twee dagen de positie vernemen van de twee landen die aan de wieg van de Europese Unie heb ben gestaan en die nu beide na een negatief uitgevallen referen dum het Europese grondwettelijke verdrag verwierpen. Inmiddels heeft Sarkozy al laten weten dat als de onderhandelin gen een nieuw, vereenvoudigd ver drag opleveren, er in Frankrijk geen referendum zal worden ge houden. Den Haag laat die moge lijkheid noodgedwongen nog open, omdat coalitiepartij PvdA haar kiezers in de campagne vorig jaar juist wel een referendum heeft beloofd. De Spanjaarden waren de eersten van de Europese Unie die zich in 2005 per referendum juist voor die zogenoemde EU-grondwet uitspra ken. Het is een van de achttien lan den die het verdrag hebben om armd. Frankrijk en Nederland zijn de enige landen die het verdrag echt hebben verworpen. brussel - De terugtrekking van de Belgische troepen uit Rwanda in 1994 was een foute beslissing, maar België kon na de moord op tien Belgische paracommando's niet anders. Dat heeft de Belgische premier Verhofstadt gisteren ver klaard voor de rechtbank in Brus sel. Verhofstadt was samen opge roepen als getuige in het proces over de moord op tien Belgische blauwhelmen in 1994. Enige aange klaagde is de Rwandese oud-ma joor Bernard Ntuyahaga. Hij zou de paracommando's ontwapenen in ruil voor een veilige aftocht. In plaats daarvan bracht hij ze naar kamp Kigali, waar ze gelyncht wer den door Rwandese soldaten. dinsdag 5 juni 19.30 uur □e komende jaren worden er veel vacatures voorzien in het VMBO, VG en MBG. Wilt u een uitdagende baan in het onderwijs? En ongeacht uw leeftijd opgeleid warden tot een tweedegraads leraar in een bepaald vakgebied? □at kan aan Hogeschool Zeeland, in samenwerking met de Hogescholen Utrecht, Fontgs en Rotterdam! Heeft u een HBO- en/of een WO diploma? Dan kunt u hoogstwaarschijnlijk via een kopopleidings-traject van één jaar uw 2e graads onderwijsbevoegdheid behalen. Heeft u een MBO-niveau 4 diploma en relevante werkervaring? Dan kunt u een deeltijdtraject van 3 of 4 jaar volgen en met uw relevante werkervaring (EVC's) uw studie aanzienlijk verkorten. Zoekt u een andere baan en wilt u in het V0- of MBO- onderwijs? Dan zijn er een aantal mogelijkheden om in te stromen in opleidingstrajecten met een perspectief op een baan als leraar bij een VO of MBO school. De opleidingstrajecten starten per 1 september 2007. Interesse? Bezoek één van de voorlichtingsavonden op Hogeschool Zeeland, Edisonweg 4 te Vlissingen. Deze vinden plaats op woensdag 30 mei, dinsdag 5 juni, donderdag 14 juni, alle avonden om 19.30 uur. Voor meer info: secretariaat RSLZ, tel. 0118 48 97 30 of e-mail: drie0018@hz.nl l!u spoilt ys mn HOGESCHOOL UTRECHT HOGESCHOOL ROTTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11