Milieuvriendelijk bouwen loont v51 PZC Zaterdag 26 mei 2007 Plotsklaps heeft heel Nederland de mond vol van het milieu. Bouwbedrijven spelen daar op in met energiebesparende maatregelen. Het Brabantse bedrijf Hendriks Coppelmans legt de bal bij de consument. Die mag zelf kiezen welke milieuvriendelijke maatregelen hij in zijn huis wil doorvoeren. door Paul Geerts foto Hollandse Hoogte De huidige aandacht voor het milieu ver baast René Beks enigs zins. Jarenlang wilde de overheid er nauwelijks een cent in investeren, constateert de adjunct-directeur van Hendrik Coppelmans Bouw en Ontwik keling in Eindhoven. En nu heeft iedereen er de mond vol van. Erg vindt hij dat overigens niet. Het bedrijf, dat veel opereert in Brabant en Limburg, streeft al een aantal jaren naar duurzaam heid. Pure noodzaak, constateert Beks, omdat het milieu simpel weg onder vuur ligt. Voorbeeld zijn de zonnewoningen die on langs zijn opgeleverd in uitbrei dingsplan 't Ven in Veghel waar in zonne-energie centraal staat. Dat betekent een besparing van 25 procent op de jaarlijkse ener gierekening. Vanuit dat simpele rekensomme tje is de toenemende interesse van de consument voor milieu vriendelijke maatregelen volgens Beks te verklaren. „De consu ment let op de centen. Nu de energieprijs stijgt, krijgt duur zaam ondernemen weer een kans." SenterNovem bevestigt die uit spraak. De organisatie die in op dracht van het ministerie van Economische Zaken kennis ver zamelt over onder meer energie, klimaat en milieu, rekent voor dat driekwart van de Nederlan ders extra wil betalen voor ener giebesparende voorzieningen. „De consument wil wel, als hij maar ziet hoeveel het oplevert", heeft ook Beks gemerkt. On langs lanceerde Hendriks Cop pelmans daarom een nieuw ini tiatief. Niet de gemeente of de projectontwikkelaar, maar de consument bepaalt welke milieu vriendelijke maatregelen hij in zijn nieuwbouwwoning wil doorvoeren. In een overzicht zet het bedrijf uiteen wat welke keu ze hem op jaarbasis oplevert. Het initiatief sluit volgens Beks aan bij Wonen naar Wens waar mee het bedrijf evenals een aan tal andere bouwbedrijven vorig jaar kwam. Daarbij kan de consu ment in een vroeg stadium bepa len hoe zijn nieuwe huis er uit gaat zien. Hij heeft invloed op het uiterlijk van de woning, maar ook bijvoorbeeld op de in deling en afwerking. Met de zogenaamde energiemodule gaat de bouwonderneming nog een stapje verder, waarbij de vraag zich opdringt waarom Hendriks Coppelmans de bal bij de particulier legt. „Standaard voeren we een aantal maatrege len door", legt Beks uit. „Dat heeft geresulteerd in de zonne- woning. Daar bovenop kan de consument kiezen voor extra voorzieningen. Zo kan hij zelf be palen of hij zijn geld liever in een dure keuken of in het milieu steekt." Rekensommetje In Petten zijn enkele jaren geleden vier zogenaamde Ecobuild-woningen gebouwd. Elke woning heeft een andere bouwwijze, variërend van betoncasco tot houtskelet. Een van deze onderzoekswoningen is speciaal gericht op domotica-toepassingen. De andere drie worden ingezet voor onderzoek naar energiezui nige woningbouw. Daarbij moet onder meer worden gedacht aan vloer- en wandverwarming, warmtepompen en een hybride ventilatiesysteem. Wie kiest voor een warmte pomp bespaart jaarlijks zo'n 130 euro. Een warmtepomp- boiler levert volgens bouwbe drijf Hendriks Coppelmans een besparing op van 230 euro. Met een zonneboiler (zie fo to) ben je op jaarbasis 105 eu ro goedkoper uit. Omgerekend is de investering in ruim tien jaar terugverdiend. Maar het kan aanzienlijk snel ler, omdat verschillende hypo theekverstrekkers bij milieu vriendelijke maatregelen kor ting geven op de hypotheekren te - de zogenaamde Groene Hypotheek. De korting geldt voor een gedeelte van het leen- bedrag en in de meeste geval len voor een looptijd van tien jaar. Maar het draagt er vol gens René Beks, adjunct-direc- tueur van Hendriks Coppel mans, wel toe bij dat de parti culier zijn investering sneller te rugverdient en zelfs aan milieu vriendelijke maatregelen zal verdienen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 107