iJL •f i v'i i m- v49 PZC Zaterdag 26 mei 2007 ;vv: M IP& gend zijn met groene vingers. Inte gendeel. Van Ooijen kan zich er oprecht over verbazen dat het merendeel van de Nederlandse tuinen niet goed is aangelegd. „We hebben het over liefst driekwart, dat is echt heel veel", zegt hij. „Een tuin moet vooral kloppen. De verhou dingen moeten goed zijn. Tweeder de deel groen, een derde deel ver harding. Maar daar gaat het vaak al mis. En dan hebben we het nog niet over andere basiszaken zoals hoogteverschillen in de beplan ting, groen dat meteen bij het ter ras of de tuindeuren hoort te be ginnen, en geen dominante tuin huisjes in kleine tuinen. Als ik een lezing geef, som ik dit soort veelge- maakte fouten altijd op. Dat is voor de meeste mensen heel her kenbaar. Al denken ze dan soms nog dat het vooral bij de buren voorkomt, en niet in hun eigen tuin. De smaak laat ik buiten be schouwing, die is heel persoonlijk. Een tuin moet immers bij de eige naar en bij diens levensstijl pas sen. De een wil een strakke, onder houdsarme tuin, de ander een groene oase." In algemene zin geldt dat de tuin vaak een sluitpost op de begroting is. „Er wordt doorgaans weinig over de inrichting nagedacht, en wat dat eventueel mag gaan kos ten", weet Van Ooijen. De vele tuintijdschriften en tuin programma's op televi sie ten spijt, concludeert Van Ooijen dat veel tuinbezitters bovendien over een minimale fan tasie beschikken. „Misschien zijn de mensen gewoon lui geworden, ik weet het niet, maar feit is dat ze zelf niets meer lijken te kunnen be denken. Alles moet worden voor gekauwd in hapklare brokken. En dan zie je overal dezelfde wilgjes, bolboompjes en tuinornamenten opduiken. Ja, eerlijk gezegd doen wij daar dus ook aan mee. Om te beginnen leggen we al uit dat je naar Appeltern komt om tuinen te kijken, niet iedereen begrijpt na melijk de functie van modeltui- nen. Voorts kleden wij sinds kort onze modeltuinen steeds verder aan, compleet met tuinmeubilair, accessoires als bloempotten en bui tenhaarden, en zelfs compleet ge dekte tuintafels met serviezen, va zen en schalen. Dat doen we in sa menwerking met de Stichting Tuinpromotie Nederland. We werken ook samen met andere instanties en bedrijven, zoals hy potheekverstrekkers die kopers van een nieuwbouwwoning soms een tuinontwerp aanbie den. Binnenkort breiden we flink uit, dan komen er zelfs voorbeelden van hoe je een tuin goed maar ook fout kunt inrichten, en wat er dan precies verkeerd aan is. Het wordt de bezoekers stap voor stap letter lijk inzichtelijk gemaakt." Appeltern hecht veel belang aan goede voorlichting en edu- ln samenwerking met de Stich ting Tuinpromotie Nederland, die samen met trendwatchers de nieuwste tuinstijlen bepaalt, richt Appeltern elk jaar enkele tuinen van de toekomst in. Voorbeelden zijn de robuuste mannentuin en kleurrijke sprookjestuin. Trends voor dit jaar zijn onder meer: Vier palen met een op ruim twee meter hoogte gespannen schaduwdoek of zonwerende beplating. Speelhut voor kinderen. Buitenhaard van cortenstaal. Niet een grote, maar enkele kleine, gegroepeerde vijvers. Parkettegels voor tuin, terras en balkon. Gaaspanelen gevuld met bak steen, natuursteen of glas die als afscheiding dienen. Supergrote bloempotten in pas teltinten. Bolbuxussen in pot, border of gras. Alle foto's: De Tuinen van Appeltern, niet ver van Nijmegen, vormt het grootste modeltuinencomplex van Nederland. In de 180 modeltuinen is ook ruimte gecreëerd voor tuinorna menten, -meubilair en -accessoires. Tuinen van Appeltern Appeltern telt circa 180 model tuinen, waaronder veel kleine, 'gewone' tuinen die voor de meeste bezoekers haalbaar zijn. Daarnaast zijn er gedeel ten met onder architectuur aan gelegde tuinen, hypermoderne tuinen, en diverse thematuinen zoals de nieuwe kruidentuin van A. Vogel. Binnenkort wordt begonnen met een forse uitbreiding van het complex aan de overzijde van de Weteringvaart. Daar ko men onder meer tuinen met thema's als sport, gezondheid, wonen, speciale landentuinen, een vaste plantentuin waar kwekers noviteiten tonen, en voorbeelden van hoe je een tuin goed maar ook fout kunt inrichten. Tevens zijn er plan nen voor een grote 'slechtweer- accommodatie'. Het tuinencomplex omvat nu 13 hectare en mag volgens het onlangs aangepaste bestem mingsplan uiteindelijk groeien naar 24 hectare. Tuinen van Appeltern, Walst- raat 2a, tel. 0487-541732, www.appeltern.nl Dagelijks open van 10.00-18.00 uur. En tree 10 euro, kinderen 5 euro, 65-plussers 8,50 euro. Parke ren 2 euro. Het Tuininspiratie- boek kost 5,95 euro. catie. Het hele jaar door zijn er di verse cursussen en workshops, en elk jaar verschijnt het Tuininspira- tieboek. De nieuwste, inmiddels tiende, editie is sinds deze maand te koop, onder meer in tijdschrif tenwinkels. Het 150 pagina's tellen de boek staat vol tips over tuinaan leg, decoraties, compleet uitge werkte tuinontwerpen inclusief be plantingslij sten voor met name kleinere stadstuinen, adressen van verkopers, en veel meer. Ben van Ooijen heeft het boek bijna in z'n eentje geschreven, zo als dat past bij een bevlogen hove nier die zich graag met alles in de modeltuinen bemoeit. „Het liefst zet ik de planten en potten nog zelf neer, maar dat kan natuurlijk niet." Hij hoopt met het boek in elk ge val de fantasie van tuinbezitters te prikkelen, ook al zinkt hem de moed soms in de schoenen. „Als ik zie dat mensen naar Appeltern komen en het soms na dertig tui nen al gezien hebben, dan vind ik dat toch jammer. Of zoals vorig jaar, toen hebben wij in die war me periode met extra veel inspan ning een aantal nieuwe tuinen aan gelegd. Vervolgens zie ik tot mijn verbazing hoe de bezoekers er aan voorbijlopen zonder die nieuwe tuinen zelfs maar op te merken!" Van Ooijen realiseert zich ui teraard dat niet iedereen evenveel liefde voor de na tuur heeft als hij, en dat zelfs tuin- liefhebbers bij tijd en wijle aan de hand genomen moeten worden om ze te wijzen op wat er alle maal mogelijk is. Maar ook wat je vooral niet moet doen. Zoals van die schattige, kleine kikkers in je vijver uitzetten. De twee 'hostadames' zijn inmid dels bij de vijvertuinen gearriveerd en staren met open mond naar een waterpartij waarin meerdere groene kikkers elkaar imponeren door hun wangen op te blazen en zeer luidruchtig te kwaken. „We hebben ooit een bruikikker gehad waarover de buren massaal klaag den. Mijn man heeft hem uiteinde lijk doodgeslagen. Maar ik heb nooit geweten dat er ook zoveel la waai uit zo'n klein beest kan ko men. Ik weet nu zeker dat ik ze niet in mijn tuin wil. Heel goed dat ik ook dit in het echt ervaar, het bespaart mij slapeloze nachten, en ruzie met de buren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 105