Hapklare Onkruid eet je nooit genoeg v48 Prisma Zaterdag 26 mei 2007 PZC TUINEN door Romke van de Kaa Ik weet niets van paarden en waarom je een gegeven paard niet in de bek moet kijken, zou ik u niet kunnen vertellen. Maar dat je een gegeven plant niet zomaar in je tuin moet zetten, heb ik in de loop der jaren wel geleerd. Ik kan me nog levendig herinneren dat ik eens een paar wor telstokjes van Houttuynia cordata van een kennis cadeau kreeg. Nu zou er bij het cadeau krijgen van planten dadelijk een alarmbel in je hoofd moeten gaan rinkelen, want meestal ge ven mensen alleen maar planten weg als ze er zelf te veel van hebben. Waarom hebben ze er te veel van? Juist, omdat die planten woekeren. Het is dus geen slechte politiek om gegeven planten voorlopig eerst eens een seizoen in quarantaine te houden. In het geval van de Houttuynia was ik zo gechar meerd van de kegelvormige witte bloempjes van de plant, dat ik de wortelstokken dankbaar en zonder nadenken plantte. Het resultaat kunt u raden. Toen ik na een paar jaar besloot dat ik nu meer dan genoeg Houttuynia bezat en de overtollige planten oprooide, gedroeg de plant zich als de mythologische hydra: voor iedere kop die je afhakt, komen er twee terug. De wortels van Houttuynia cordata zijn als die van zevenblad - ze nestelen zich bij voorkeur in de wortelkluit van andere plan ten. Zonder de hele tuin te rooien, is de Houttuynia niet meer uit te roeien. Er is één manier om deze woekeraar eronder te houden: plant hem in de vijver, tien tot vijftien centimeter onder het water oppervlak. Daar zal de plant nog Voor iedere kop die enthousiaster woekeren dan op iv.uv.it uit de vaste wal, maar onkruiden in je afhakt, komen vijvers zijn meestal vrij gemakke lijk uit te roeien, hoewel dat na- er twee terug tuurlijk van de grootte van de vijver afhangt. De bontbladige vorm van de Houttuynia, Chamaeleon ge naamd, woekert iets minder fanatiek dan zijn groenbladige stamouder. Het is een plant waarvan je moet houden. Het blad van de plant doet mij altijd denken aan het schilderij Vic tory Boogie Woogie van Piet Mondriaan, hoewel, de Houttuy nia is beslist losser van toets. De meeste hardnekkige woekeraars zijn vaste planten - vrou wenmantel, sommige artemisia's, marjolein, mierikswortel - maar ook onder eenjarigen schuilen planten die zich met gro te uitbundigheid uitzaaien. Voor wie planten bij een tuincen trum of op een kwekerij koopt, komt er onherroepelijk het fa tale moment waarop hij kennis maakt met Cardamine hirsuta, de kleine veldkers, een rozetvormend plantje dat mët zijn klei ne witte bloempjes sterk op het herderstasje lijkt. Als je probeert die veldkers uit te trekken, springen de zaden bij de minste aanraking alle kanten op - vandaar de treffende Engelse naam Jumping Jesus. Het vermaledijde kersje mag wel als eenjarig gelden, het kent wel vier generaties per jaar. Wie het eenmaal met een andere plant als verstekeling heeft ingekocht, zit er voor de rest van zijn leven aan vast. Er is één troost: Cardamine hirsuta is eetbaar, de donkergroene blaadjes smaken naar waterkers en het opeten van onkruid is de aardigste manier van bestrijding. Maar uitroeien doe je het plantje nooit, je kunt er eenvoudigweg niet tegenop eten. Toch ligt hier misschien een speelse oplossing voor het on kruidprobleem waar iedere tuinier mee te maken krijgt. Want naast het veldkersje zijn er nog veel meer eetbare onkruiden. Wat dacht u bijvoorbeeld van een omelet gevuld met zeven blad? Kook het zevenblad kort, met aanhangend water, en meng er wat zure room door. Eén waarschuwing: zevenblad laxeert. Maar voor sommigen is dat misschien juist goed nieuws. Houttuynia cordata. foto Romke van de Kaa Een tuin is altijd in beweging en nooit af. Bovendien doen trendwatchers ons geloven dat er ieder jaar andere tuinstoelen nodig zijn, dat we niet meer zonder buitenkeuken kunnen en dat die borrelende waterbol hopeloos ouderwets is. Inspiratie nodig? Doe een dagje Appeltern. door Alice Plekkenpol foto's Tuinen van Appeltern borders Neus naar de grond, noti tieblok in de hand. De grijzende dames ont gaat geen paarse bloem of hosta, want dat zijn de planten waarnaar ze vooral op zoek zijn. „Ideeën opdoen voor de eigen tuin", verklaren ze eensgezind. „Hier zie je de bloemen en plan ten in het echt, dat is toch veel be ter dan een foto in een tijdschrift." Een van de vrouwen hurkt en be voelt een hostablad. „Vrij stevig, dus redelijk slakbestendig", conclu deert ze tevreden. Haar metgezel noteert meteen de naam. Handig, al die bordjes bij de planten. Maar wie ze in alle 180 modeltuinen wil lezen, heeft aan een dag amper ge noeg. De Tuinen van Appeltern, niet ver van Nijmegen, is het grootste mo- deltuinencomplex in Nederland. Bezoekers komen dan ook uit het hele land, zo'n 150.000 per jaar. Voor een dagje uit, maar vooral om zich te oriënteren op de nieuwste ontwikkelingen op min gebied. „De meeste bezoekers heb ben al een tuinhart", legt oprich ter en tuinontwerper/hovenier Ben van Ooijen uit. „Wij hopen ze hier vervolgens te besmetten met het tuinvirus." Van Ooijen begon medio jaren tachtig als hovenier en tuinont werper. De eerste modeltuinen openden in 1992. In vijftien jaar tijd is het aantal tuinen sterk ge groeid, maar de doelstelling is het zelfde gebleven, namelijk het pu bliek informeren en inspireren. Vooral dat laatste blijkt hard no dig. Want al hebben de meeste be zoekers wel iets met groen, dat wil niet zeggen dat ze ook geze- Kunst Op 2 en 3 juni heeft in Appel tern het evenement Inspired by Nature plaats, een kennismaking met werken van zo'n twintig kun stenaars die zich laten inspireren door natuur en tuin. Er zijn on der meer beelden, keramiek, schilderijen, decoraties en gedich ten te zien. Een van de bestaan de tuinen is onlangs getransfor meerd tot poëzietuin, met door Ben van Ooijen geschreven ge dichten aan de muren. 'Vrouwen staan voor zacht en sterk, voor leven en voor kleur Voor vaste planten geldt hetzelfde, inclusief de geur' Uit: Ik hou van vaste planten, 2e Denkselboekje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 104